Чернівецький район, Чернівецька область

Між селами Глиниця та Дубівці Чернівецького району Буковини нарешті прозпочалися роботи з будівництва великого тимчасового мосту через річку Прут на дорозі ♦ Т-26-07 “Кіцмань – Сторожинець – Глибока – Опришени з під’їздом до станції «Вадул-Сірет»”. Останню новину про підготовчі роботи мали звідти в перших днях квітня, після чого в горах раптово випав сніг, що спричинило розлив Прута та повінь на будівельному майданчику. Через це земляні роботи, яких там дуже багато, були тимчасово призупинені. Також не було змоги завезти на майданчик і 4 мостові легкозбірні комплекти прогонової будови майбутнього мосту, які надало Україні Норвезьке управління державних доріг в якості гуманітарної допомоги.

Наприкінці квітня – в перших днях травня 2023 року вода нарешті спала, земля підсохла і працівники групи компаній “АВТОСТРАДА” розпочали активно надолужувати відставання, спричинене негодою. 4-5 травня відвідав будмайданчик і я в супроводі оператора підрядника. Разом ми зафільмували робочий процес. Відео-звіт ви можете подивитися на моєму YouTube-каналі, а також нижче на цій сторінці. Яскраві фото – у гелереї світлин. На цей раз прес-службі компанії вдалося отримати дозвіл на аерозйомку. Завдяки цьому в моему огляді вперше з початку великої війни з’явилися кадри з дрону, люб’язно надані “АВТОСТРАДОЮ”.

Що зараз відбувається на будівництві

Важлива частина робіт з будівництва цього мосту – земляні. З боку села Дубівці довелося насипати насип протяжністю 430 метрів, який з’єднає існуючу дорогу Т-26-07 з тимчасовим мостом. Біля мосту насип має доволі значну висоту – близько 10 метрів над середнім рівнем води в річці. За інформацією підрядника, на будівництво насипу буде витрачено близько 35 000 м3 ґрунту. Поряд з насипом також довелося облаштувати технологічну дорогу. Під насип – вибрати “корито” до несучого шару глини. На момент зйомки найвищу точку насипу залишалося підсипати ще на 2 метри.

Оскільки берег з боку Дубівців низький та затоплюється повенями, то відкоси насипу будуть укріплюватися габіонними матами до позначки, куди може дістатися висока вода. Далі на поверхні ґрунту влаштують основу дорожнього одягу з кількох шарів ущільненої  ЩПС завтовшки 40 см., після чого вкладуть два шари асфальтобетону.

З боку Глиниці берег Прута вищий. А саме село підступило до річки впритул. Тому тут доведеться робити значно нижчий, порівляно з навколишнім рівнем місцевості, і коротший насип. Його довжина становитиме 180 метрів, кількість витраченого ґрунту попередньо оцінюється у 2500 м3. На час зйомки там роботи ще не починалися, лише геодезисти “відбили” позначки висоти та вісь майбутньої дороги. Тимчасовий міст будується трохи в сторону від старого мосту, щоб потім не заважати капітальній відбудові вже постійного.

Як ви побачите у відео, крім насипу мостовики вже почали занурювати у дно річки та в берег труби-палі, з яких потім зроблять опори. Для цього зробили технологічну відсипку та частково загатили річку пересипом, на якому влаштують дорогу під кран і для бурової. В цю дорогу буде витрачено близько 10 000 м3 ґрунту, який видобувається поряд. Частково такий обсяг пов’язаний з інтенсивним розмивом насипу рікою.

Міст буде спиратися на 6 опор. 5 з них будуть мати по дві стійки-труби, а ще одна, що стоятиме на “форватері”, де найшвидший плин води, – 4 труби. 4 опори будуються за допомогою 160-тонного крану з боку Дубівців. Потім кран переїде на бік Глиниці. На час зйомки до шару глини були добиті 6 труб для трьох опор.

Труби занурюються на проектну глибину 13 метрів від середнього рівня води. Занурення відбувається за допомогою потужного гідравлічного віброзанурювача, але навіть він не в змозі подолати потужний опір глини та великих валунів, що трапляються в ній. Тому незабаром йому на допомогу прийде бурова, яка буде “висвердлювати” грунт в середині труб, що дозволить опустити їх так глибого, як того вимагає проект. Всередині труби залишаться порожніми, оскільки після побудови вже капітального мосту поряд, вони мають бути вилучені і місцевості повернуть первісний вигляд. На трубах будуть влаштовані оголовки-підп’ятники, на які і буде спиратися збірна прогонова будова.

Доречі, коли готувалася ця стаття, з об’єкту надішла інформація, що бурова вже доставлена на майданчик і зараз її складають до роботи. А в дно річки частково занурили також труби четвертої, руслової, опори.

Навіщо потрібний такий “капітальний” тимчасовий міст

Після перегляду відео-огляду на каналі до мене звертаються з запитанням: навіщо для тимчасового мосту будувати такі потужні конструкції та насипи? Справа в тому, що дорога Т-26-07 є частиною важливого транспортного коридору до Румунії. Нею постійно курсували важкі фури. Під час великої війни їхній потік збільшився багатократно. Через демонтаж мосту, всі вони були спрямовані на рекомендовані Державним Агентством відновлення (колишнім “Укравтодором”) об’їздні шляхи. Це ускладнює та здорожчує логістику, оскільки об’їзди надто далекі. Тому міст, хоч він і тимчасовий, але буде розрахований на пропуск вантажівок вагою до 40 тонн. Через значну довжину споруди та складні природні умови, де їй доведеться працювати (швидкоплинна потужна річка, регулярні повені) конструкцію як самої споруди, так і під’їзди до неї треба робити також потужними.

Яким буде новий міст

Норвежці передали Україні 4 мостові комплекти легкозбірної прогонової будови типу acrow/bailey. Ці мости дуже подібні до тих чеських фермних тимчасових мостів, які “АВТОСТРАДА” вже змонтувала у Київській та Харківській областях. Кожен комплект розрахований на побудову 30-метрового мосту. Але вони можуть масштабуватися, як дитячій конструктор. Таким чином, прогонова будова мосту у Глиниці матиме загальну довжину 120 метрів. Це будуть дві подвійні сталеві ферми, з’єднані зв’язками, на яких буде вкладено дерев’яний проїзний настил. Ширина проїзної частини – 4 метри. Тобто на мосту буде лише одна смуга руху. Транспорт буде перетинати міст у реверсному режимі. Оскільки міст довгий, то для зручності тут буде влаштовано світлофорне регулювання. Треба також додати, що це буде найдовший тимчасовий міст такої конструкції в Україні.

Як я вже зазначив вище, на мосту зможе знаходитися одна вантажівка масою 40 тонн. Щоб його не перетинали важкі вантажні каравани, будуть встановлені відповідні дорожні знаки та, ймовірно, – система відеонагляду. Зараз замовником, Службою відновлення у Чернівецькій області, також вирішуються питання: чи будуть вкривати проїзний настил додатково металевими листами, або в цьому не буде потреби. А також: що робити з хідниками? Справа в тому, що конструкція мосту суто автомобільна і не передбачає виокремлених тротуарів. Як убезпечити пішоходів – таке завдання вже поставлене перед проектувальниками.

Які роботи попереду

Щодо побудови опор та підходів, – про це я вже розповів. Роботи над цим тривають щоденно з 7 ранку до 7 вечора. Найцікавіше ж – влаштування самої прогонової будови. Її складові частини мають привезти на майданчик 15 травня. На той час насип з боку Дубівців вже має набути проектної висоти. На ньому влаштують складальний стапель, на якому буде збиратися вся 120-метрова конструкція одразу. Після цього, за допомогою гідравлічних домкратів-штовхачів, вона буде насунута на опори аж до Глиницького берега за класичною технологією поздовжнього насування.

Про те, якими будут перехідні плити для зв’язку прогонової будови та під’їзних насипів, наразі ще невідомо. Після того, як все буде завершено, на насипах встановлять бар’єрне огородження та знаки, облаштують світлофорні об’єкти для регулювання руху.

Про терміни відкриття руху, нажаль, зараз казати важко. Попередньо планувалося закінчити всі роботи до початку червня. Але, через затримку, спричинену повенню, строки змістилися.

Дивитись відео зараз:

Що тут було і як машини перетинають Прут зараз

До 2021 року рух транспорту тут здійснювався через старий фермний з їздою по низу міст побудови 1959 року. У 1982 році його капітально ремонтували, посилили опори, додали по кілька паль у металевих оболонках.  Але на початку 2020-х міст перебував у аварійному стані, а також не відповідав сучасним нормативам. Для того, щоб ви мали розуміння про реальний його стан, я знов додав в галереї світлин його фото перед демонтажем. Зокрема, були пошкоджені первинні залізобетонні палі, на які спиралися ростверки його опор.

Наприкінці 2021 року в рамках національної програми “Велике будівництво” стартувала реконструкція старого мосту. Першим етапом міст повністю розібрали. Але, розпочати спорудження нового мосту завадила російська навала. Міст мали завершити у 2022 році. Тому повноцінного тимчасовго мосту тут будувати не планувалося, щоб не збільшувати кошторис проекту. Нижче за течією Прута побудували бутовий пересип з двома послідовними тимчасовими фермними односмуговими мостами: двох та п’яти-секційним. Цю переправу я описую на час своєї зйомки. Можливо, з 2021 року вона перебудовувалася, оскільки є інформація, що її неодноразово пошкоджувала та затоплювала річка під час повеней. Тоді зв’язок між сусідніми селами повністю переривався, що створювало значні незручності місцевим мешканцям. Коли ж переправа функціонує, то нею не пускають вантажівки (встановлено фізичний обмежувач висоти), а лише місцеві легкові машини.

На сьогодні, за інформацією Служби відновлення у Чернівецікій області, існуюча проектно-кошторисна документація щодо відбудови тут капітального мосту коригується. Але, кінцеве рішення стосовно початку капітальних робіт – за Урядом України, який має включити цей проект у перелік об’єктів, капітальна відбудова яких буде здійснюватися під час війни.

З Буковини мали такі останні новини на нашому сайті: мали зведення новин з реконструкції ділянки гірської карпатської дороги до КПП “Шепіт”, добудовують бетонну дорогу до нового пункту пропуску на румунському кордоні “Красноїльськ”, наприкінці зими, користуючись сприятливою погодою, наводили лад одразу на трьох дорогах області, у лютому 2023 року на Буковині відкрився ще один новий міжнародний пункт пропуску в Румунію. 25 кілометрів узбіч, пошкоджених вантажівками, відновлювали до МПП “Порубне”,  про хід ремонту гірської дороги до МПП “Шепіт” у 2023 році, ремонт мосту в Сторожинці завершено.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар