Крути, Нижінський район, Чернігівська область

Інформаційне агентство Міністерства оборони України “Армія INFORM” повідомило про відкриття капітально відбудованого мосту через річку Остер в Крутах Ніжинського району Чернігівщини. Він розташований на теріторіальній дорозі ♦ Т-25-14 “Ніжин  – Бахмач – Дмитрівка”, яка починається від перехрестя з трасою Р-67 в Ніжині та сполучає Ніжинський район із сусіднім Прилуцьким.

З самого початку російської навали ця частина Чернігівщини перебувала під ворожою окупацією. До самих Крут ворог не дійшов, але був на відстані кілометра від їхніх околиць. Міст в центрі Крут був зруйнований і, ймовірно, це стало однією з причин, чому загарбники не посунули далі в цьому напрямку. Територію було звільнено ЗСУ на початку квітня. З тих пір переїхати Остер в цьому місці було неможливо. Люди перебиралися через річку дерев’яними пішохіднми містками. Інших автомобільних мостів в селі немає.

В серпні 2022 року міст почали капітально відбудовувати військові мостовики з Конотопського шляхо-відновлювального полку Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ) Міністерства оборони України. На всі роботи вони витратили 21 день і ось 9 вересня міст нарешті урочисто відкрили для руху транспорту.

Два прогони з чотирьох, загальною довжиною 12 метрів, були зруйновані разом з проміжною опорою. Військові розібрали завали, забили нові палі-стійки, влаштували ригель та відновили прогони з залізобетонних плит. Доречі, якщо пильно роздивитися світлини зруйнованого мосту, то ми побачимо, що плити для старої прогонової будови використовувалися досить цікаві: з поздовжніми ребрами жорсткості. За 3,5 роки своєї оглядацької діяльності я таких ще не зустрічав. Нажаль, на сьогодні немає відомостей про те, які плити були використані для відновлення споруди. На мості присутні перильна огорожа, хідники та колесовідбій. Також на оприлюднених світлинах ми бачимо, що теперішне покриття мосту – це монолітна розвантажувальна залізобетонна плита. Через обмаль інформації та світлин з об’єкту, важко зрозуміти, чи зазнала перебудови вціліла частина мосту і чи планують його згодом асфальтувати. Принаймні, розмітка на ньому нанасена тимчасова. Але, на сьогодні міст відкритий та ним може вільно рухатися транспорт.

Урочисте перерізання стрічки на відновленому мості відбулося за участі Голови Адміністрації ДССТ МОУ генерал-майора Богдана Бондара, першого заступника очільника Чернігівської ОВА Костянтина Мегема, керівника Ніжинської РВА Григорія Ковтуна, народних депутатів України, приватних підприємців, керівників організацій та установ, і місцевих мешканців. За традицією подібних заходів, посадовці подякували всім, хто брав участь у будівництві мосту, та вручили цінні подарунки й відомчі заохочувальні відзнаки найкращим мостовикам ДССТ МО України. Як зазначено у повідомленні “Армія INFORM”, це вже 22-га переправа, відновлена бійцями дорожньо-мостового фронту ДССТ з початку повномасштабної військової агресії з боку росії.

Доречі, в липні в нас вже була новина про відновлення самої дороги Т-25-14 із застосуванням зворотніх матеріалів. Роботи проводила група компаній “АВТОСТРАДА”.

Серед інших нещодавніх новин з Чернігівщини на нашому сайті: дорожники моніторять стан траси Р-69 та своєчасно усувають нові пошкодження, на дорозі М-02 поновлюють розмітку, а в Корюківському районі почали розбирати зруйнований 310-метровий міст чреез Десну.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

2 коментар до “Чернігівщина: капітально відбудовано міст через Остер в Крутах”
  1. Це не “зворотній матеріал”, а відхід виробництва, що придатний для використання в дорожному будівництві. Recycling це поняття, яке використовується для визначення групи процесів переробки і збагачення відходів, в тому числі будівельних (як наприклад процес переробки і збагачення відпрацьованого шару дорожнього одягу). В даному випадку, якщо йдеться про шлак, то його не переробляють і не збагачують, тому це не зворотній матеріал, а промислові відходи.

    1. Зворотній матеріал – це “фреза” – зфрезероване старе асфальтове покриття дороги. Процес холодного ресанклінгу – це коли до цієї “фрези”, яка залишається просто на основі дорожнього одягу, додають бітум, воду та цемент, в окремих випадках – ЩПС, після чого все це перемішується машиною-ресайкрером на задану проектом глибину, планується грейдером та ущільнюється грунтовими або дорожніми котками. Так отримується рецикльована основа під дорожній одяг. Також “фреза” з додаванням бітуму може використовуватися для влаштування фінішного дорожнього покриття. Зазвичай, в мирний час, – на якихось сільських дорогах низької категорії. Але, під час війни так влаштовується тимчасове покриття і на дорогах другої чи третьої категорії.

Додати коментар