Чернігівський район, Чернігівська область

За повідомленням Державного агентства відновлення (колишній “Укравтодор”) сьогодні у Чернігівській області відкрито рух одразу двома мостами.

Капитально відбудований подвійний міст через річку Білоус на ♦ М-01 “Київ – Чернігів – Нові Яриловичі” на об’їзді Чернігова. Через обмежені можливості понтонної переправи, наразі об’їзна обласного центру не має виходу для руху вантажного транспорту через Десну на лівобережну частину траси М-01 в бік Києва. З часу деокупації Чернігівщини та налагодження тимчасових переправ біля зруйнованих мостів, вантажний рух між Черніговом та північною правобережною частиною області і Києвом здійснюється через трасу Р-69, яка перетинає об’їзну біля села Киїнки.

Другий відкритий сьогодні міст знаходиться, власне, на трасі ♦ Р-69 “Вишгород – Десна – Чернігів”. Одночасно це і другий з трьох тимчасових модульних мостів виробництва французької компанії “Matière”, які були надані Чернігівській області Французьким центром подолання кризових явищ за підтримки Міністерства закордонних справ Франції. Він має довжину 23 метри, дві секції та перетинає річку Жовідь. Міст та підходи до нього збудовані групою компаній “АВТОСТРАДА”. 22 березня я розповідав вам про перший 34-метровий трьохсекційний міст, також складений автострадівцями на річці Вереп на тій же дорозі, який було відкрито кілька днів тому.

Як повідомляє прес-служба “АВТОСТРАДИ”, обидва тимчасові мости конструкції  Unibridge® виробництва “Matière” є дуже простими та зручними у складанні. Монтаж балок такого мосту не потребує зварювальних робіт. Вони з’єднуються спеціальними стяжними гвинтами. На болтових кріпленнях також влаштовуються зв’язки між балками та монтуються ортотропні плити. Мости мають спеціальне дорожнє покриття, нанесене з заводу. Тому їхню прогонову будову одразу ж можна використовувати, щойно будуть влаштовані підходи. Також монтаж конструкцій таких мостів не потребує застосування надпотужної підйомної техніки. На обох об’єктах застосовувалися звичайні автокрани вантажопідйомністю 25 тонн.

Тимчасові мости мають ширину проїзду 7 метрів, що дозволяє на них зустрічний рух. Потужна металева конструкція також забезпечує вантажопідйомність мосту, достатню для руху важких вантажівок.

Після складання прогонової будови на відновлених опорах, автострадівці встановили перильне та бар’єрне огородження, насипали та заасфальтували під’їзні шляхи, встановили дорожні знаки. Перед відкриттям обох мостів їх випробовували фахівці ПП “НВФ “МОСТОПРОЕКТ”.

У галереї світлин нижче, крім фото двох мостів, яким присвячена поточна новина, ви також можете побачити додаткові світлини від ГК “АВТОСТРАДА” першого зі збудованих нею тимчасових мостів на Р-69, про який була попередня новина.

Третій тимчасовий міст, за словами очільника Державного агентства відновлення (колишній “Укравтодор”) Мустафи Найєма, планують встановити на одній з державних доріг національного значення області. Підготовчі роботи вже ведуться, але монтаж можна буде розпочати лише після того, як спаде рівень води в Десні та її допливах.

З останніх новин з Чернігівщини на нашому сайті: в Сновській громаді на місцевій дорозі відкрито третій тимчасовий французький міст, другий тимчасовий міст, наданий Управлінню капітального будівництва Чернігівської ОВА французькими партнерами, відкрито у Старому Білоусі. Тимчасовий французький міст змонтовано та відкрито у Новому Білоусі. Відновлено 400-метровий міст через Десну на кордоні з Сумщиною, частково відновлений рух одним з мостів на трасі М-01, також в області продовжують капітально відбудовуватися інші мости, на початку вересня військові мостовики капітально відбудували міст через Остер у Крутах.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар