Карпати, Чернівецька область

На гірській дорозі ♦ Т-26-01 “Чернівці – Вашківці – Путила – КПП «Руська»” в Чернівецькій області триває спорудження підпірних стінок, які мають захистити територіальний автошлях від підмиву річкою Сучава та зсувів грунту з навколишніх гір. Роботи тривають вже певний час. Про них я двічі згадував у нашій FB-групі з посиланням на новини від Чернівецької САД. Перше повідомлення було опубліковане 16 червня. Ділянка робіт має протяжність близько 300 метрів та знаходиться на 139-му кілометрі дороги поблизу села Руська Вижницького району. Дорога проходить уздовж румунського кордону (див.мапу внизу).

Після весняної негоди частина дорожнього уступу виявилася знесеною повеневими водами річки, що вийшла з берегів. До того ж на рештки дорожнього полотна посунув грунт, розмитий дощами. Пересування дорогою було утрудненим та небезпечним.

Зазвичай, на “норовливих” гірських річках берегоукріплення робиться двома способами: за допомогою зведення підпірних стінок з габіонних ящиків (прямокутні корзини з металевої сітки, заповнені бутовим камінням) або монолітними залізобетонними стінками. Також, від підмивання самих стінок, пологі береги річок додатково викладують габіонними матами.

Габіони вважаються більш зручною та стійкою конструкцією, яку легше збирати за місцем, вона виглядає більш природньо (важливий чинник на туристичних марштутах) та здатна краще протистояти водній стихії. Габіони важче підмити воді: вони просто просідають, а зверху можна встановлювати нові ящики. Їх легше лагодити у випадку часткового руйнування. Тому з габіонів частіше роблять низові підпірні стінки, які захищають дорожний уступ від підмивання річковими водами.

Щодо верхових підпірних стінок, то більш вдалою є саме залізобетонна монолітна конструкція. Хоча, габіони використовуються і тут. Справа в тому, що габіони промиваються водою і скрізь них грунт з гірських схилів наноситься на дорожнє полотно. Хоча, цю проблему зараз вирішують застосуванням сучасного геотекстилю. Монолітна ж стінка потребує додаткових заходів з водовідведення.

На дорозі Т-26-01 зводяться верхові та низові стінки. Вони замінять та посилять ті, що раніше існували на цьому місці, але були за багато років зруйновані та пошкоджені. Загалом низова стінка буде мати довжину 126 метрів при висоті 4,5 метри. Габіонні ящики будуть вкладатися, залежно від місця, визначеного проектом, у від 5 та до 8 рядів. Їх “підніжжя” будуть захищати габіонні мати. Працюють наразі бригади співробітників двох філій ДП «Чернівецький облавтодор». Якщо на 16 червня ними було влаштовано близько 40 погонних метрів габіонних конструкцій, то на сьогодня ця цифра складає вже 118 метрів.

Всі зазначені роботи виконуються, як аварійно-відновлювальні у межах експлуатаційного утримання доріг області.

Нажаль, сьогодні я не маю змоги показати вам безпосередньо місце нинішнього ремонту. Але, у минулі роки я знімав кілька оглядів з роботами у чернівецьких та івано-франківських Карпатах, з яких ті, хто ніколи не був в тих місцях, зможуть скласти собі уяву, як доводиться “співіснувати” у горах дорогам та річкам. Отже, добудова мосту через річку Черемош на кордоні Чернівецької та Івано-Франківської областей: огляд перший, частина перша та друга, і огляд другий. У відео присутні дуже красиві аерозйомки карпатських гір. А дорога Т-26-01 пролягає зовсім поряд з цим місцем.

Також дивіться відео-огляд про лівкідацію наслідків повені в Карпатах на Івано-Франківщині: частина перша та друга. В усіх запропонованих відео ви побачите на власні очі та почуєте, що таке гірська річка. Також там є приклади влаштування берегоукріплювальних стінок з габіонів та монолітного залізобетону.

Раніше я також розповідав про роботи, які проводять чернівецькі дорожники на інших дорогах області, зокрема на М-19, в нинішніх умовах військового стану.

Про цю новину повідомила на своїй FB-сторінці Служба автомобільних доріг у Чернівецькій області:

На Буковині на висоті 833 м над рівнем моря будуємо низову підпірну стінку

? У селі Руська Вижницького району укріплюємо гірську дорогу підпірною стінкою з габіонів. Штучну споруду облаштовуємо на відрізку, де дорога прокладена вздовж річки Сучава. Йдеться про ділянку автошляху Т-26-01 Чернівці – Вашківці – Путила – КПП «Руська», км 138+130 – км 138+430.
? Аварійно-відновлювальні роботи виконуються на місці, де було пошкоджено берегоукріплення.
☝️ Укріплювальну конструкцію муруємо на висоті 833 м над рівнем моря. Ця штучна споруда матиме 126 метрів у довжину і 4,5 метрів у висоту. Щоб захистити дорожнє полотно від розмиву річки Сучава та зсувних процесів, шляховики влаштують від 5 до 8 рядів габіонних ящиків.
? Наразі працівники двох філій ДП «Чернівецький облавтодор» збудували 118 погонних метрів габіонних матраців та влаштували 158 габіонних ящиків.
Ремонтні роботи виконуються в рамках експлуатаційного утримання, як аварійно-відновлювальні.
? Нагадуємо, на цьому відрізку автошляху введено обмеження руху для транспортних засобів загальною масою понад 5 тонн. Встановлені відповідні дорожні знаки.
Сполучення села Руська з районним центром Вижниця та смт. Путила для інших учасників руху здійснюється шляхом об’їзду такими автошляхами:
  • Т-26-09/Р-62/ – Долішній Шепіт – КПП «Руська»;
  • Р-62 Криворівня – Усть-Путила – Старі Кути – Вижниця – Сторожинець – Чернівці;
  • Т-26-01 Вашківці – Путила – КПП «Руська» та у зворотному напрямку.
? Радимо учасникам дорожнього руху враховувати дану інформацію при плануванні своїх маршрутів та просимо вибачення за тимчасові незручності.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар