Миргородська громада, Полтавська область

Миргородська міська громада. Схема з сайту decentralization.gov.uaВ Україні наразі ремонтуються не лише державні дороги та мости. Йдуть роботи і на місцевих дорогах. Нажаль, такі новини рідко попадають до загальноукраїнських новинних стрічок. Тому приємно бачити на шпальтах нашого сайту повідомлення від Агентства місцевих доріг (АМД) Полтавської області про роботи у Миргородській міській територіальній громаді. Тут ремонтується одразу 7 доріг між населеними пунктами громади, які не належать до переліку державних та якими зазвичай не опікується Полтавська обласна САД. Такі дороги переважно мають індекси “С” та “О” і навіть не позначені на Google-мапах.

На сьогодні в Україні існує дуже складна та, місцями,- заплутана система підпорядкування доріг. Останніми роками цю ситуацію намагаються якось виправити, але процес іде не швидко. У переважної більшості доріг є балансоутримувач. Тобто організація, яка є відповідальною за стан дороги та її, так би мовити, керуючою, – перед власником. Власники доріг, якщо мова йде про дороги загального користування в Україні, – то зазвичай держава, область, місто, об’єднана громада, або село. Є в нас і приватні дороги, і такі, що належать підприємствам. Але їх дуже мало. Чому я написав “у переважної більшості”? Тому, що досі є дороги, що не мають хазяїна. Частіше за все, вони будувалися потужними підприємствами ще за радянських часів. А потім, у епоху пострадянських змін,- були зняті з їхніх балансів та й так нікуди не передані. Таких теж небагато. Один з прикладів – частина дороги, що є складовою частиною майбутнього Північного обходу Рівного, яку Рівненській САД з великим клопітом все ж вдалося прийняти на баланс.

Державними дорогами опікується “Укравтодор” у особі своїх обласних служб автодоріг. Проте, навіть на міжнародних державних трасах, не кажучи вже про “Н”-ки, “Р”-ки та “Т”-шки, – інколи трапляються комунальні ділянки, до яких “Укравтодр” немає стосунку. Наприклад, на трасі М-03 в межах Полтави є відтинок, що належить місту і, фактично, являє собою дві міські вулиці. Так буває і у містах поменше і, навіть, у великих селах.

Малі дороги, що не є державними, і пролягають між селами або уздовж села, – відносяться до місцевих. Переважно ними опікуються обласні агентства місцевих доріг. В різних областях ці установи можуть мати трохи різні назви, але суть однакова. Вулиці села, міста, – зазвичай комунальні та їх ремонтує самостійно селищна або міська влада. Тому, якщо ви бачите яму на дорозі, то не поспішайте одразу звинувачувати “Укравтодор” або Агентство місцевих доріг. Спочатку треба розібратися, хто саме відповідає конкретно за цю ділянку дороги.

Після цього відхилення від теми, знов повертаємося до нашої новини. 7 доріг, про які йдеться,  – це дороги між селами Миргородської міської громади. Агентство місцевих доріг Полтавської області виступає замовником їхнього ремонту, згідно договору з громадою. Фінансується ремонт також коштом громади. Технічний супровід ремонту теж забезпечують сертифіковані інженери АМД. Виконання робіт покладене на субпідрядну організацію – ПрАТ “Миргодський агрошляхбуд”.

На одній з зазначених доріг роботи вже завершені. Інші шість готуються прийняти на себе бригади дорожників.

Нещодавно я публікував новину про виділення “Укравтодору” 6,37 млрд. грн. на підтримку дорожньої інфраструктури України. В цій новині особливо цікавим моментом було те, що, згідно розпорядження Кабінету міністрів України, на період військового часу “Укравтодор” призначається розпорядником коштів, в тому числі, і на потреби місцевих доріг. Що в мирний час, як ви вже зрозуміли з мого попереднього відступу, для нього не є властивим. З цього приводу я звернувся за коментарями до декількох обласних САД, а також агентств місцевих доріг. Але, як мені повідомили на умовах анонімності, по перше, ці гроші ще не поступили з бюджету, а лише визначені відповідним розпорядженням. По друге, в “Укравтодорі” тільки розробляється механізм реалізації цієї нової для нього функції. Тому, наразі невідомо, коли та яким чином кошти будуть поступати на ремонтні роботи місцевих доріг. Отже, зазначені ремонтні роботи у Миргородській громаді поки що фінансуються виключно з бюджету громади.

Також у нашій групі в FB я раніше ретранслював новини про те, що в деяких областях застосовується принцип паритетного фінансування подібних робіт. Тобто, 50% коштів виділяє громада і половину – обласна влада. Але, зараз обласні бюджети, які суттево “схудли” через війну, і без того перевантажені. Кошти виділяються лише на критичні інфраструктурні об’єкти. Тому, у даному випадку, громада сама визначила конкретні дороги, які треба відремонтувати, та надала необхідне фінансування, доручивши Агентству місцевих доріг Полтавської області організувати ці ремонти.

Ще з липневих новин з Полтавщини: на початку місяця повідомлялося про роботи з відновлення системи водовідведення на державній дорозі Р-11 біля Карлівки.

Новину повідомило на своїй FB-сторінці Агентство місцевих доріг Полтавської області:

Фото ямкового ремонту у Миргородській територіальній громаді. Це одна із 7 доріг, на які укладено договір з цією громадою.

?Підрядник ПрАТ”Миргодський агрошляхбуд” виконав підготовчі роботи, основу з щебеню та влаштував асфальтобетонне покриття на проблемних ділянках дороги.
❗️Співпрацюємо з громадами далі, усі роботи, що наразі виконуються, виконуються виключно за кошти громад і на об’єктах та ділянках, які визначили представники громад спільно з нашими фахівцями.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар