Івано-Франківський район, Івано-Франківська область

За повідомленням Служби автомобільних доріг у Івано-Франківській області, на “Дорозі Єдності” ♦ М-30 “Стрий – Ізварине” (колишня М-12) нарешті відновилися роботи з реконструкції, які були вимушено заморожені з початку російської навали на Україну.

Оскільки Івано-Франківська область на мапі доволі “вузька” у своїй північній частині, а траса М-30 перетинає її “горизонтально” з Заходу на Схід саме там, то протяжність цієї дороги на Прикарпатті невелика: всього 33 км. У 2020-2021 роках, в рамках національної програми “Велике Будівництво”, була капітально відремонтована її 16,5-кілометрова частина від Рогатина, включно з частиною обходу міста, – до межі з Тернопільською областю. Друга ж частина автошляху від межі Львівщини до Рогатина перебувала у більш жалюгідному стані, ніж перша згадана, тому там передбачалася реконструкція з суттевим розширенням та великою кількістю грунтозамісних робіт. На неї був розіграний окремий тендер і дорожники змогли узятися  до роботи лише наприкінці 2021 року. Таким чином, роботи на початок 2022-го були не доведені до завершення, а з початком російського вторгнення – взагалі призупинені.

Я робив відео-огляд всієї франківської частини траси у середині квітня 2021 року. В ньому ви можете побачити, як жахливо виглядала невідремонтована ділянка дороги від Рогатина у бік Львівщини, а також як проходили роботи у бік Тернопільщини. Вдруге я повернувся на М-30 вже на початку липня 2021 і у огляді показав прогрес робіт саме на тій частині, що наразі завершена. На львівському напрямку тоді роботи ще не починалися.

І от сьогодні маємо радісну звістку про те, що нарешті з державного бюджету були виділені кошти саме на продовження реконструкції, на відміну від експлуатаційного утримання, за рахунок чого дорожники 8 місяців намагалися підтримувати “життєздатність” державних доріг та мостів. З чим це пов’язано? Справа в тому, що М-30, за своїм трасуванням, є однією з трьох (разом з М-06 та М-07) головних автотрас, які сполучають центральну та східну частини України з західною, та прямують до кордонів з ЄС. М-30 є частиною міжнародного європейського автомобільного коридору Е-50. Але, саме через незадовільний стан дороги та проїзні габарити, що не відповідають сучасним нормам, у західних областях, – на Львівщині та Франківщині, – дорогу важко використовувати для україно-європейської логістики. Цю ситуацію почали виправляти протягом двох минулих років. А війна лише підкреслила важливість цього напрямку для міжнародної торгівлі та забезпечення України гуманітарними вантажами від європейських країн-партнерів. Отже, робота має бути доведена до завершення якомога швидше.

Як і на тернопільському напрямку, так і на львівському, – працює місцева компанія “ПБС”. За повідомленням САД, до основного переліку робіт входить підвищення транспортно-експлуатаційних характеристик дороги і штучних споруд на ній, приведення їх геометричних параметрів, міцнісних та інших технічних якостей до вимог другої категорії, зокрема:

 • виправлення земляного полотна відповідно до категорії;
 • зміцнення основи дорожнього одягу методом холодного ресайклінгу на окремих ділянках;
 • влаштування на окремих ділянках вирівнювального шару крупнозернистого асфальтобетону та верхнього шару щебенево-мастикового асфальтобетону;
 • завершення будівництва мосту через річку Свірж та мосту-шлюзу (гідротехнічна споруда) в селі Княгиничі;
 • влаштування шахтного водопропуску та берегоукріплень із габіонних ящиків;
 • будівництво кільцевої розв’язки в Рогатині на примиканні до дороги Н-09 Мукачево – Львів;
 • упорядкування узбіч;
 • будівництво тротуарів у межах населених пунктів;
 • встановлення освітлення в межах населених пунктів;
 • нанесення горизонтальної розмітки та пішохідних переходів;
 • оновлення дорожніх знаків.

На оприлюднених світлинах ми бачимо, як на різних ділянках дороги проводяться земляні роботи з розширення вузьких місць під дорогу та влаштовується дорожня основа. Також Служба автодоріг повідомляє, що безпосередньо цими днями велися роботи з асфальтування 1,2-кілометрової ділянки дороги – під’їзду до м.Рогатин. Вона примикає до кільцевої розв’язки із об’їзною Рогатина дороги М-30 та розвантажує центр міста від важковагового транспорту.

З нещодавніх новин з Франківщини на нашому сайті: одночасно ремонтують три мости в різних районах Франківщини,  наприкінці жовтня у Калуському районі полагодили ще один міст – через річку Лімницю, у вересні в області ремонтувалися ще чотири мости, на трасі Н-09 збудовано захисну 600-метрову підпірну стінку. У Ворохті завершують ремонт мосту через Прут, який був призупинений через велику війну. Відремонтована ділянка дороги Р-20 від Тлумача до Озерян.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар

%d блогерам подобається це: