Гайсинський район, Вінницька область

Добігає кінця плановий капітальний ремонту мосту через річку Сіб на регіональній трасі ♦ P-33 “Вінниця – Турбів – Гайсин – Балта – Велика Михайлівка – М-16” біля с.Кальник Гайсинського району Вінничини. Цей ремонт було розпочато влітку 2021 року в рамках національної програми “Велике Будівництво” на замовлення Служби автомобільних доріг (тепер – Служба відновлення) у Вінницькій області.

Разом з мостом генпідрядник, група компаній “АВТОСТРАДА”, мав відремонтувати капітально ще ділянку дороги Р-33 загальною протяжністю 500 метрів: від межі с.Кальник до мосту і за ним. Взагалі ж цей ремонт був частиною ремонту всієї траси Р-33, яку мали повністю відновити до кінця 2022 року. Протягом 2021 року я робив кілька оглядів ремонту дороги Р-33 на різних ділянках у Одеській та Вінницькій областях.

Обґрунтування необхідності ремонту мосту біля Кальника було таким. Аварійний стан крайніх балок та невідповідність споруди сучасним нормативам з вантажопідйомності та габаритів. Дуже добре уявлення про стан мосту перед ремонтом нам дає фото-фіксація сервісу Google Street View, яка була зроблена у 2015 році. Як ми бачимо, міст був вузьким (ширина проїзної частини складала 7 метрів), не мав нормальних тротуарів та взагалі не мав колесовідбійників. Перильне огородження було ще залізобетонним, як це зазвичай робилося у 1964 році, коли він був побудований. Покриття мосту також знаходилося у незадовільному стані. Дорога, що вела до мосту, теж була вузькою зі слідами багаточислених ямкових ремонтів. Про основу під дорогою, розраховану на сучасні транспортні навантаження, – навіть не йшлося. Міст не зазнавав капітальних ремонтів з моменту його відкриття, тобто протягом майже 60 років.

Протягом літа 2021 – лютого 2022 мостовики встигли розібрати праву сторону мосту. Треба зазначити, що міст перед початком ремонту було ґрунтовно обстежено і досліджено фахівцями. Вирішили, що стояни проміжних опор, яких в цьому мості 5, перебувають у задовільному стані. Так само і центральна балкова частина. Прогонова будова, що має довжину 100,8 метрів, складається з 6 балкових прогонів. Балки – Т-подібні зі струнною пучковою арматурою зразка 1960-х років, скріплені між собою залізобетонними діафрагмами та омоноліченими міжбалковими просвітами. В одному прогоні було по 10 балок. Балки вкладені через металеві підкладки на стояни опор без підфермників та ригельних насадок. Устійні опори – забивні палі в грунтовому конусі та монолітний ригель, також без підфермників.

При демонтажних роботах були зняті всі крайні балки (один ряд з кожного боку), прибрано дорожнє покриття та демонтований аналог розподільчої плити, яка у мостів з Т-подібними балками не виконувала вповні тієї функції, що на сучасних. Відповідно, було знято перильне огородження та тротуарний блок. В такому стані міст застав початок російської навали.

Виконроб/начальник дільниці “АВТОСТРАДИ” на мосту Анатолій Волошенюк зазначив, що підрядник мав дозвіл на повне закриття мосту на час ремонту, і погоджений “Укравтодором” (тепер – Державне агентство відновлення)  маршрут об’їзду протяжністю в 20 кілометрів. Але, зважаючи на те, що міст відіграє важливу роль у місцевій логістиці, особливо під час сільгоспробіт по ньому постійно рухається сільськогосподарський спецтранспорт, то було вирішено робити ремонт по половинах без повного перекриття руху. Це, в решті решт, стало рятівним для багатьох наших співвітчизників, які використовували цю дорогу для евакуації в західному напрямку в перші тижні російської навали.

Отже, з початком повномасштабного російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року ремонтно-будівельні роботи були призупинені. Але, працівники “АВТОСТРАДИ”, з ризиком для життя, залишилися контролювати роботу світлофорних постів, що забезпечували рух двох зустрічних потоків транспорту однією цілою смугою мосту.

Восени 2022 року було ухвалене рішення продовжити ремонт. І у жовтні мостовики повернулися на об’єкт. Спочатку була відремонтована права половина мосту. Потім всі ті самі роботи повторили на лівій.

Отже, після демонтажу крайнього ряду балок в монолітних стоянах опор були вирубані “чверті”, в тіло опори заанкерена нова арматура і нарощені уширення ригельних насадок з підфермниками. Вони дозволили повернути на місце крайні балки, але вже нового зразка: І-подібні, вкладені на ГОЧі (гумові опорні частини), та додати ще один ряд таких самих балок з кожного боку мосту. За рахунок цього проїзну частину розширили до 9 метрів (дві смуги руху по 3,50 та дві смуги безпеки (мостовий аналог узбіччя) завширшки по 1 метру. Також додали технічний тротуар з правої сторони та повноцінний пішохідний – з лівої. При ремонті дороги до мосту з обох боків з лівої сторони, – також влаштовано повноцінний асфальтований тротуар. Також тут буде і система освітлення мосту та підходів до нього.

Основні роботи на мосту зараз завершені. З обох боків замінені та додані на уширені опори додаткові балки. Забетонована монолітна розподільча плита. Зроблена рулонна гідроізоляція всієї прогонової будови. Встановлені однопрофільні деформаційні шви D-80 виробництва ТОВ “Маурер Україна” на кожній опорі (7 шт.). Забезпечене крапельне водовідведення за допомогою “казинаків” та спеціальних дощоприймальників виробництва ТОВ “Водаленд Україна”. Забетоновані нові відкрилки, шафні стінки, перехідні плити. Підходи до мосту заасфальтовані двома шарами асфальтобетона, так само, як і загальна 500-метрова ремонтна ділянка дороги. Змонтовані ЛОСи (локальні очисні споруди) для дощової води: 4 сепаратори легких нафтопродуктів, що збиратимуть воду з прогонової будови. Їх також виготовила компанія ТОВ “Водаленд Україна”. Частково обетоновані конуси та відкоси мосту.

Дивитись відео зараз:

Права половина мосту зараз відкрита для руху. Вона заасфальтована двома шарами мостового покриття: перший шар – звичайний асфальтобетон, фінішний – ЩМА – шебенево-мастиковий асфальт, що має підвищену стійкість до деформацій та механічного руйнування, і понижену водопроникну здатність. Піднесений тротуарний блок вкрито тонкошаровим обмазковим покриттям Sika ® з кварцевим піском. Змонтовані колесовідбійник та перильне огородження.

Зараз мостовики готуються до асфальтування лівої половини мосту. Бетонують конуси та відкоси. Також виконують роботи з захисту залізобетонних мостових конструкцій. Дорожний підрозділ “АВТОСТАДИ” готується вкладати фінішний шар ЩМА на всій протяжності ділянки ремонту, займається тротуарами та благоустроєм відкосів дороги.

Анатолій Волошенюк повідомив, що протягом всього ремонту в середньому на об’єкті одночасно працювали 20 працівників. Задіювалася різна спецтехніка, частково власна, що належить мостовому підрозділу, а частково – надана суміжниками-дорожниками. Рух мостом у повному обсязі планують відкрити влітку 2023 року.

Останні новини з Вінничини на нашому сайті: у січні 2023 року ремонтували міст на трасі М-21, у минулому році в Хмільницькому районі ремонтували місцеві дороги за участю громад. Нажаль, з Вінницької області офіційними джерелами оприлюднюється дуже мало інфраструктурних новин. Переважно це інформація про поточні роботи з експлуатаційного утримання дорожньої мережі без назначення точних локацій.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар