Полтавський район, Полтавська область
За повідомленням Служби автомобільних доріг у Полтавській області, на трасі ♦ М-22 “Полтава – Олександрія” ремонтується водопропускник 1955 року будови, для чого застосували метод гільзування, або “релайнінгу”. Це дозволяє провести ремонт, не порушуючи існуючої конструкції та не розбираючи дороги над нею.
Дорога М-22 від Полтави до Кременчука була відремонтована протягом 2020-2021 років за національною програмою “Велике Будівництво”. Оскільки водопропускник був визнаним придатним для подальшого використання, його не стали перероблювати, а лише замінили тротуарні блоки та огорожу з відбійником, залишивши більш серйозні ремонтні роботи на подальші роки.
Споруда розташована на горі неподалік від села Мачухи в кількох кілометрах від Полтави. Являє собою невеличкий однопрогоновий місточок, збудований трохи менше як 60 років тому. Спочатку мав невелику ширину та устої, складені з гранітного буту. Востаннє ремонтувався близько 30 років тому, при цьому був розширений: до нього прибудували додаткові пустотні мостові плити на окремих опорах.
Тепер, з огляду на стан опор 1955 року, з’явилася потреба міст укріпити, щоб подовжити термін його експлуатації. Для цього був обраний метод гільзування, коли під існуючу мостову споруду затягується сталева гофротруба виробництва компанії “Віакон”, а потім простір між трубою та старою прогоновою будовою інжектують цементо-бетонним розчином. Спосіб має один недолік: при ньому зменшується водопропускна здатність споруди. Тому перед його застосуванням треба провести дослідження та з’ясувати, яка кількість води має проходити через споруду при найбільш несприятливих умовах. У повідомленні САД зазначається, що ця споруда також використовується в якості переходу для худоби, тобто вода через неї проходить лише під час великих злив та під час танення снігу.
Також довгу трубу великого діаметру буває важко зібрати біля існуючого мосту і затягнути під споруду. Як проходить цей пороцес я колись показував у своєму відео-огляді з Одеської області, де в такий спосіб ремонтували старовинний міст.
З позитивних моментів цього способу – це не треба перекривати рух, розбирати дорогу та мостові конструкції. Сама штучна споруда суттєво зміцнюється за рахунок гофрованої сталевої труби та інжектування. Мінімальний строк служби такої труби становить 100 років. Вона має товсту сталеву стінку та надійне цинкове покриття, яке протягом тривалого часу захищає конструкцію від впливу агресивного зовнішнього середовища.
В даному випадку на світлинах ми бачимо, що застосовується цільнокручена труба виробництва “Віакон”, окремі секції якої скріплюються спеціальними бандажами. Її діаметр – 2,4 м., довжина – 22 м.
Що робиться зараз:
- армування відкрилків;
- встановлення опалубки;
- підготовка до бетонування портальної стінки та відкрилків вихідного оголовка труби.
Ще з нещодавніх новин з Полтавщини: в листопаді відновлені роботи з реконструкції мосту через Сулу на трасі Н-08, протягом жовтня на Полтавщині відремонтовано багато місцевих доріг, в Пирятинському районі ремонтували ділянку траси М-03, на Решетилівщині ремонтували місцеву дорогу, “Onur” ремонтував проблемні ділянки на трасі М-03 “Київ – Полтава – Харків – Довжанський”, зведена новина про ремонт одразу чотирьох місцевих доріг, також триває ремонт 7-ми місцевих доріг навколо Миргорода, від Лохвиці до Вирішального ремонтують дорогу, біля Гребінки відремонтована дорога на Оржицю, в Гадячі відремонтовано міст.