Бишкінь, Лебединська громада, Сумська область
7 липня 2022 року, з посиланням на повідомлення “Укравтодору”, я публікував новину про хід робіт з відбудови великого автомобільного мосту через річку Псел на Сумщині. Міст був зруйнований у березні цього року під час наступу російських загарбницьких військ на Київ через Сумську область. 24 червня, за погодженням з військовими, міст розпочали відбудовувати. Про це повідомляла Сумська ОВА. А вчора, 12 липня, будівельний майданчик відвідав під час робочої поїздки заступник голови Офісу Президента України Кирило Тимошенко. Тут він провів нараду з головою Сумської ОВА Дмитром Живицьким, представниками замовника відбудови, Служби автомобільних доріг у Сумській області, а також з репрезентантами підрядної організації – сумської компанії RGM Group.
Кирило Тимошенко протягом двох останніх років був кординатором успішної загальнонаціональної програми з відбудови інфраструктури України “Велике Будівництво”. Тому його участь у подібних заходах є цілком природньою, а не суто протокольною. У своєму FaceBook-профілі Тимошенко поділився деякими новими подробицями про хід мостовідновлювальних робіт, а також світлинами.
Отже, як стало відомо з його допису, міст знаходиться на територіальній дорозі ♦ Т-19-09 “Суми – Лебедин” поблизу Лебедина поряд із селом Бишкінь Лебединскої громади. Він має забезпечувати рух транспорту через річку Псел. Міст має важливе значення для логістики в цій частині Сумської області. Адже він сполучає з обласним центром не лише Лебединську, але й сусідні громади. Через його руйнацію шлях від Лебедина до Сум, який дорогою Т-19-09 мав протяжність 41 кілометр, збільшився вдвічі. Саме тому його термінове відновлення вважається критично важливим.
Міст дійсно є доволі великим. Його довжина становить 200 метрів. Він має 11 прогонів, кожний з яких складається з 12 порожнистих залізобетонних балкоплит завдовжки по 18 метрів, що вкладені на монолітні ригельні насадки. Ригель спирається на опору з двох потужних монолітних стійок, які виходять з загального розтверку-хвильорізу. На YouTube знайшов любительську аерозйомку, де можна побачити, як виглядав міст у 2016 році. Нажаль, не зміг знайти точну дату його побудови. Але, судячи з конструктиву, міст будувався, або, принаймні, капітально ремонтувався приблизно у 1970-х – на початку 80-х років.
В публікаціях Сумської Обласної військової адміністрації пепередня вартість його відбудови оцінювалася в 32,5 млн.грн. Ці кошти планується виділити з засобів, що спрямовуються на експлуатаційне утримання державних доріг. Планується відкрити рух відновленим мостом до кінця серпня цього року.
На сьогодні мостобудівельники з компанії RGM Group вже майже завершили демонтажні роботи на зруйнованих конструкціях. Забетонували нові стійки замість пошкоджених, готуються до встановлення опалубки для бетонування ригелів та викладають плитами майданчик, на якому будуть працювати крани на монтажі нових прогонів. Також забетонована монолітна плита проїзду на частині мосту, що лишилася неушкодженою.
За даними “Укравтодору”, Сумщина, поряд з Чернігівською та Київською областями, є найбільш постраждалим регіоном України з тих, що вдалося повністю звільнити від російських окупантів. На її території було зруйновано або пошкоджено 10 мостів та шляхопроводів на державних дорогах. За зведеними даними Сумської ОВА, повністю зруйновано 250 км. державних доріг та 330 км. місцевих. Частково пошкоджено 483 км. державних і 350 км. місцевих доріг. Загалом втрат зазнало 20% дорожньої інфраструктури області.
Село Бишкінь. Сумська область
У березні тут внаслідок вторгнення російських військ зруйновано міст через річку Псел.Через обʼїзд зруйнованого мосту час дороги від міста Лебедин до Сум збільшився майже вдвічі. Також порушене сполучення інших громад з обласним центром.200 метровий міст складається з 11 прогонових будов. Нині тривають роботи з його відновлення. Зруйновані та пошкоджені елементи конструкцій замінять, зараз триває демонтаж.Планується відновлення сполучення мостом до кінця серпня.