Ніжинський та Чернігівській райони, Чернігівська область

На замовлення Служби автомобільних доріг у Чернігівській області, підрядниками виконано ремонт дорожнього покриття на ділянці траси ♦ М-02 “Кіпті – Глухів – Бачівськ”, яка сполучає Чернігівський та Ніжинській райони області. Роботи зроблені до розв’язки с трасою М-01. За останній рік траса зазнала подвійного негативного впливу зовнішніх чинників. Під час бойових дій на Чернігівщині у лютому та березні 2022 року, нею пересувалася важка військова техніка, велися бої, через що дорога отримала числені механічні пошкодження. Також сама зима видалася вкрай важкою, через що на тих ділянках, які не ремонтувалися минулого року, з’явилася помітна колійність, тріщини та викришування асфальтобетону.

На поточний рік в планах обласної САД було виконати поточний середній ремонт траси на декількох ділянках. Але, через війну, довелося обмежитися роботами в межах експлуатаційного утримання. Як і на багатьох інших дорогах сьогодні, ремонт проводиться кількома способами. Дрібні точкові пошкодження закриваються невеличкими латками пневно-струменевим методом, великі ділянки із значними пошкожденнями перекриваються суцільними асфальтобетонними картами за допомогою асфальтоукладчика (див. світлини). Нарешті, поздовжні тріщини герметизуються бітумною мастикою там, де немає порушення площини дороги.

Відфрезерований під час ремонтних робіт матеріал теж іде у діло. Його використання – це звичайна практика у світовому та вітчизняному дорожньому будівництві. Зазвичай “фрезу” додають у так званий “пісний бетон”, отримуючи суміш СФОВ. Вона застосовується для влаштування розподільчої “подушки” під шари асфальтобетону. Також “фрезою” відсипаються укріплені узбічча.

Для влаштування верхніх шарів дорожнього покриття на державних дорогах в Україні в мирний час фреза не застосовується. Проте може використовуватися на місцевих сільських шляхах та вулицях. Однак, війна вносить свої корективи. І сьогодні, через складнощі з необхідними матеріалами та логістикою, в області доводиться влаштовувати фінальне тимчасове покриття з “фрези” і на дорогах територіального значення, що примикають до основних трас. Це робиться задля якнайшвидшого забезпечення безпроблемного пересування місцевих мешканців. Такі роботи, зокрема, зараз проводяться у Ніжинському районі на підходах до М-02. Для вкладання суміші застосовуються асфальтоукладчики, ущильнюють ії катками. Після закінчення війни такі дороги будуть переасфальтовані, згідно чинних норм.

Також зараз “фреза” та подрібнений бетон зі зруйнованих війною мостів і будівель в області використовуються для влаштування під’їзних шляхів до тимчасових переправ, які споруждуються військовими інженерами-мостобудівельниками. За даними САД, у області від військових дій були пошкоджені 680 км. державних доріг та 25 мостів. Відбудова їх триває.

Про ці новини повідомила (джерело 1 та джерело 2) на своїй FB-сторінці Служба автомобільних доріг у Чернігівськії області:

Покращили сполучення Ніжинського району з Чернігівським по трасі М-02 Кіпті – Глухів – Бачівськ.

?️ На ділянці, яка сполучає Ніжинську громаду з дорогою М-01 Київ – Чернігів – Нові Яриловичі, проведені роботи з аварійного ремонту. Здійснена ліквідація вибоїн гарячим асфальтобетоном. На аварійних ділянках – суцільний ремонт за допомогою асфальтоукладача. ? Слідкуємо за станом покриття надалі.
?️ М-02 – одна з доріг, якою забезпечується доставка товарів першої необхідності до жителів центральних та районів Чернігівської області.
ℹ️ У 2022 році були заплановані роботи з поточного середнього ремонту цієї дороги. На ділянках зі старим зношеним покриттям після зими пішла прогресуюча ямковість, колійність та викришування. Крім того, траса М-02 прийняла на себе удар на початку війни, коли окупаційні війська у лютому проникли на північ України. Після бойових дій є певні інфраструктурні пошкодження.
? Після деокупації Чернігівської області, з квітня, робітники дорожнього господарства активно працюють над забезпеченням транспортного сполучення для покращення гуманітарної ситуації. ? Через бойові дії на території області були пошкоджені 680 км державних доріг та 25 мостів.

Знаходимо корисне застосування зворотнім матеріалам, отриманим в ході дорожніх робіт.

? Зокрема, мова йде матеріали від фрезерування асфальтобетонного покриття. Їх зараз використовуємо для укріплення узбіччя та влаштування покриття на тимчасових об’їздах біля зруйнованих мостів.
? Ще один напрямок – це влаштування покриття з матеріалів від фрезерування на проїзній частині автошляхів. Таким чином зараз покращуємо проїзд однією з територіальних доріг в Ніжинському районі, якою здійснюється виїзд на трасу М-02 Кіпті – Глухів – Бачівськ. Де нещодавно проводили роботи з аварійного ремонту покриття, звідти і отримали цей дорожньо-будівельний матеріал.
? Дорожнє господарство області продовжує роботу з покращення проїзду автошляхами області в умовах обмежень воєнного стану. На 2022 рік було заплановано чимало робіт з капітального ремонту доріг та мостів в області. На жаль, через вторгнення окупантів на територію Чернігівщини наприкінці лютого, всі розпочаті минулоріч та заплановані на цей рік проекти з ремонту шляхів у Чернігівській області призупинені. А після деокупації на початку квітня маємо 680 км пошкоджених доріг 25 мостів. Нині в умовах військового стану відновлюємо сполучення та покращуємо проїзд за допомогою тимчасових рішень.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар