Теребовля, Тернопільська область

В дорожній галузі Тернопільщини вже не один рік успішно працює партнерство державної обласної Служби автомобільних доріг та об’єднаних територіальних громад у питаннях ремонту комунальних ділянок державних доріг. Черговим прикладом такої співдружності є майбутній ремонт комунальної ділянки міжнародної державної траси ♦ М-19 “Доманове (на м.Брест) – Ковель – Чернівці – Тереблече (на м.Бухарест)” на відтинку, що проходить міськими вулицями Теребовлі.

В одній з попередніх своїх публікацій я вже пояснював досить складну ситуацію з підпорядкуванням доріг та їх окремих ділянок, що склалася в Україні. Тернопільщина є одним з прикладів, коли великі, в т.ч. міжнародні траси, проходять вулицями міст та містечок. І ці ділянки належать до комунальної власності громади, тобто не підпорядкувуються обласній САД. Взагалі ж ця проблема типова для тих західних областей України, де, через складний гірський рельєф або велику щільність населених пунктів, важко або просто неможливо побудувати обходи. В чому ж саме полягає проблема, крім незручностей для місцевих мешканців і водіїв транзитного транспоту? В тому, що обласні Служби автодоріг не мають повноважень ремонтувати такі ділянки. І, проводячи середні поточні та капітальні ремонти державних доріг, вони змушені пропускати сільські та міські ділянки, лишаючи їх невідремонтованими. А в громад можуть бути власні плани, щодо ремонтів своїх доріг та витрачання громадських коштів, які не обов’язково співпадають з планами САД.

Як я вже зазначив вище, на Тернопільщині САД та місцевим ОТГ вдалося знайти порозуміння в цьому питанні. І при ремонтах тих чи інших доріг вони узгоджують свої дії. Прикладами співпраці є випадки, коли громада фінансує ремонт комунальної ділянки дороги, яку поза межами міста чи села наразі ремонтує САД, і винаймає САД у якості замовника ремонту. При цьому підрядна організація може проводити роботи на всій протяжності дороги, що ремонтується, не роблячи пропусків. А САД вирішує всі питання щодо проектів, договірних відносин з підрядниками та здійснення технічного нагляду. Ця схема роботи дуже подібна до тої, що зараз реалізована на Полтавщині, але там, здебільшого, громади доручають організацію ремонтів власних вулиць своєму обласному Агентству місцевих доріг.

Траса М-19 була, переважно, відремонтована на території Тернопільської області протягом 2020-2021 років в межах національної програмі “Велике Будівництво”. На комунальних ділянках в межах деяких населених пунктів Теребовлянської ОТГ також в цей період дорога ремонтувалася за кошти громади. Але найпроблемніша ділянка, що проходить через, власне, місто Теребовлю, – лишалася неремонтованою. І вона там дійсно жахлива – це я можу підтвердити особисто, оскільки не раз їздив нею на зйомки своїх оглядів. Одна з причин цього: центр міста викладений історичною бруківкою і більшість місцевих мешканців дуже хочуть її збереження. Згоди щодо способу її ремонту не вдавалося дійти доволі довго. Здається, наразі все склалося благополучно і Теребовлянська міська рада виділила гроші на ямковий ремонт. Роботи мають розпочатися найближчим часом. До війни планувалося відремонтувати ділянку капітально, але, під час військового стану, капітальні ремонти в країні призупинені, крім відновлення критичних об’єктів.

Доречі, цікавим прикладом співпраці САД та міської влади Теребовлі стало нещодавнє облаштування підрядником САД оглядового майданчика при в’їзді у місто. Теребовлянська ж міська рада встановила на ньому альтанки для відпочинку містян та туристів і інформаційні стенди з історії та визначних місць міста.

Попередня дорожня новина з Тернопільщини в нас стосувалася роботи комплексів WIM на терпопільських дорогах.

Новину повідомила на своїй FB-сторінці САД у Тернопільській області:

Партнерство держави і громад: приклад Теребовлі

Об’єднані територіальні громади Тернопільщини часто долучаються до проєктів ремонту доріг, котрі проходять через їхні населені пункти. Зараз, під час війни, коли фінансування мінімальне, ОТГ області співфінансують поліпшення доріг державного значення, розуміючи їхню пріоритетність для місцевих жителів.
Так, Теребовлянська міська рада фінансово підтримала ремонт проблемної ділянки дороги М-19, котра проходить через місто. Задля забезпечення безпечного проїзду на найбільших пошкодженнях буде проведено ямковий ремонт.
Цьогоріч Служба автомобільних доріг планувала капітально відремонтувати майже 2-кілометровий відрізок, однак російське вторгнення заморозило усі проєкти на державних дорогах.
Упродовж 2020-2021 років дорогу М-19 у межах Теребовлянської ОТГ було частково відремонтовано. На замовлення Служби підрядна організація облаштувала оглядовий майданчик при в’їзді у стародавнє місто. Своєю чергою Теребовлянська міська рада встановила на майданчиках альтанки для відпочинку та інформаційні таблиці.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар