Бучанський район, Київська область
Прес-служба компанії “Автомагістраль-Південь” поділилася новинами про хід капітальної відбудови мосту через річку Ірпінь в Стоянці Бучанського району Київщини на “Житомирській” трасі ♦ М-06 “Київ – Чоп”.
Нагадаю, що міст в Стоянці був зруйнований оборонцями Києва, завдяки чому вдалося убезпечити столицю від нападу російсько-загарбницьких військ за південного напрямку. У травні 2022 року було відкрито рух для всіх видів транспорту лівим проїздом мосту. Весь же міст складається з двох окремих мостових споруд. Кілька прогонів замість зруйнованих було відбудовано тут за тимчасовою схемою, з використанням інвентарних (багаторазового використання) мостових конструкцій. А решта прогонів, включно з опорами, залишилася від старого мосту, який пережив вибух.
Одразу ж працівники мостобудівельного підрозділу “Автомагістралі-Південь” розпочали капітальну відбудову правого проїзду мосту. Старі конструкції розібрали повністю і міст побудували цілком наново. На початку листопаду 2022 року правим проїздом було відкрито рух. В той же час, протягом певного періоду, коли весь трафік рухався лівим проїздом, моніторинг замовника, Служби відновлення (колишня САД) у Київській області, виявив нові вади у опорах, що залишилися після вибуху. Вони проявилися внаслідок кількох місяців інтенсивної експлуатації. Тому рішення розпочати демонтаж лівого проїзду та його капітальну відбудову вже за постійною схемою було ухвалено раніше, ніж передбачалося. Після його перекриття рух здійснюється трьома смугами лише правим проїздом.
Після демонтажу всіх наземних конструкцій мостобудівельники приступили до забурювання нових буронабивних паль та влаштування на них опор нового мосту. Він буде також складатися з чотирьох балкових залізобетонних прогонів загальною довжиною понад 80 метрів, тобто будується цілком симетрично правій частині. Наново будуть перебудовані і 100-метрові підходи до мосту, оскільки поздовжна геометрія його буде трохи відрізнятися від того, що тут було.
Цікавим моментом, з яким стикнулися мостовики під час цієї відбудови, є наявність під старим мостом залишків ДОТу Київського укріпрайону побудови часів перед початком Другої світової війни. Не зважаючи на його радянське походження, він є частиною української військової історії та має багато шанувальників серед фанатів оборонних укріплень Київщини різних історичних періодів. Так вийшло, що ДОТ розташований саме в тому місці, де за проектом мали б бути палі устійної опори з київського боку. Тому, на певний час буріння в цьому місці було пригальмовано.
Цей ДОТ має номер 410 і належить до класу так званих “кулеметних капонірів”, – для ведення флангового вогню у двох протилежних напрямках. Цю одноповерхову споруду було побудовано у 1930 році. Вона могла витримати одне пряме влучання 203-мм гаубиці. У ДОТі були 2 амбразури для станкових кулеметів, а також амбразура для ручного кулемета для оборони входу. Станкові кулемети знаходилися у єдиному казематі. Капонір був винесений вперед відносно позицій укріпрайону на берег річки Ірпінь прямо під міст для ведення вогню вздовж річки (матеріал з української Вікіпедії).
Коли за часів СРСР будували попередні мости, а їх тут було кілька, які перебудовувалися та замінювалися більш новими, – ДОТ не ліквідували, а спирали на нього елементи мостових конструкцій. Але радянська оборонна споруда розташована на торф’янику, і це призводило до періодичних просідань та деформацій мосту. Через це, хоча об’єкт і перебуває у “охоронному” реєстрі Міністерства культури України, як пам’ятка місцевого значення, залишити його вже під новим мостом було неможливо. Тому працівники компанії, за погодженням з відповідними державними органами, демонтували конструкції ДОТу. Згодом їх буде переміщено у один з музеїв під відкритим небом.
Але, самим лише ДОТом несподівані складнощі мостобудівельників з “Автомагістралі-Південь” не обмежилися. Вже після демонтажу старого мосту на місці будівництва однієї з нових опор були виявлені значні рештки більш старої мостової споруди, які довелося розбирати за допомогою гідромолоту протягом двох тижнів. Проте, не зважаючи на всі ускладнення, прес-служба компанії зазначає, що в цілому роботи рухаються за графіком.
Що зроблено. На сьогодні вже готові три нові опори, зокрема устійна з боку Житомира. Біля неї також влаштована монолітна перехідна плита. Мостовикам залишається добудувати устійну опору на місці ДОТу, з боку Києва, та руслову опору, чому трохи заважає високий рівень води в Ірпені. Після цього буде влаштовуватися нова балкова прогонова будова.
В січні 2023 року підрядник називав орієнтовний термін відкриття руху новозбудованим лівим проїздом на початок літа поточного року. На сьогодні нових дат поки що оголошено не було, тож орієнтуємося на зазначану.
Останні новини з Київської області на нашому сайті: неподалік Іванкова майже завершили відбудову мосту через річку Таль на дорозі Р-02, біля Фастова завершується капітальна відбудова мосту через Ірпінь на дорозі Р-04, відео-огляд монтажу блок на останніх прогонах мосту, що відновлюється в Бородянці на трасі М-07, триває підготовка до відбудови мосту через канал біля Осещини на дорозі на Чернігів Р-69, в Бучанському районі відбудовують міст через р.Буча на місцевій дорозі, на початку березня мали відео-огляд капітальної відбудови мосту на трасі М-07 в Гостомелі. “Автомагістраль-Південь” розповіла про роботи на мосту через Ірпінь в Стоянці. Відкрито рух обома проїздами мосту через Трубіж поблизу Борщева.