Корюківський (колишній Сосницький) район, Чернігівська область

З самої весни 2022 року, коли ЗСУ вдалося вигнати російських загарбників з Чернігівщини, селище міського типу та колишній районний центр Сосниця та оточуючі його населені пункти лишаються відрізаними від лівобережної Чернігівщини. Все через суттєво зруйнований 310-метровий міст через Десну на дорозі ♦ Т-25-21 “Сосниця – Шаповалівка – М-02”.

Чернігівщина часто потерпає від повіней. Цього року розливи Десни були особливо значущими та довготривалими. Через це протягом кількох весняних та літніх місяців були затоплені водою не лише руїни підірваного мосту, але й під’їзди до нього. Дістатися до нього можна було лише човном, а про якесь обстеження навіть не йшлося.

Нарешті вода відступила та мостовики разом з уповноваженими особами від Чернігівської ОВА, Корюківської РВА, Сосницької громади та Служби автодоріг у Чернігівській області змогли провести детальне обстеження споруди. Про відновлення мосту рішення буде прийматися пізніше, але наразі відомо про початок підготовчих робіт з розбирання завалів. Всі понівечені конструкції будуть подрібнені та згодом використані на технічні потреби. Зокрема, на будівництво тимчасових об’їздів, технологічних шляхів та будівельних майданчиків, як це вже робиться на інших об’єктах відновлення в області.

Аналіз реконструкціх мостуЦікаві технічні подробиці нам дає аналіз світлин з оригінальних новинних публікацій. Ми бачимо, що міст вже реконструювався раніше. Ймовірно, це відбувалося десь на межі 1970-80-х років, про що свідчать пустотні балкоплити, з яких складаються його прогони. Але, його опори явно більш ранні. Вони масивні залізобетонні, кожна має по дві стійки на загальному також масивному розтверку. На стійках бачимо монолітні ригелі (2) з сейсмічними упорами (1). Це говорить про те, що раніше прогони були балковими. Можна припустити, що початково міст будувався у 50-60-ті роки 20-го століття. Він був вужчим і нижчим за той, який дішов до нас. Доречі, завдяки сервісу Google Street View, на світлинах внизу ми можемо побачити, як міст виглядав у 2020-му році.

Але, найцікавішим є спосіб, у який мостовики минулого реконструювали споруду. Вони демонтували балкову прогонову будову, а опори залишили. І просто на ригелях старих опор забетонували по дві коротенькі стійки (3), які увінчали новими більш ширшими ригелями (4). На них вкладалися балкоплити, вага яких менша за старі балки. Це дозволило підняти поверхню мосту. Якщо орієнтуватися на людей на фото, то приблизно на 2,5-3 метри (розмір “6” на ілюстрації, але він позначений умовно, бо старий міст був трошки вищим за верх упорів).  Також міст було розширено (подвійний розмір “5”, але, знов позначка приблизна, оскільки на старому мості ймовірно були невеличкі консолі). Устойні опори при цьому явно будувалися наново, а насипи підвищувалися. Знов таки, можна припустити, що ця реконструкція мала на меті збільшити пропускну здатність мосту, а також підняти дорожні насипи, щоб вони не затоплювалися повеневеми водами. За три з лишком роки, що я оглядаю мости по всіх куточках нашої держави, такої будови мосту мені ще не доводилося зустрічати.

Також повідомляється, що на обході Чернігова, на трасі ♦ М-01 “Київ – Чернігів – Нові Яриловичі” біля с. Шестовиця, підрядник Служби автомобільних доріг у Чернігівській області вже завершив розбирати залишки іншого зруйнованого великого 260-метрового мосту через Десну та подрібнив усі конструкції, які тепер використовуються на інших об’єктах. Хоча Чернігівська САД зазвичай не зазначає виконавців робіт, але є інформація, що там працював мостовий підрозділ компанії “Автомагістраль-Південь”. В загальному ж підсумку в області через війну зруйновано 25 штучних споруд. Деякі з них вже відновлені, біля інших (поки що не всіх) збудовані тимчасові переправи.

Новину повідомив на своїй FB-сторінці Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков:

У Чернігівській області почався розбір завалів 310-метрового мосту через Десну

Четвертий місяць дорожники та мостобудівники працюють 24/7, аби відновити транспортне сполучення між населеними пунктами Чернігівщини. Головна причина розірваного транспортного зв’язку — зруйновані штучні споруди. В області їх 25.
Один з таких — 310-метровий міст через Десну біля Сосниці на дорозі Т-25-21 Сосниця — Шаповалівка — /М-02/. Досі почати роботи було неможливо через паводок на річці Десна. Навіть під’їхати на авто певний час було неможливо, люди діставалися лише човном.
Нарешті рівень води знизився і вдалося зробити детальний огляд мосту.
Окреслили можливі варіанти з відновлення транспортного сполучення та відбудови мосту у майбутньому.
Зараз розпочинаємо прибирання залишків конструкцій та їх подрібнення. Отриманий будівельний матеріал буде використано для відновлення дорожніх об’єктів в області.
До речі, розбір завалів ще одного великого мосту через Десну вже провели. Це переправа біля Шестовиці на дорозі М-01 Київ — Чернігів — Нові Яриловичі. Підрядник демонтував залізобетонні конструкції прогонової будови та опорних частин підірваного мосту. Гідромолотами дефрагментував та подрібнив великі брили бетону. Ця сировина зараз використовується на дорожніх об’єктах в області для спорудження будівельних майданчиків та тимчасових підходів до них.
Також уточнення новини з’явилися і на FB-сторінці Служби автомобільних доріг у Чернігівській області:

Плануємо приступити до розбору завалів мосту через Десну біля Сосниці

? Згодом розпочнуться роботи з демонтажу залишків конструкцій зруйнованої штучної споруди на дорозі Т-25-21 Сосниця – Шаповалівка – /М-02/.
?️‍♂️ Начальник Служби автомобільних доріг у Чернігівській області Роман Сміяненко та заступник начальника Служби з розвитку доріг Володимир Боровик в ході робочої поїздки з головою Чернігівської ОВА Chaus Viacheslav , начальником Корюківської РВА Vashchenko Ivan та головою Сосницької громади Андрій Портний оглянули штучну споруду, оцінили масштаби руйнувань.
? Зробити це на початку літа було складно через високий рівень води у Десни. Щороку річка затоплює ділянку дороги, що знаходиться в низині по дорозі до штучної споруди. Навіть під’їхати на авто певний час було неможливо, лише човном.
? Окреслили можливі варіанти з відновлення транспортного сполучення та відбудови мосту у майбутньому. Наразі ж, перше, що буде зроблено – це прибирання залишків конструкцій та їх подрібнення. Отриманий будівельний матеріал стане у нагоді для відновлення дорожніх об’єктів в області.
☝️ Нагадаємо, аналогічні роботи з розбору завалів підірваного мосту через річку Десна вже проведені на дорозі М-01 Київ – Чернігів – Нові Яриловичі біля Шестовиці. Підрядник демонтував залізобетонні конструкції прогонової будови та опорних частин підірваного мосту. Гідромолотами дефрагментував та подрібнив великі брили бетону. Ця вторсировина зараз використовується на дорожніх об’єктах в області для спорудження будівельних майданчиків та тимчасових підходів до них.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар