Чернівецький район, Чернівецька область

Дорога Т-26-08

Служба автомобільних доріг у Чернівецькій області відзвітувала про успішне завершення ремонтних робіт на мості у м.Сторожинець на дорозі ♦ Т-26-08 “Сторожинець – КПП «Красноїльськ»”. А компанія “Автомагістраль-Південь” поділилася додатковими подробицями будівництва ділянки першої бетонної дороги на цій же трасі біля Красноїльска.

Міст у Сторожинці

Отже, рух відремонтованим мостом відкрито і ним вже рухаються транспортні засоби в напрямку румунського кордону. Ця мостова переправа є частиною прикордонної дороги Т-26-08 “Сторожинець – КПП «Красноїльськ»”. Дорога ремонтувалася протягом 2021-2022 років. МПП “Красноїльськ” після багатьох років обіцянок попередніми владами, нарешті відкритий для перетину кордону цієї осені. Під’їзди до пункту пропуску побудували у “важкому” бетоні, що є першим прецедентом будівництва бетонної дороги на Буковині.

Генеральним підрядником та виконавцем дорожніх робіт на мості у Сторожинці була компанія ТОВ «ШБУ-77». Спеціалізовані мостобудівельні роботи виконувало ТОВ “Синергія міст”. Роботи були розпочаті наприкінці минулого року, але, через російську навалу, – призупинені. І відновилися лише восени. Міст був побудований у 1963 році та реконструйований у 1984-му. З того часу серйозних ремонтів на ньому не було. Тому необхідно було укріпити конструкцію штучної споруди, оновити асфальтобетонне покриття та замінити всі зруйновані деформаційні шви. Основне завдання поточного середнього ремонту – покращення транспортно-експлуатаційних показників мосту та доведення технічних параметрів споруди до сучасних нормативів.

Що було зроблено під час ремонту?

  • заармовано та забетоновано монолітну залізобетонну плиту;
  • нанесено гідроізоляцію;
  • замінені старі деформаційні шви на нові німецькі;
  • оновлено покриття на два шари нового асфальтобетону;
  • влаштована система водовідведення;
  • відновлено покриття на тротуарній частині;
  • встановлено нове бар’єрне та перильне огородження на мості.

Бетонка біля Красноїльська

Оскільки про будівництво 7-кілометрової ділянки цементобетонної дороги Т-26-08 на під’їзді до МПП “Красноїльськ” я вже давав новину два тижні тому, то поява допису на сторінці виконавця робіт, компанії “Автомагістраль-Південь”, не є приводом для створення окремої новинної статті. Тому, вирішив додати деякі подробиці про будівництво цієї ділянки у цю публікацію. Адже, щось мені підказує, що більше новин про дорогу Т-26-08 найближчим часом ми не матимемо. Основні роботи на ній вже виконані.

Навіщо тут бетонна дорога?

Проектна пропускна здатність щойно відкритого нового пропускного пункту «Красноїльськ – Вікову де Сус» складає 500 авто на добу. Не виключено, що вона буде навіть більшою. Оскільки, зважаючи на потреби воєнного часу, пункт було вирішено добудувати, як вантажно-пасажирский (до війни від планувався лише для пропуску легкового транспорту), то проектувальники намагалися врахувати досвід експлуатації доріг до інших працюючих вантажних пунктів пропуску. І однією з суттєвих проблем в цьому є цілісність дорожнього покриття в місцях, де завантажені фури очікують своєї черги, багаторазово рухаються та гальмують. Особливо у спекотний літній період на під’їздах до пунктів пропуску через це утворюється колійність та пошкодження дорожнього покриття навіть при якісному його ремонті. Саме з цієї причини поблизу нового вантажного МПП було вирішено збудувати відтинок дороги з “важкого” бетону, який не утворює колій при жодному навантаженні та температурі.

Сама дорога від Сторожинця до кордону будувалася у 1896-1900 роках. Остання ділянка перед кордоном досі залишалася з щебеневим покриттям. Через це МПП “Красноїльськ” давно не використовувався для перетину кордону автівками. З 28 кілометрів дороги Т-26-08, від траси Р-62 у Сторожинці і до румунського кордону, тепер останні 7 кілометрів побудували у бетоні.  Прес-служба “Автомагістралі-Південь” зазначає, що крім вищезазначеної причини, приводом для рішення на користь “важкого” бетону стало те, що дорога тут має складний рель’єф. А завантажені автівки найбільше руйнують асфальтобетонне дорожнє покриття саме на підйомах та спусках. Також зазначається, що при будівництві бетонки застосовувалися виключно вітчизняні матеріали.

Чому саме “Автомагістраль-Південь”?

Для компанії не було у новинку працювати на Буковині. Ще у 2009 році вона будувала об’їзну дорогу Чернівців, займалася ліквідацією наслідків повеней. Також не є вона новачком і у будівництві бетонних доріг. Великі проєкти (в якості субпідрядника) до війні реалізовані нею у Полтавській (Н-31) та Миколаївській (Н-14) областях. Також компанія будувала злітно-посадкову смугу Одеського міжнародного аеропорту. У компанії 5 власних цементобетонних заводів та сучасні бетоноукладчики.

Як готувалися до роботи?

У Сторожинці, на відстані близько 25 км. від ділянки ремонту, компанією була створена виробнича база. З Миколаївщини перебазували бетонозмішувальну установку Liebher Betomix 4,5B-R/DW. З Львівської області передислокували ґрунтозмішувач Marini СoldFALT.

Як будували?

Існуючу дорогу зробили ширшою та посилили основу під “важкий бетон”. Верхній шар основи складається з щебенево-піщаної суміші (ЩПС 0-40) завтовшки 16 см, зміцненої цементом (“пісний” бетон). Верхній шар покриття – “важкий” цементобетон марки В25 (М350) завтовшки 23 см. Улаштування верхнього шару відбувалося за допомогою бетоноукладального комплексу Wirtgen SP-124 на всю ширину проїзної частини (7 м). Крім проїзної частини влаштували також примикання другорядних доріг та понад 40 в’їздів у двори. Зважаючи на терміновість завдання, роботи виконувалися у дві зміни. На об’єкті було задіяно 250 працівників.

Що далі?

Рух дорогоюТ-26-08 до кордону вже відкритий. І нею активно користуються легкові автівки та порожні вантажівки. Але на наступний рік залишилася частина робіт з влаштування системи водовідведення, що край важливо для гірської місцевості. Також планують побудовати майданчик для відстою транспорту, що чекає на свою чергу до кордону.

З Буковини останім часом мали такі новини: про хід робіт на під’їздах до КПП “Шепіт”, зведення щодо ремонтних робіт на дорозі “Сторожинець – КПП “Красноїльськ”, відкрито новий пункт пропуску “Красноїльськ”, дорожники обладнали делініаторами аварійно-небезпечне перехрестя на дорозі Н-03.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар