Бучанський район, Київська область
За повідомленням очільника Служби відновлення у Київській області Руслана Ничіка, відповідно до державних приоритетів щодо забезпечення логістики у західному напрямку, зараз на міжнародній “Варшавській” трасі ♦ М-07 “Київ – Ковель – Ягодин” в межах Київської області триває капітальна відбудова трьох мостів, які були зруйновані під час бойових дій на початку 2022 року. Про хід робіт на двох з них я вам періодично доповідаю. На третьому, нажаль, знімати відео заборонено. Отже, відновлюються такі мостові переходи:
- через річку Ірпінь протяжністю 134 м.
- через річку Здвиж протяжністю 102 м.
- через річку Тетерів протяжністю 289,6 м
Перший, на околиці Гостомеля, відновлює 112-й мостобудівельний загін. Як ми бачимо з оприлюднених паном Ничіком світлин, на лівому проїзді мосту, який був повністю розібраний, вже монтують балки прогонової будови. Принаймні три прогони вже змоновані. Нагадаю, що на правому проїзді відновлювалося три прогони з боку Гостомеля, включно з русловим. А більша частина споруди була визнана придатною для подальшої експлуатації. На цьому проїзді ще взимку змонтували нові балки, але з якихось причин, які мені наразі невідомі, бетонування розподільчої плити досі так і не відбулося. Попередньо оголошувалися наміри відновити проїзд цим проїздом, а потім добудовувати сусідній міст. Але, вочевидь, стратегія була змінена і тепер хочуть одразу бетонувати обидва проїзди. Втім, поки що це все на рівні припущень.
Нагадаю, що після деокупації області поряд зі зруйнованим мостом була побудована тимчасова переправа, а згодом – ще одна. Зараз транспорт ними рухається двома паралельними зустрічними потоками.
Другий міст, через річку Здвиж біля Бородянки, знаходиться у найвищій стадії готовності. Там вже готова прогонова будова, включно з плитою проїзду. І нещодавно забетонували тротуарні блоки. Мостовики групи компаній “RDS” готуються до нанесення гідроізоляції, що може тривати приблизно тиждень-два, в залежності від погоди. Після цього міст будуть асфальтувати. Підходи до споруди вже готові в нижніх шарах асфальтобетону. На цьому об’єкті я буваю найчастіше, тому мої постійні глядачі та читачі обізнані про хід цієї відбудови максимально повно. Після деокупації Київщини рух транспорту в цьому місці був організований тимчасовим пересипом безпосередньо на мосту. Тоді провалена частина суцільного монолітного прогону була просто засипана будівельним сміттям, що вивозилося з розбирання завалів будівель у Бородянці. Але, коли мостовики почали розбирати зруйновану мостову споруду, вони мусили насипати нову двосмугову пересипну переправу з водоперепускними трубами поряд з мостом. Сьогодні транспорт перетинає Здвиж нею.
Третій міст, через річку Терерів, найдовший та найскладніший у відбудові. Про нього відомо найменше, оскільки, як згадувалося вище, знімати відео там заборонено. Оскільки я раніше не розповідав про нього, то спочатку напишу кілька слів про те, яким він був до руйнування.
Міст протяжністю майже 300 метрів був побудований, ймовірно, у 60-х роках минулого століття. Таке припущення можна зробити з того, що балки його прогонової будови – залізобетонні Т-подібні з діафрагмами, є типовими для тих років. Опори – суцільно-залізобетонні стояни, що зазвичай називаються “биками”. Цікаво: поверхневий їх огляд дозволяє припустити, що при їхньому будівництві спочатку була складена незйомна опалубка з залізобетонних плит, скріплених між собою металевими пластинами через закладні. А потім всередину вкладався бетон.
Міст було підірвано на початку російської навали, щоб перешкодити просуванню російських окупаційних військ. Постраждала частина з боку Києва. Я показував цей міст у зруйнованому стані у одному зі своїх квітневих минулорічних оглядів. Зруйновані були устійна та перша проміжна опори. Коли приймалося рішення про капітальну відбудову мосту, його вціліла частина була обстежена фахівцями ДержДорНДІ, під час чого виявилося, що існуюча конструкція здатна витримувати вагу транспортних засобів у 25 тонн, що не відповідає сучасним стандартам. Через це міст було вирішено реконструювати. Відбудовою, як і на попередньому об’єкті, займається мостобудівельний підрозділ групи компаній “RDS”.
Після деокупації Київщини деякий час поряд зі зруйнованим мостом працювала понтонна переправа. Згодом її замінили на тимчасовий насип, з якого автомобільний транспорт спрямовується на вцілілу частину мосту.
Під час реконструкції прогонова будова мосту буде повністю замінена. Для того, щоб не перебудовувати опори, крім тих, які постраждали під час вибуху, вирішено зменшити вагу та збільшити міцність самої погонової будови. Тому залізобетонні балки вирішили замінити на сталево-залізобетонну конструкцію. Міст реконструюватиметься у два етапи. Спочатку перебудують 6 прогонів з боку Києва. Потім планують збудувати тимчасовий міст та перекинути на нього рух для ремонту другої частини капітального мосту.
Я відвідав будівельний майданчик у лютому. На той час мостобудівельники групи компаній “RDS” розібрали зруйновані конструкції, влаштувати палеві поля з буронабивних паль діаметром 600 мм. під дві зруйновані опори, забетонували ригельну насадку устою та підготували армуючий каркас і опалубку для ростверка першої опори. Також на п’яти старих опорах замінили підфермники, а на них на ГОЧах вклали сталеву “стільникову” конструкцію основи під бетонування плити проїзду, зварену з поздовжних двотаврових балок та горизонтальних зв’язків. Доречі, металоконструкції для мосту виготовляла вже знайома постійним глядачам мого YouTube-каналу дніпровська компанія “CKS”. Колись я робив огляд на її виробництві: компанія тоді виготовляла коробчасті балки для лівобережних з’їздів Запорізького Мега-Мосту.
Зі свіжих світлин пана Ничіка ми бачимо, що на певній частині мосту вже змонтована опалубка та подготовлений каркас для бетонування плити проїзду. Нажаль, з цих світлин неможливо дізнатися, чи зроблена ця робота на всю першу чергу реконструкції, тобто до устійної опори. Також невідомо, чи побудована нова опора замість зруйнованої. Лише з загальної логіки виконання подібних робіт можемо припустити, що так. По інформації від підрядника, деякий час на об’єкті неможливо було виконувати роботи через розлив Тетерева та підтоплення будмайданчика.
Всі роботи відбуваються за графіком, визначеним замовником та узгодженим з військовою адміністрацією, під незалежним технічним наглядом фахівців ТОВ “Ежіс Україна”.
За інформацією пана Ничіка, планується завершити всі три об’єкти до кінця поточного 2023 року.
Останні новини з Київської області на нашому сайті: в останніх числах квітня забетонували розподільчу плиту проїзду на мосту через Здвиж поряд з Бородянкою на трасі М-07 (в тому числі мали звідти відео-огляд), поточний стан відбудови лівого проїзду мосту через Ірпінь на “Житомирській” трасі М-06 в Стоянці, неподалік Іванкова майже завершили відбудову мосту через річку Таль на дорозі Р-02, біля Фастова завершується капітальна відбудова мосту через Ірпінь на дорозі Р-04, триває підготовка до відбудови мосту через канал біля Осещини на дорозі на Чернігів Р-69, в Бучанському районі відбудовують міст через р.Буча на місцевій дорозі, на початку березня мали відео-огляд капітальної відбудови мосту на трасі М-07 в Гостомелі. Відкрито рух обома проїздами мосту через Трубіж поблизу Борщева.