Хмельницький район, Хмельницька область

Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області доповіла про завершення капітального ремонту міжнародної траси “Дорога Єдності” ♦ М-30 “Стрий – Ізварине” на території Хмельниччини.

Не зважаючи на російську навалу, хмельницькі дорожники знайшли можливості довести до завершення ремонт останньої 40-кілометрової ділянки траси від с.Голосків до межі з Вінницькою областю, яка ще перебувала в роботі. Нагадаю, що М-30 в минулому році, до 30-річча Незалежності України, була утворена з двох міжнародних трас М-12 та М-04 і отримала назву “Дорога Єдності”, бо є найдовшою трасою України, яка простяглася майже від західного кордону країни, через її західні, центральні та східні області аж до тимчасово окупованого Ізварина на Луганщині. Майже на всій її протяжності у 2020-2022 роках відбувалися ремонти, щоб ця дорога, яка на багатьох ділянках перебувала у жахливому стані, стала дійсно зручним та сучасним транспортним коридором, який буде сполучати Схід та Захід. Одна з переваг цієї траси – вона обходить стороною Київ, який досі не має об’їзної дороги та створює великі проблеми для транзиту.

Колишня траса М-12 на території Хмельницької області давно потребувала ремонту, тому вперше спробу привести її до ладу зробили у 2018 році. Тоді в рамках “Проекту розвитку дорожньої галузі” був залучений іноземний фінансовий партнер – Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР), проведений міжнародний тендер, де переможцем стала китайська компанія “Xinjiang Communication Construction Group Co., Ltd.”. Нажаль, з китайськими будівельниками Україні перманентно не щастить. Як і у випадку з ділянкою траси М-06 на об’їзді Житомиру, яку з того ж року реконструювали інші китайські підрядники, тут роботи просувалися зі значним відставанням від графіку і з низькою якістю. Тому договір довелося розірвати і в 2020-му році на ділянку, за новим тендером, зайшов турецький підрядник – “Onur Taahhut Tasimacilik Insaat Ticaret ve Sanayi A.S.”. Турки вже досить добре зарекомендували себе на українських дорогах, тому і тут справа пішла нівроку. До того ж, до контролю за ходом виконання робіт були залучені іноземні компанії з технічного нагляду: “Temelsu International Engineering Services Inc.” (Турція) та “Dong Myeong Engineering Consultants & Architecture Co., Ltd” (Південа Корея).

В квітні 2021 року я побував на ремонтній ділянці та зафільмував там відео-огляд, з якого ви можете скласти собі уявлення про обсяги та перебіг робіт на ділянці у активній фазі ремонту. Станом на початок 2022 року основні ремонтні роботи були виконані, але для того, щоб здати трасу в експлуатацію, треба було ще доопрацювати певні робочі моменти. Через початок російської навали майже всі капітальні ремонти та будівництва в країні були призупинені. Але, вже перші місяці війни показали, наскільки ця траса затребувана. Коли навколо траси М-06 “Київ – Чоп” на Київщині та Житомирщині точилися бої, а частина траси М-07 “Київ – Ягодин” опинилася на окупованій території, то саме М-30 прийняла на себе роль головної евакуаційної магістралі в західному напрямку. Через це, за згодою МБРР та дорожників, які роблять свою роботу під загрозою ракетних обстрілів, “Укравтодором” було ухвалене рішення роботи на трасі довести до завершення. Аналогічні рішення були прийняті по цій дорозі і в сусідніх Тернопільській та Івано-Франківській областях.

Сьогодні останні 40 км. траси нарешті прийняті в експлуатацію. Згідно проекту, частина цієї ділянки була реконструйована в дорогу першої категорії, яка передбачає чотири смуги руху з відокремленням зустрічних потоків. Решту дороги капітально відремонтували, додавши третю смугу руху. Під час ремонту дороги також були капітально відремонтовані два 71-метрові мости – через річки Південний Буг та Вовк. Ці роботи ви могли бачити у моєму відео-огляді.  Відремонтовані та влаштовані наново 77 водопропускних труб.

Як зазначив у інтерв’ю Центру транспортних стратегій перший заступник очільника “Укравтодору” Андрій Івко, із завершенням цього ремонту “роки дискомфорту водіїв та сповільненого трафіку позаду. Маємо ще один успішний кейс співпраці Державного агентства автомобільних доріг України та МБРР.” Треба додати, що решту траси на території Хмельниччини відремонтували раніше. Таким чином, ще одна область України отримала повністю комфортну та сучасну міжнародну магістраль напрямку Схід – Захід.

З Хмельниччини в нас на сайті були такі останні новини: вживаються особливі заходи з зимового утримання державних доріг значення “Т”, “Н” та “М”, на початку вересня оновлювали розмітку на трасі Р-03 “Житомир – Чернівці”. Раніше привели до ладу два мости на регіональній дорозі Т-06-12 “Новоград-Волинський – Полонне – Старокостянтинів”.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар