Дніпро, Дніпропетровська область

Історія Кайдацького обходу

Кайдацький обхід міста Дніпра розпочали будувати ще на початку 2010-х років. У майбутньому він мав стати частиною малого замкненого кільця, що проходитиме околицями міста та буде перетинати всі великі автомобільні траси, що проходять через Дніпро: Н-31 (колишня Р-52), М-30 (колишня М-04), Н-08, М-18, М-29 тощо. До нього “приліпилася” назва “Північного обходу”, хоча географічно він пролягає в західній частині обласного центру.

Спочатку планувалося, що трасування обходу пройде від найзахіднішого Кайдацького мосту через річку Дніпро до перетину траси М-30 (тоді ще М-04) з першою чергою Південного обходу (траса Н-08) в бік Запоріжжя. Але, вже перед початком будівництва, траса була скорочена вдвічі. І на теперішній момент залишається незмінною. Нова дорога приєднається через реконструйовану розв’язку до траси М-30 одразу за великим шляхопроводом над залізницею та за вулицею Криворізькою (єдиний значний ориєнтир поряд).

Першим замовником будівництва виступала міська влада тодішнього Дніпропетровська. Але, після виконання певного обсягу робіт підрядником, компанією “КМК”, гроші на будівництво закінчилися та величезний об’єкт був заморожений на довгі вісім років. А, треба зазначити, що розмах будівництва насправді був вражаючим. Починаючи з Кайдацького шляху обхід мав пройти естакадами над промисловими зонами, перетнути проспект Свободи та вул. Маяковського, де має бути збудована розв’язка, шляхопроводом перейти через технічну залізницю, пройти насипом через досить проблемне місце – Суху балку, і нарешті під новозбудованим шляхопроводом тунельного типу перетнути залізницю, щоб вийти у свою кінцеву точку. При цьому загальна протяжність нової дороги по головній осі складає 6,6 км., а довжина естакад (не враховуючи окремих шляхопроводів) – понад 1,2 км.

Кайдацький обхід наприкінці 2021 – на початку 2022 років

У 2021 році цей важливий для містян проект було вирішено нарешті добудувати. Його було долучено до національної програмі “Велике Будівництво”, а замовником призначено Дніпропетровську ОДА. Генеральним підрядником на тендерній основі була визначена компанія “Автомагістраль-Південь”, оскільки значна частина подальшого будівництва пов’язана з земляними та дорожніми роботами, для яких компанія має належну техніку та фахівців. У якості субпідрядників з будівництва мостових споруд генпідрядник запросив вже згадувану компанію “КМК”, мостобудівельники якої не лише краще за всіх знали всі нюанси недобуду, але й на зберіганні в якої 8 років перебували певні не оплачені протягом її попередньої “каденції” мостові конструкції.

Роботи з добудови проекту розпочалися з початку грудня 2021 року, чому передувало кілька місяців робіт з підготовки, обстеження побудованих раніше конструкцій та споруд, коригування проекту. На той момент були частково збудовані в балках естакади вздовж Кайдацького шляху, частково – естакади за проспектом Свободи, побудовані опори для 440-метрової сталевої естакади над промисловою зоною, забурені палі для останніх двох залізобетонних прогонів цієї естакади за вул.Маяковського та палі під опори шляхопроводу через технічну залізницю.

“Автомагістраль-Південь” одразу узялася до опрацювання “дорожньої” ділянки обходу – від вул. Маяковського і далі – по Сухій балці. Тут головною проблемою є наявність під майбутньою трасою величезних, завтовшки у 25 метрів, нашарувань шлаку від навколишніх заводів, що накопичувалися у балці протягом багатьох десятиліть. А також будівельно-побутового звалища. Перед будівництвом дорожнього насипу лише за попередніми розрахунками дорожникам треба вивезти звідти 1,7 мільона тонн сміття та некондиційного грунту.

Ще одна складність – це величезний так званий “царський” зливовий колектор, який увібрав в себе малу річку, що тікла колись дном Сухої балки. Також в нього стікається, через багато приєднань, зливова вода з навколишніх пагорбів, промислових зон та прилеглих житлових масивів. В деяких місцях колектор пошкоджений, оскільки його ніхто не лагодив десятки років. Через це навколо нього вже утворилося кілька глибочезних проваль. Але, навіть дістатися до нього для ремонту – справа нелегка. Адже, через звалище шлаку, він опинився на глибині до 30-35 метрів від поверхні. Все це дуже ускладнює роботу дорожників. Тому, паралельно з вивозом сміття, їм довелося копати котловани глибиною в десятки метрів, щоб провести ремонтні роботи. Без ремонту цієї гідротехнічної споруди будувати дорогу над нею – справа досить ризикована. І, нажаль, все це було перервано російською навалою, тому на сьогодні навіть невідомий кінцевий обсяг робіт по колектору. Його обстеження було неповним та проводилося на початку 2010-х. І він може ще піднести будівельникам неприємних сюрпризів.

У січні 2022 року на добудову естакад біля Кайдацького шляху зайшли мостобудівельники з “КМК”. Вони поновили підфермники старих опор та змонтували на них попередньо обстежені залізобетонні балки, що зберігалися в них, а також поряд з будмайданчиком. Менш як за тиждень до початку російської навали я відвідав будівництво Кайдацького обходу і те, що я там побачив, ви можете подивитися у двох частинах: першій та другій. Це скорочена версія огляду. Більш повну зможу оприлюднити лише після нашої Перемоги.

Всі роботи на проекті були припинені 24 лютого 2022 року. Але, на той час підрядники ще не встигли у повній мірі відпрацювати сплачений їм аванс. Також була замовлена, оплачена та виготовлена велика кількість залізобетонних балок та металоконструкцій для естакад. Тому в вересні 2022 року роботи продовжилися. Я відвідав будмайданчик у середині жовтня. Що там на той момент відбувалося, ви можете побачити тут.

Що відбувається на Кайдацькому обході зараз

Нажаль, станом на початок лютого 2023 року жодних робіт тут не проводиться. Підрядні компанії виконали проавансовану роботу, змонтували наявні конструкції та знов залишили будівельний майданчик. Наразі невідомо, чи планується до завершення активних бойових дій проти російських загарбників продовжувати фінансувати це будівництво.

На момент зйомки мого останнього огляду, встановлені на проектні місця всі залізобетонні балки заїздної та з’їздної естакад уздовж Кайдацького шляху до проспекту Свободи. Також змонтовані два паралельних металевих шляхопроводи над проспектом. І, нарешті, змонтовані в балках два перші прогони залізобетонних естакад за проспектом. Також є інформація, поки що не підтверджена підрядником, що на старих естакадах були замінені пошкоджені гумові опорні частини (ГОЧі). Рух транспорту та трамваїв перехрестям Кайдацького шляху та проспекту Свободи відновлено.

За вулицею Маяковського, нажаль, жодних слідів робіт з лютого 2022 року мені виявити не вдалося. Ані тут, ані в Сухій балці далі не розроблялися ремонтні котловани, щоб дістатися до колектора. У самій балці була відсипана невеличка частина насипу з піску, який раніше був складований за вул.Маяковського, але цей момент в огляд не увійшов, оскільки я не був впевнений, що ця робота була зроблена вже протягом війни. Після ж оприлюднення видео, глядачі в коментарях мені це зауважили.

Дивитися відео зараз:

Нещодавні новини з Дніпропетровщини на нашому сайті: у грудні 2022 року відремонтована розв’язка Кривий Ріг / П’ятихатки на трасі М-30, у липні мостовики ліквідували розмиви земполотна на двох шляхопроводах області.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар