Ми продовжуємо стежити за тим, що відбувається на рибальському будмайданчику Подільсько-Воскресенського мосту і намагаємося не прогавити початок активної фази опускання головного прольоту ПВМП над Дніпром в проектне положення.
Понтонна система
Після того, як на Подолі завершилася дводенна епопея з опусканням на постійні опори 135-метрового фрагмента прольоту подільського заїзду (я зняв для вас динамічний таймлапс цього процесу – день перший та день другий), основна активність мостобудівників на правому березі перемістилася на Рибальський півострів. Тут тепер з раннього ранку і до пізнього вечора кипить робота. Працівники компанії SARENS, за підтримки зварювальників 112-го мостобудівельного загону, компонують понтонно-домкратну систему, за допомогою якої 550-тонні фрагменти прольоту, що раніше зібрані тут, будуть перевезені по воді і підняті на 20-метрову висоту над Гаванню. Далі вони будуть приєднані до подільської і рибальської частин і зварені в суцільну нерозрізну конструкцію.
В якості основи для понтону використана збірка з окремих понтонних модулів від нідерландської компанії MPS. Її розміри 24х36 метрів. На ній розміститься велика кількість підіймального та допоміжного обладнання: вісім гідравлічних домкратів двох видів, спеціальні вантажорозподільчі конструкції у вигляді балок, ферм і металевих матів, залізобетонні плити-противаги для правильної розваговки системи.
Переміщатися і позиціонуватися понтон буде за допомогою шести гідравлічних лебідок. Їх троси закріплять до спеціальних сталевих бандажів на постійних опорах мосту і декількох донних якорях. Для додаткової стабілізації системи під час маніпуляцій з лебідками використтають два донних анкера-труби, які будуть заглиблюватися в дно окремою гідравлічною системою. А насоси так званої “баластної системи” будуть в потрібний час притоплювати понтон, заповнюючи його водою і надаючи стійкості, і відкачувати цю воду, коли понтону потрібно буде переміщатися.
Також на понтоні буде працювати автокран, фронтальний навантажувач і два підйомника для персоналу. Але, головними “пасажирами” на ньому будуть фрагменти прольоту заїзду: два 80-метрових і один довжиною трохи завбільшки 40 метрів. Маса найважчого з них, разом з спеціальними монтажними пристосуваннями, опорними консолями, що вже закріплені на його поверхні, становить близько 550 тонн! Таким чином, загальна маса всієї конструкції буде перевищувати 1000 тонн!
У першій частині нашого огляду ми спостерігаємо за процесом навантаження, встановленням і налаштуванням обладнання на понтоні. Красива аерозйомка прекрасно доповнює картину, даючи розуміння масштабності того, що відбувається.
Арочний (вантовий) прогон
У другій частині огляду ми вирушимо на прогон під арками, щоб оцінити готовність домкратної системи до початку активної фази іншого знакового процесу в житті Подільсько-Воскресенського мосту. Довгі роки з моменту складання головного прольоту мостового переходу через Дніпро, цей проліт стояв на 90 сантиметрів вище свого проектного рівня. Його підтримували спеціальні сталеві етажерки, так звані “опорні пакети” висотою від 90 см. (на постійних опорах) і до 170 см. (на тимчасових опорах). Це викликало подив в не дуже знайомих з містобудівельної темою обивателів, яким доводилося розглядати фотографії і відеозйомки мосту. Адже головний проліт помітно підноситься над сталезалізобетонними естакадами, які підходять до нього з Рибальського півострова і Труханового острова.
Опорні пакети під мостовим прольотом були встановлені на чотирьох постійних залізобетонних опорах на обох берегах Дніпра і на шести тимчасових опорах в руслі річки. Такий стан мосту було обумовлений його конструкцією. Після того, як всі роботи будуть завершені, центральна його частина повисне на 68-ми сталевих вантах на двох коробчатих арках, перев’язаних між собою горизонтальними зв’язками (перемичками з гігантських труб). А по обидва боки від арок кінці прольоту будуть спиратися на постійні опори. Саме через необхідність натягування і регулювання вант міст і доведеться опускати майже на метр. Тимчасові опори зрештою будуть розібрані.
На сьогоднішній день все ванти підвішені на арках. Все, крім крайніх з них, також закріплені в спеціальних проушинах на консольно-тротуарних блоках мосту. На прольоті встановлена система геодезичного моніторингу в найважливіших його точках. За кожним найменшим переміщенням цих точок будуть пильно стежити геодезисти, а дані передаватися в проектний інститут, який розробив проект опускання. Також на всіх постійних і на чотирьох тимчасових опорах змонтовані спеціальні домкратні столи, на яких розміщені 56 гідравлічних домкратів робочої вантажопідйомністю по 250 тонн кожен. Таким чином, розрахункова маса прольоту, що буда опускатися, становить 14 тисяч тонн. Опускання мостового прогону веде компанія “Мостобуд”.
Нагадаю, що сам проліт не такий простий, як виглядає на перший погляд. Він має два рівні. По верхньому пройде 6-смугова автомагістраль. На нижньому будуть розташовуватися колії метрополітену – перспективна гілка, яку повинні побудувати від аеропорту “Київ” ім. Сікорського (Жуляни) на житловий масив Троєщина”. На ньому ж будуть прокладені важливі комунікації: трубопроводи, кабелі електропередачі і зв’язку.
Більш детально про все, що зараз відбувається на Рибальському півострові і на арковому прольоті, ви дізнаєтеся в моєму відео-огляді.
Відео-огляд:
Частина перша. Компонування понтонної системи і трохи подільського майданчику
Частина друга. Під арочним прольотом і три постскриптума “на коня”
Раніше я вже показував вам процесс підготовки домкратної системи і її випробування. А також розповідав про те, як, буде відбуватися саме опускання мосту, скільки це може зайняти часу і чому.
Нарешті, в постскриптумі другій частині огляду ми перевірили, наскільки просунулася робота з монтажу системи декоративного підсвічування арок, порівняно з днем, коли її вперше ввімкнули на мосту для перевірки в темний час доби.