Заплановані витрати збільшено з 490 млн.грн. до 6,37 млрд.грн.

Згідно опублікованого на Урядовому порталі розпорядження КМУ № 545-р від 28 червня 2022 року, в 13 разів збільшені кошти, які планується виділити з резервного фонду державного бюджету України Державному агентству автомобільних доріг (“Укравтодор”) для реалізації функцій та завдань, покладених на нього відповідним пунктом (26) Плану запровадження та забезпечення заходів здійснення правового режиму воєнного стану в Україні. Попереднім розпорядженням № 292-р від 12 квітня поточного року, ця сума визначалася у 490 млн.

Фактично, “Укравтодор” визначений єдиним розпорядником коштів від імені держави на будь-які потреби транспортної (автомобільної) інфраструктури в України та супутні витрати, з нею пов’язані. З пункту Плану, який містить перелік всього, за що доведеться відповідати агентству, можна зрозуміти, що його повноваження суттєво розширені на період військового стану, порівняно з довоєнним часом. “Укравтодор” має скласти перелік об’єктів та заходів за поданням своїх структурних підрозділів, а також Київської міської військової адміністрації та обласних військових адміністрацій. Після затверження цього переліку Міністерством інфраструктури України, агентство організовує та фінансує впровадження цих заходів протягом поточного року. До 30 грудня 2022 р. агентство мусить подати звіт про використання коштів та виконані завдання Міністерству інфраструктури, Міністерству фінансів, Міністерству економіки та Державній казначейській службі України.

Зазвичай, у сфері відповідальності “Укравтодору” знаходилися державні дороги міжнародного (М), національного (Н), регіонального (Р) та територіального (Т) значення. Місцевими дорогами опікувалися обласні державні адміністрації та територіальні громади. Тепер же на нього покладена відповідальність за місцеві дороги, а також за транспортну інфраструктуру, пов’язану з обороною країни та військовими потребами.

Отже, тепер “Укравтодор” забезпечує: “належне функціонування дорожнього господарства, транспортної інфраструктури та інфраструктури, що забезпечує життєдіяльність населення та функціонування держави в умовах воєнного стану, зокрема:

  • виконання робіт та надання послуг (включаючи оплату утримання служби замовника та розроблення проектної документації) з будівництва, реконструкції, ремонту та експлуатаційного утримання інфраструктури у сфері дорожнього господарства (автомобільних доріг, у тому числі їх складових, загального користування державного значення (єдиний пункт, що залишився незмінним з довоєних часів – прим. П.А.);
  • автомобільних доріг, у тому числі їх складових, загального користування місцевого значення; вулиць і доріг, у тому числі їх складових, комунальної власності в населених пунктах);
  • виконання робіт та надання послуг (включаючи оплату утримання служби замовника та розроблення проектної документації) з будівництва, реконструкції, ремонту та експлуатаційного утримання інфраструктури населених пунктів; експлуатаційного утримання під’їзних доріг до об’єктів, визначених військовими адміністраціями;
  • влаштування інженерних споруд для забезпечення потреб Збройних Сил та інших військових формувань;
  • переміщення майнових активів, трудових ресурсів та оптимізація інфраструктури з урахуванням потреб національної безпеки і оборони та потреб налагодження сталого функціонування за новими місцями тимчасового розміщення;
  • державна підтримка діяльності державних підприємств та організацій, що належать до сфери управління Укравтодору, зокрема субсидії та поточні трансферти в частині оплати праці з нарахуваннями, придбання медикаментів і перев’язувальних матеріалів, забезпечення продуктами харчування, оплата комунальних послуг та енергоносіїв (цей пункт раніше частково входив у сферу відповідальності агентства – прим. П.А.);
  • розроблення та впровадження заходів щодо влаштування тимчасових споруд для забезпечення транспортного та пішохідного сполучення”.

Як бачимо з наведенного переліку, працівникам агентства тепер не позаздриш. Але за три останні роки, як ми добре бачили з моїх майже щоденних оглядів, управлінська команда “Укравтодору” показала свою високу ефективність, тому очікуємо, що йому вдасться з честю виконати покладені на нього нові завдання.

Якщо ж комусь виділена сума здається завеликою, то варто згадати, що згідно державному бюджету, прийнятому минулоріч, витрати на будівництво, ремонти та підтримання автодорожньої державної інфраструктури були заплановані в розмірі майже 125 млрд.грн. Тобто, лише на виконання завдань першого пункту переліку і частково – передостаннього,  виділялася сума у 19,5 разів більша, ніж зараз – на весь величезний об’єм відповідальності. З урахуванням же здорожчення матеріалів, пального та супутніх витрат, різница стає ще більш суттєвою. В результаті всі перспективні капітальні проекти та ремонти, в тому числі – середні поточні, крім критичних, зараз призупинені.

Але, навіть такі видатки мають покращити становище порівняно з першим півріччам поточного року. Ті, хто регулярно дивляться відео-огляди на моєму каналі, вже неодноразово чули від мене протягом квітня-травня про те, що багато українських компаній, підрядників “Укравтодору”, було залучено ним та його обласними підрозділами до ліквідації наслідків російського вторгнення в Україну та безладу від бойових дій. Наші знайомі дорожньобудівельні та мостові компанії, такі, як “АЛЬТКОМ”, “RDS”, “Автомагістраль-Південь”, “АВТОСТРАДА”, “АВТОМАГІСТРАЛЬ”, “ONUR” та багато інших, – прибирали та вивозили сміття на дорогах та в населених пунктах, розбирали зруйновані будівлі та мости, допомагали зводити тимчасові переправи через ріки. А потім узялися і до ремонту доріг та відбудови мостів. При цьому, величезний обсяг робіт виконувався без усякої оплати за рахунок обігових коштів підрядників та запасів, які були ними зроблені заздалегідь для інших об’єктів.

“Укравтодор” ретельно обліковував ці роботи, але, нажаль, оплатити їх не було чим. Не всі компанії могли собі дозволити займатися подібним волонтерством. Адже, лише в великих фірм є достатній “запас міцності”. Але, й їх можливості почали вичерпуватися. Багато компаній, до того ж, зазнали від війни і прямих збитків. Російськими загарбниками було знищено та вкрадено багато будівельної техніки та матеріалів. Деякі компанії, на умовах анонімності, розповіли мені, що втратили від 50% до 2/3 свого технопарку. За даними “Укравтодору“, дорожні компанії загалом по країні втратили 200 виробничих баз, в тому числі 40 асфальтобетонних заводів. Лише останнім часом почали потроху фінансувати ремонтні роботи з коштів, виділених на експлуатаційне утримання дорожньої мережі.

Таким чином, завдяки своєчасно прийнятому Кабінетом міністрів розпорядженню, з’явилася надія, що всі компанії, які сумлінно трудилися ці важкі воєнні місяці на користь держави та людей, нарешті отримають за свої труди та матераіли належну компенсацію. Також попереду ще багато роботи з відновлення пошкодженої інфраструктури та підтриманя в належному стані існуючої. Фронт та населення мусять надійно забезпечуватися всім необхідним, і єдині, хто сьогодні здатні це забезпечувати якісними дорогами, – це “Укравтодор” та його підрядники.

У другій половині червня 2022 року перший заступник голови “Укравтодору” Андрій Івко у інтерв’ю Укрінформу оцінив необхідні на відбудову пошкодженої війною автотранспортної інфраструктури кошти в суму більше як 900 млрд.грн. За його словами під час бойових дій (ворогом, або українськими військовими з метою оборони) знищено або суттєво пошкоджено більше 300 штучних споруд (переважно мостів) та 24 тис.км. доріг. І з кожним днем війни, нажаль, ці цифри зростають. У багатьох випадках інфраструктура зазнала настільки важких втрат, що відбудовувати її доведеться “з нуля”. В той же час, посадовець запевнив, що відбудувати все, що зруйновано на цей час, цілком реально за 2-4 роки. Критичні ж транспортні об’єкти можна відновити протягом року. Звісно, за умов належного фінансування. Що ж до джерел цього фінаснсування, то Андрій Івко вважає, що одним з них мають стати кошти російської федерації, які наразі замороженні в європейських та інших країнах, про що він заявив під час прес-конференції в Медіацентрі Україна – Укрінформ на тему «Гуманітарна допомога від Чехії. Результати відновлення дорожньої інфраструктури». Також “Укравтодор” сподівається на міжнародну підтримку країн-партнерів України та українських меценатів.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар