Бучанський район, Київська область
23 січня 2023 року я відвідав будівельний майданчик біля Бородянки Бучанського району Київщини та зафільмував процес капітальної відбудови мосту через річку Здвиж на міжнародній “Варшавській” трасі ♦ М-07 “Київ – Ковель – Ягодин”.
Міст на околиці Бородянки було знищено російськими окупантами, коли вони тікали з Київщини наприкінці березня 2022 року. Зруйнований міст був доволі міцним, оскільки будувався не так давно. До Євро-2012 його створила азербайджанська компанія “Євраскон” за новітньою на той час в Україні технологією. Він мав суцільномонолітну залізобетонну прогонову будову з постнапруженою вантовою арматурою та щільним робочим армуванням. Через це окупантам довелося закласти під третю опору велику кількість вибухівки. Це спричиноло руйнування, після яких міст відновленню не підлягав і його довелося розібрати майже повністю. Такий вердикт винесли після ретельного обстеження фахівці профільного ДержДорНДІ.
Вже у квітні 2022 року дорожники ПП “Автомагістраль” (не плутати з компаніїю “Автомагістраль-Південь”) відновили рух мостом, насипавши тут тимчасовий проїзд з будівельного сміття, що вивозилося з розбирання будівель сусідньої Бородянки. Оскільки “Варшавка” є одним з ключових автошляхів, що з’єднує Київ з Волинню та прямує до польського кордону, то безперешкодний рух трасою є важливим питанням. Завдяки цьому було прийняте рішення капітально відбудувати міст.
Наприкінці літа на місце руїн зайшли дорожники та мостовики з групи компаній “RDS”. Поряд зі зруйнованим мостом був ще один, більш старий, побудови 1960-х років. Він був закинутим та не мав кількох прогонів. На початку роботи його довелося повністю розібрати, щоб на його місці побудувати тимчасову переправу з асфальтобетонним покриттям, якою на поточний час рухається транспорт. Це було потрібно зробити, оскільки попередня переправа була насипана просто поверх зруйнованого прогону основного мосту по його осі і через неї неможливо було вести демонтажні роботи. Конструкції ж з радянського мосту були частково використані для тимчасової та технологічної переправ.
Місяць знадобився RDS’івцям, щоб подолати хоч і зруйновані, але міцні азербайджанські конструкції. Після цього мостовики приступили до відновлення опор. Міст мав довжину 102 метри і схему розташування його опор вирішили не міняти. Але тип прогонової будови змінили на балкову.
Третя опора, як писалося вище, була зруйнована вибухом вщент. Постраждали навіть буронабивні палі. Тому їх довелося вирубувати на певну глибину та нарощувати. Також тут добурили ще певну кількість паль, а ростверок зробили ширшим, ніж був. На решті опор, а їх тут чотири, – дві устійні та дві проміжні, – використали ростверки старого мосту, також посилені.
На час зйомки відео мостовиками зібрано перший прогін (1-2) та забетоновано монолітну розвантажувальну плиту. Зараз прогін стоїть у велетенському тепляку та прогрівається тепловими “гарматами”. Також забетоновані всі опори та ті відкоси, що будуть безпосередньо під прогонами. Частково змонтовані локальні очисні споруди (ЛОС) біля мосту та ті, що збиратимуть зливові води з насипу перед та поза мостом.
Цікаво, що для відбудови цього мосту вперше в Україні були виготовлені 36-метрові мостові І-подібні балки з попередньо напруженою арматурою. Раніше в нашій країні максимальна довжина цього типу балок, яку могли виготовити українські підприємства, становила 33 метри. Ці балки будуть використані для найдовшого центрального руслового прогону.
Решту подробиць про поточний стан справ на будівництві дивіться у відео-огляді. Замовником робот виступила Служба автомобільних доріг у Київській області. Терміни завершення робіт поки що не називаються.
Дивитися відео зараз:
З нещодавніх новин з Київської області на нашому сайті: “Автомагістраль-Південь” розповіла про роботи на мості через Ірпінь в Стоянці. Відкрито рух обома проїздами мосту через Трубіж поблизу Борщева. Біля Фастова заасфальтовано тимчасовий переїзд через Ірпінь на дорозі Р-04. В Бучанському районі ремонтували міст між Макаровим та Бородянкою.