Чугуївський район, Харківська область

Державне Агентство відновлення (колишній “Укравтодор”) повідомило про завершення капітального відновлення мосту через річку Тетлега на територіальній дорозі ♦ Т-21-11 “Чугуїв – Печеніги – Великий Бурлук”. Завдяки цьому відновлено повноцінне сполучення Великобурлуцької та Печенізької громад з Харковом.

Міст в селі Кочеток поблизу Чугуєва був зруйнований 26 лютого 2022 року під час оборони Харкова від російських загарбників. Це не завадило росіянам захопити цю частину області, але сповільнило їхнє просування, що дало додатковий час нашим оборонцям відійти на більш вигідні позицї та краще організувати оборону обласного центру. Після звільнення області від російських військ, в червні 2022 року, біля зруйнованого мосту була побудована тимчасова переправа. Але вона мала обмежену вантажопідйомність і пропускала транспорт вагою лише до 10 тонн. Вантажівкам доводилося долати багатокілометровий об’їзд.

Наприкінці 2022 року Агентство відновлення ухвалило рішення про часткову капітальну відбудову мосту. Старий міст мав залізобетонну балкову прогонову будову, складену з Т-подібних балок старого зразка. Опори – дві циліндричні стійки та монолітний ригель. Балки лежали на підфермниках та ГОЧах. Тротуари – збірно-залізобетонні консольно-тротуарні блоки з інтегрованим відбійником.

Як показує мій досвід огляду зруйнованих під час бойових дій мостових конструкцій, балкові мости, що були знищени ЗСУ, зазвичай підривалися охайно на одній опорі над суходолом з обваленням двох сусідніх прогонів. Таким чином, щоб забезпечити згодом більш просте відновлення. Ті ж мостові споруди, що нищилися ворогом, мали значні пошкодження і підривалися на кількох опорах, часто над річищем, щоб потім їх було складніше відбудувати.

В цьому мосту вдалося зберегти його значну частину, що перетинає річку. Протягом кількох місяців мостовики розібрали зруйновані конструкції, побудували нову опору замість зруйнованої вибухом і перевлаштували вцілілі опорні частини 3 прогонів. Замінили балки 2 зруйнованих прогонів на І-подібні нового зразка. Влаштували на трьох прогонах  розподільчу монолітну залізобетонну плиту та змонтували деформаційні шви українського виробничтва ТОВ “Маурер Україна”. На відновленій проїзній частині влаштували гідроізоляцію та нове асфальтобетонне покриття. Облаштували тротуари, колесовідбійне та перильне огородження мосту, нанесли дорожню розмітку. Підготували місця для монтажу опор освітлення та системи водовідведення.

Відбудовою мосту займалися співробітники 112-го мостобудівельного загону з Броварів. Працювати мостовикам довелося в умовах підвищеної небезпеки: адже зазначені громади Харківщини, як і саме обласне місто все ще страждають від регулярних обстрілів російських терористів. Середня чисельність працівників на об’єкті складала 35 осіб. Працювали вони в режимі 24/7. Асфальтування мосту робили дорожники з групи компаній “RDS”.

Цікавий факт: на відремонтованій частині мосту значно розширили тротуари за рахунок звуження проїзної частини.

Останні новини з Харківщини на нашому сайті: кілька доріг після зими ремонтувалося у березні, в Ізюмі відремонтували тимчасовий міст через Сіверський Донець.  “АВТОСТРАДА” розбирала зруйнований 200-метровий міст, “RDS” капітально відновила міст на Харківщині, “АВТОСТРАДА” завершила відновлення траси М-03 на від Ізюму до Донеччини, на чотирьох дорогах тривали відновлювальні роботичотири тимчасові переправи на звільнених територіях запрацювали наприкінці листопада, в Ізюмі відкрито тимчасовий міст через Сіверський Донець.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар