Одеський район, Одеська область

24 квітня 2023 року на мосту через Хаджибейський лиман на “Одеській” трасі ♦ М-05 ” Київ – Одеса” запрацював ще один майданчик “зважування в русі – WIM”. Або, як його більш правильно іменувати: майданчик автоматичного габаритно-вагового контролю. Про це повідомило Державне агентство відновлення (колишній “Укравтодор”). Майданчик є унікальним в Україні – єдиним, який може одночасно контролювати одразу 6 смуг руху. Раніше, після його монтажу, були проведені випробування та сертифікація комплексу обладнання на ПЗ. І от, нарешті, вчора він почав фіксувати порушення та збирати дані на 530-метровому мосту, який є своєрідними воротами до Одеси.

Навіть під час війни, в умовах російської терористичної блокади українських чорноморських портів, завдяки міжнародній програмі “Зернова ініціатива”, Одеський регіон є ключовим, куди стікаються потоки зерновозів з усієї країни. Частина їх прямує також до Дунайських річкових портів, які частково замінили собою заблоковані морські. І більшість з цих зернових караванів проходить саме Хаджибейським мостом. Саме тому тут край важливо мати засоби контролю за вагою вантажного транспорту. Адже, саме цей транспорт завдає найбільшої шкоди дорожній мережі, коли рухається з перевищенням вагових норм, встановлених ПДР. І особливо під час літньої спеки, яка в цьому південному регіоні продовжується значно довше, ніж в інших.

Крім “профілактично-каральної” функції єдина всеукраїнська система WIM-комплексів дозволяє збирати, накопичувати та аналізувати дані про трафік на різних транспортних напрямках. А з цього можна робити висновки, зокрема, – де саме приорітетніше побудувати нові дороги та мости, або розширити, реконструювати, відремонтувати існуючі. А значить – більш раціонально використовувати бюджетні кошти.

У дописі Агентства зазначається, що на сьогодні в Україні існує 53 майданчики WIM. З них працює, збирає дані та накладає штрафні санкції на порушників – 44. Частина не функціонує через пошкодження внаслідок бойових дій або розташовані в районах тимчасової окупації. В той же час, згідно Технічного звіту, який був оприлюднений “Укравтодором” минулоріч, протягом 2020-2021 років на дорогах країни будувалося 102 WIM-майданчики. Можна зробити висновок, що деякі не встигли добудувати, а певна кількість ще не пройшла сертифікацію. Отже, в міру довкомплектування та сертифікування цих комплексів, найближчим часом на нас чекає збільшення їхньої кількості принаймні в 1,5 рази (з урахуванням поточної ситуації з окупованими територіями).

Хоча це і не стосується безпосередньо процесу ремонтів та будівництв інфраструктурних об’єктів, але хочеться нагадати перевізникам, які хочуть зекономити на оплаті “зайвих” рейсів своїм працівникам, про штрафи, які очікують на порушників габаритно-вагових норм на час публікації цієї новини. Отже, Служба відновлення (колишня САД) у Одеській області повідомляє, що на сьогодні чинними є такі штрафні санкції:

  • від 5 % до 10 % – 8 500 грн;
  • від 10 % до 20 % – 17 000 грн;
  • від 20% до 30 % – 34 000 грн;
  • понад 30 % встановленої норми – 51 000 грн.

Звісно, я далекий від думки, що більшість порушників турбується лише про власні статки. Скоріше за все, вони просто ніколи не замислювалися над тим, що всі дороги та мости будуються та ремонтуються з разрахунку на певні транспортні навантаження. І коли значна кількість вантажного транспорту припускається перевантаження, то це руйнує дороги, викликає колійність та ями. А це, в свою чергу, – збільшує витрати на ремонти рухомого складу та на зниження швидкості перевезення вантажів. А також збільшує і витрати бюджетних та громадських коштів на ремонти доріг та мостових споруд.

Нагадаю, що наприкінці лютого, було введено в експлуатацію ще 2 системи WIM, на дорогах Одещини: Н-33 “Одеса – Білгород-Дністровський – Монаші – М-15” (поблизу с.Шабо) та Т-16-27 “КПП «Серпневе» – Тарутине – Арциз – Сарата” (поблизу смт. Сарата).

Останні новини з Одещини на нашому сайті: біля Одеси ремонтують 5-кілометрову ділянку траси М-16 – на Кишинів, поблизу Одеси ремонтували дві місцеві дороги, на початку січня завершені ремонтні роботи на дорозі до МПП “Серпневе”,  заасфальтовані майданчики тимчасовго відстою транспорту біля трьох дунайських портів. Почалися ремонтні роботи на трасі Р-55 в бік Вознесенська (Н-24), Возсіятського (Н-14) та Нового Бугу (Н-11). Завершено ремонт проблемної ділянки траси Н-33.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар