12 жовтня на Подільсько-Воскресенському мостовому переході почалася найцікавіша дводенна операція з опускання на постійні опори першої частини 135-метрового цільно-металевого прольоту подільського заїзду. Я, звичайно ж, не міг пропустити таке захоплююче видовище і умістив для вас 11 годин майже безперервної роботи десятків людей в 15-хвилинному таймлапсі. Ну, а перед таймлапсом, як зазвичай, я пояснюю вам докладно, що, як і чому відбувається на майданчику, відповім на деякі ваші запитання з коментарів до попередніх відео на каналі.
Основними дійовими особами на майданчику були фахівці компанії SARENS, одніої зі світових лідерів серед компаній, що надають унікальну техніку і послуги з підйому та перевезення надгабаритних вантажів. Їм асистували робочі легендарного броварського 112-го мостобудівельного загону.
Процес опускання прольоту почався о 8 ранку і припинився з настанням темряви в 19.00. На цей момент кінець прольоту, ближній до Подолу, опустився більш ніж на три метри і зупинився на висоті близько 2,5 метрів вище проектного рівня. Таким чином, з невеликою перервою на обід, робота йшла одинадцять годин. На наступний день операція була успішно завершена. Підготовка до цього процесу зайняла кілька місяців, протягом яких проліт послідовно нарощувався, насувався в бік Гавані і знову нарощувався новими фрагментами, допоки не досяг проектної довжини.
Відео-огляд:
На відміну від класичного процесу насування, яким будівельники користуються вже багато десятиліть, на подільському заїзді була застосована схема великовузлової збірки або ж послідовного укрупнення. На землі на невисокому стапелі з готових металоконструкцій, – коробчатих балок висотою 2,5 метра і ортотропних плит, збиралися великі фрагменти довжиною від 11 до 23 метрів. Потім вони піднімалися підйомним краном TEREX вантажопідйомністю 650 тонн на спеціальні вежі, змонтовані на модульних багатовісних самохідних платформах KAMAG і на потрібній висоті підвозилися до місця монтажу.
Таким чином, фінальний монтаж відбувався на висоті, необхідної для насування укрупненого прольоту в бік Гавані, де йде значне підвищення його рівня над водою, щоб пристикуватися до берегової частини на Рибальському. Нагадаю, що така висота рибальської естакади обумовлена її двох’ярусною конструкцією. На нижньому рівні повинна пройти лінія метро.
Перевагою такої моделі збірки є те, що всі складальні роботи з первинного укрупнення частин прольоту здійснювалися на невеликій висоті. У процесі вторинного укрупнення, зростаючий проліт кілька разів насувався в бік Гавані, допоки його край не зайшов за третю опору (перша з тих, що стоять в руслі). Для насування, замість звичних домкратів, також були використані транспортно-домкратні збірки на базі SPMT.
Складність даного проекту полягала в хитромудрії формі прольоту, що насувався. Він має вигини у вертикальній і горизонтальній площинах, а також гвинтове скручування. І хоча досвід наших мостобудівників, звичайно ж, дозволяє зібрати і насунути прольоти подібної форми, використовуючи традиційні методи, однак, завдяки залученню іноземних фахівців з сучасною технікою, завдання істотно спростилося.
Оскільки збирали проліт практично в горизонтальному положенні на великій висоті, то для стикування його з залізобетонним заїздом (раніше забетонований монолітно-залізобетонний проліт) його подільський кінець необхідно було опустити більш ніж на п’ять метрів.
Проліт, який в цей день опускали на опори, в майбутньому буде складати єдину суцільнометалеву конструкцію з протилежною частиною заїзду, яка 13 лютого 2020 року була встановлена в квазіпроектне положення на Рибальському півострові. Між ними, над руслом Гавані, в найближчі тижні повинні бути підняті з води і змонтовані ще три частини: дві по 80 і одна – 40 з малим метрів завдовжки. Транспортування і підйом на 20-метрову висоту 550-тонних прогонових частин також повинні здійснити фахівці SARENS з використанням модульної понтонній системи MPS (Нідерланди) і спеціального домкратного обладнання. Монтаж планується здійснити силами 112-го мостозагону.
Фрагменти прольоту, які будуть встановлювати над Гаванню, збиралися цього літа на береговому складальному майданчику біля заводу “Кузня на Рибальському” (колишня “Ленінська Кузня”) на Рибальському півострові. Металоконструкції для них виготовив Миколаївський завод “Океан”. Спеціально для цілей складання на березі була забетонований величезний залізобетонний майданчик з товщиною плити в 40 см. Передбачається, що після закінчення робіт зі спорудження Подільського заїзду, цей майданчик буде задіяний для збірки величезних двоярусних металевих прольотів, які перекинуть основну шестисмугову автомагістраль і перспективну Жулянського-Троєщинську лінію метро через Гавань в напрямку вулиці Набережно-Лугової і станції метро “Тараса Шевченка”.
Понтонна система в даний час вже збирається біля причальної стінки рибальського майданчика. Практично щодня впродовж минулого тижня для неї прибувало нове обладнання. Нарешті на площадку приїхали 40-тонні мега-балки для понтонів. На сьогодні вони вже встановлені на понтонах и розпочався монтаж лебідок і вантажорозподільчих конструкцій.
Насправді опускання прольоту на Подолі – це не єдиний важливий процес, який наближає нас до відкриття мостового переходу. У ці дні робочі компанії “Мостобуд” готують не менш знаковий захід: опускання головного мостового прогону над Дніпром на ванти і постійні опори. Багато років проліт знаходився в положенні, піднесеному на метр вище проектного. Як іде підготовка до цього, ви можете побачити в цій публікації. Нарешті, нещодавно киянам вперше увімкнули декоративне підсвічування арок і систему освітлення всього моста. На сьогодні тривають роботи по її монтажу і випробувань, в зв’язку з чим ілюмінація милує око симпатиків моста щовечора.