Ніжинський район, Чернігівська область
В Ніжинському районі Чернігівщини триває відбудова 400-метрового мосту через р.Сейм. Про це повідомила прес-служба групи компаній “АВТОСТРАДА”. Міст був зруйнований у перші дні російської навали під час активних бойових дій в області і зараз, фактично, більшу частину його конструкцій доводиться відбудовувати наново. Після деокупації Чернігівщини тут була влаштована тимчасова переправа і донедавна танспорт через річку рухався нею. Але, на момент оприлюднення цієї новини вона вже деякий час закрита через аномально високий рівень води в Сеймі.
Міст має довжину 396 метрів, 13 опор, з яких дві – устійні в грунтових конусах та 11 проміжних, що виконані у вигляді суцільних залізобетонних стоянів (“биків”) з ригельними насадками. Прогонова будова була балкова з Т-подібних балок зразка 1960-х років, поєднаних між собою залізобетонними діафрагмами. Довжина прогонів – по 33 метри. При нормальному рівні води в річці лише одна руслова опора стоїть у воді. Але, наразі, через повінь, вода зараз знаходиться навколо всіх проміжних опор.
Перед початком відбудови було проведене ретельне обстеження та випробування всіх вцілілих мостових конструкцій фахівцями ДержДорНДІ. По результатах досліджень з’ясувалося, що:
- на устійних опорах потрібно влаштувати нові ригельні насадки, забетонувати нові шафні стінки та відкрилки, а також влаштувати нові перехідні плити;
- три проміжні опори потрібно відбудовувати капітально – від ростверків перебетоновувати саме тіло опори;
- на 8-х проміжних опорах треба влаштувати підсилення існуючого тіла опори;
- на всіх опорах – відновити ригельні насадки та підферменники.
Мостобудівельники розпочали роботи з розбирання зруйнованих конструкцій наприкінці липня 2022 року. Оскільки допис “АВТОСТРАДИ” вже трохи втратив актуальність, то заради підготовки цієї новини я зв’язався з її представниками та актуалізував інформацію. Отже, на сьогодні вже відновлено 12 опор з 13-ти. В 9-ти з 12-ти прогонах змонтовані нові І-подібні 33-метрові балки нового зразку. Зауважимо, що нові балки вдвічі легші за старі. А це означає, що вага прогонової будови суттєво зменшиться, що в сукупності з посиленням опор значно збільшить вантажопідйомність мосту. Загальна ширина прогонової будови складає тепер 12 метрів: 2 смуги руху завширшки по 3,5 м., два повноцінні пішохідні тротуари по 1,35 м. та дві смуги безпеки (мостовий аналог узбіччя) по 1,35 м. Таким чином, оновлений міст вже буде повністю відповідати сучасним нормативам.
Також на прогонах забетоновано 2 монолитні розподільчі плити, кожна з яких з’єднує три балкові прогони в один нерозрізний. На них влаштовані монолітні піднесені тротуарні блоки. Цікавим рішенням є використання у якості незйомної зовнішньої опалубки при бетонуванні тротуарів навісних карнізних блоків з полімербетону. Вони набагато довговічніші за звичайні залізобетонні. Як показує мій досвід оглядів багатьох мостів по всій Україні, карнізні блоки, там де вони є, зазвичай починають руйнуватися від впливу зовнішніх факторів одними з найперших. Зовнішня поверхня цих блоків додатково вкрита з заводу спеціальною захисною фарбою. Всього на мосту буде влаштовано 4 нерозрізні прогони, між якими та на устійних опорах монтуються деформаційні шви D-100 виробництва “Маурер Україна”.
Зараз працівники “АВТОСТРАДИ” вже розпочали роботи з шпатлювання та захисту завершених та змонтованих мостових конструкцій. Також заасфальтовані першим вирівнюючим шаром асфальтобетону підходи до мосту. Самі підходи теж перероблялися, основа підсилювалася.Перед цим від нових шафних стінок устійних опор були влаштовані нові монолітні перехідні плити на “лежнях”.
Як оновлювалися опори?
Для тих проміжних опор, які проектувальники вирішили не перебудовувати повністю (8), стояни опор підсилювалися шляхом влаштування навколо них армованих залізобетонних “сорочок” з анкеруванням арматури в тіло опори. Потім виставлялася опалубка і на стояні бетонувався новий монолітний ригель з підфермниками. Фіналом роботи над опорами є їх шліфування, шпатлювання та фарбування спеціальними захисними фарбами.
Як зазначалося вище, для трьох проміжних опор за результатами обстеження було вирішено повністю замінити стояни. В той же час, випробування показали, що ростверки та палі під ними знаходяться в придатному для подальшого використання стані. Тому на двох опорах стояни були зрубані до ростверка. Частково залишена їхня арматура, на якій нарощувався новий армкаркас. Далі в опалубці бетонувався новий стоян і на ньому – ригельна насадка та підфермники.
Несподівані складнощі
Єдина проблемна опора, яку досі не відновили, знаходиться в руслі річки у воді. Вона суттєво постраждала від вибуху. Прогони, що на неї спиралися, впали у воду. І для того, щоб відбудувати її наново, треба спочатку очистити дно від залізобетонних уламків, влаштувати шпунтовий “ящик”, провести тампонування на необхідній глибині, відкачати воду. Лише після цього можна буде заармувати та забетонувати тіло опори.
Крім прибирання дна річки, без якого неможливо забивання шпунта, все решта у звичайних умовах не є чимось надскладним у роботі мостовиків. Проте, в цьому році природа влаштувала мостобудівельникам сюрприз у вигляді повені, яку в цих місцях не бачили вже багато десятиліть. Працювати при такому рівні води дуже складно. Навіть монтаж балок довелося проводити в умовах, коли балковози під’їжджали до місця розватнаження вище ступиць у воді. Тому завершити вилучення залізобетонного сміття з річища та влаштувати шпунт на опорі №7 автострадівці планують після того, як рівень води нормалізується.
В середньому на об’єкті одночасно задіяно понад 70 працівників та парк спецтехніки: гусеничні та автомобільні крани, екскаватори, телескопічні навантажувачі, маніпулятори, самоскиди.
До кінця весни планувалося закінчити монтаж всіх прогонів і влітку запустити мостом рух транспорту. Але, схоже, природа вирішила внести у плани будівельників свої корективи. Тож, чекаємо на закінчення повені. Крім роботи по конструкціям мостової споруди планується заврешити ремонт підходів до мосту, облаштувати сучасну систему освітлення, влаштувати систему водовідведення та очисних споруд.
Останні новин з Чернігівщини на нашому сайті: відкрито рух транспорту одним капітально відбудованим проїздом мосту через Десну на об’їзді Чернігова, капітально відремонтований міст на трасі Н-27 неподалік Чернігова, відкрито рух ще двома мостами – капітальним на обході Чернігова та тимчасовим на Р-69, в Сновській громаді на місцевій дорозі відкрито третій тимчасовий французький міст, другий тимчасовий міст, наданий Управлінню капітального будівництва Чернігівської ОВА французькими партнерами, відкрито у Старому Білоусі. Тимчасовий французький міст змонтовано та відкрито у Новому Білоусі. Відновлено 400-метровий міст через Десну на кордоні з Сумщиною, частково відновлений рух одним з мостів на трасі М-01.