Канівський район, Черкаська область
За майже пів року повномасштабної російсько-української війни ми якось звикли до того, що в країні руйнуються мости виключно через бойові дії. Але, нажаль, мостові споруди можуть виходити з ладу і через інші причини. Хоча, звісно, додаткове навантаження через перерозподіл логістичних потоків внаслідок бойових дій, яке пришвидшує процес “природньої” руйнації, теж не треба виключати. На Черкащині підрядники “Укравтодору” працюють на випередження та монтують тимчасовий міст на трасі ♦ Р-10 “Канів – Черкаси – Чигирин – Кременчук” поряд з аварійним мостом 50-х років, який, хоч і не постраждав від війни, але може обвалитися будь-якої миті.
Міст на дорозі Р-10 був визнаний аварійним ще до початку великої війни. Саму ж трасу від Канева до Черкас протягом останніх двох років вже розпочали приводити до ладу в межах національної програми “Велике Будівництво”. Кілька її ділянок було відремонтовано. Хоча я ніколи не робив там оглядів, але неодноразово їздив нею зі зйомок Україною та зауважував для себе відмінну якість робіт. В цьому році планувалося робити капітальний ремонт і зазначеного мосту. Тому, поточні роботи можна вважати одночасно запобіжним заходом проти його несподіваної руйнації, а також доробком на майбутнє, коли, після нашої Перемоги загарбників, процес планової відбудови української транспортної інфраструктури поновиться. При наявності тимчасового об’їзду старий міст можна буде швидко розібрати та перебудувати.
Згідно даним Мінрегіону України, на кінець 2020 року, коли в країні стартувало “Велике Будівництво”, в державі в експлуатації перебувало майже 12 100 мостів та шляхопроводів. З них, за даними “Укравтодору” на кінець 2021 року, термінового ремонту потребували 710 споруд, у стані, близькому до аварійного, знаходилися ще 160 мостів, а загалом не відповідали сучасним нормам безпеки, вантажопідйомності та габариту проїзду – 53% всіх обстежених та той час споруд. Обстежити ж встигли, на момент оприлюднення цих даних, 73% державних та 25% місцевих мостів. За 2020-й та 2021-й роки підрядники “Укравтодору” на державних дорогах встигли відремонтувати або перебудувати 213 та 338 мостових споруд відповідно. На 2022-й рік було заплановано відновити ще 250 мостів. З огляду на досвід двох минулих років, фактично ця цифра могла б бути більшою вдвічі, якби росія не посунула в Україну свої загарбницькі війська.
Зараз на річці Росава поблизу с.Гамарня мостовики групи компаній “АВТОСТРАДА” збирають один з чотирьох тимчасових металевих мостів, що були надані Україні в межах програми міжнародної підтримки урядом Чеської Республіки. Роботи розпочалися на початку серпня, а закінчитися мають у вересні. Зараз облаштовуються під’їзди до майбутного мосту та монтується його несуча основа.
Міст має довжину 36 метрів та збирається, як конструктор, без застосування спеціальної мостобудівельної техніки та влаштування серйозних капітальних конструкцій. Як зазначається у інформаційних повідомленнях, це двоповерховий двостінний армований мостовий настил з консольним та пішохідним мостом. Нажаль, поки що я не знаю, що мається на увазі під “двоповерховим”, але, сподіваюся це з’ясувати найближчим часом. Мостовий комплект перебував на консервації на складській базі Адміністрації державних матеріальних резервів Чехії, тож перебуває в гарному технічному стані.
Місце застосування чеського легкозбірного мосту було обране не лише тому, що старий мост потребував ремонту, але й з причини, що через ракетні удари з боку росії по греблі у Черкасах, частина автомобільного трафіку з Кременчука та Черкас на Канів і Київ була перенаправлена на цю дорогу. Через що небезпека руйнації існуючого мосту суттєво зросла.
Також повідомляється, що це вже другий міст з тих, що були надані Чехією, який змотовано в Україні. Перший зібрали десь на просторах Київщини.
Новину повідомив на своїй FB-сторінці Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков:
На Черкащині встановлюємо тимчасовий міст, переданий чеськими партнерами
Мости є ключовими елементами будь-якої транспортної мережі. Саме тому у 2020 році в Укравтодорі ми запустили Національну програму відновлення мостів. За два роки її функціонування побудували та відремонтували понад 300 штучних споруд. Цьогоріч програма мала охопити нові об’єкти, але повномасштабне військове вторгнення росії уповільнило втілення наших планів.Зараз зосереджуємо зусилля на забезпеченні проїзду знищеними переправами. Втім, проблема зношених мостів, котрі потребували термінового ремонту, нікуди не зникла.Стояв у черзі на ремонт і міст через річку Росава на дорозі Р-10 Черкаси – Чигирин – Кременчук у Черкаській області. Його стан був непрацездатним, а отже існував ризик руйнування конструкцій. На мосту діяли вагові обмеження для вантажівок.Зазначу, що дорога Р-10 сполучає одразу три області – Черкаську, Кіровоградську та Полтавську і забезпечує найкоротший зв’язок великого промислового міста Кременчук із Черкасами. Вагові обмеження мосту на дорозі Р-10 та ракетні обстріли мосту через Дніпро значно ускладнили рух вантажівок. Встановлення тимчасового металевого мосту на Р-10 попередить гуманітарні катастрофи у регіоні та забезпечить нормальний рух вантажів.Такі 4 металеві конструкції Україні передала Адміністрація державних матеріальних резервів Чеської Республіки. Один металевий тимчасовий міст вже встановлений на Київщині.Другий міст монтуємо у Черкаській області – це 36-метровий двоповерховий двостінний армований мостовий настил з консольним та пішохідним мостом. Наразі влаштовано підходи до мосту, проводиться монтаж прогонових конструкцій.