Коростенський район, Житомирська область

Біля села Українка в Коротенському районі Житомирщини сьогодні, 5 грудня 2022 року, відкрито рух капітально відремонтованим мостом через р.Іршу на міжнародній “Варшавській” трасі ♦ М-07 “Київ – Ковель – Ягодин”, який був пошкоджений під час бойових дій в березні цього року. Про це повідомила Служба автомобільних доріг у Житомирській області.

Рух мостом був неможливий через суттєві пошкодження його прогонової будови авіаційними бомбами, які скидала на нього російська авіація. Після того, як російські загарбники були витиснуті з території Київщини та Житомирщини силами ЗСУ та ТРО, біля мосту була зроблена тимчасова переправа, якою транспорт рухався до сьогодні. В загальному ж підсумку на території Житомирської області було пошкоджено п’ять мостів. Біля двох з них працюють тимчасові переправи: на трасі М-21 “Виступовичі – Житомир – Могилів-Подільський” та Р-02 “Київ – Іванків – Овруч”. І цей міст – перший, який вдалося відновити. Оскільки траса М-07 сполучає Київщину через п’ять областей з україно-польським пунктом пропуску «Ягодин-Дорогуськ», то повноцінне відновлення проїзду на всій її протяжності є національним пріоритетом. Через це, як і на інших ключових трасах країни, про які я вам вже розповідав, тут було прийняте рішення міст відбудовувати капітально.

Як повідомляє у своему дописі група компаній “АВТОСТРАДА”, фахівці якої відбудовували міст, починаючи з 8 червня і до сьогодні тут були виконані наступні роботи:

  • провели демонтаж мостового полотна і тротуарних консолей, шафної стінки і перехідних плит з боку Києва, зняли перильне та бар’єрне огородження на мосту та підходах;
  • провели капітальний ремонт опор;
  • влаштували ригелі на опорах;
  • встановили 5 нових балкових прогонів мосту (між опорами 0-5);
  • зробили монолітну розвантажувальну плиту на прогоновій будові та консольні монолітні тротуари;
  • влаштували перехідну плиту;
  • замінили шафову стінку та відкрилки;
  • встановили нове перильне та бар’єрне огородження на мості та підходах до нього;
  • влаштували 2-шарове асфальтобетонне покриття прогонової будови та підходів, включно з фінальним шаром, виконаним ЩМА (щебенево-мастиковим асфальтобетоном);
  • нанесли постійну розмітку холодним пластиком.

На мості залишилося пофарбувати захисним шаром фарби залізобетонні конструкції, що буде зроблено в теплий період року, завершити роботи з безпеки руху та водовідведення.

Що ми, як поціновувачі мостів, можемо бачити на світлинах, які оприлюднили САД та ГК “АВТОСТРАДА”? Прогонова будова мосту складається з дев’яти балкових прогонів. Міст має дві устойні та вісім проміжних опор. Кожна проміжна опора має дві монолітні залізобетонні стійки та монолітну ригельну насадку. Нові прогони мають по 7 і-подібних балок. Старі прогони, схоже, складалися з пустотних мостових плит, які мали меншу висоту та були омонолічені в суцільну нерозрізну конструкцію, але наявного фото-матеріалу замало, щоб робити про це остаточні висновки. Зараз міст має три деформаційні шви: на устойних опорах та у місці стикування нової та старої конструкцій.

З останніх новин з Житомирщини на нашому сайті: капітально ремонтувалися мости в Житомирській та кількох інших областях, на трасі “Київ – Чоп” ремонтували проблемні ділянки.

Оновлено: після оприлюднення цієї новини з’явився новий допис від “Укравтодору”, в якому містилося цікаве фото мосту після пошкодження, але до ремонту. На ньому ми можемо бачити, що принципово двоскладова конструкція мосту під час ремонту не змінювалася. Пошкоджені прогони, які були замінені, також були балковими, але балки там використовувалися старого зразка – т-подібні. Прогони, складені з пустотних мостових плит, не замінювалися.

Порівняння до та після ремонту. Світлина "Укравтодору"
Порівняння до та після ремонту. Світлина “Укравтодору”

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар