Кременчуцький район, Полтавська область
Служба відновлення (колишня Служба автомобільних доріг) у Полтавській області повідомила про те, що на автомобільному мості через річку Сула на трасі ♦ Н-08 “Бориспіль – Маріуполь” на межі Полтавської та Черкаської областей біля с.Липове завершили складання прогонової будови. Це означає, що фізичний зв’язок правого та лівого берегів Сули нарешті відновлено!
Обидві головні балки встановлені та з’єднані на всій протяжності другої черги будівництва, а це – більше 100 метрів. Змонтовані ортотропні плити. Триває монтаж тротуарних консолей. На стороні Черкащини вже монтують перильну огорожу. Також забетонували перехідну плиту з черкаського боку. Готуються монтувати деформаційні шви. На цьому об’єкті їх три: 3-профільний D-240, який виготовлявся у Німеччині, та два D-80, що виготовлялися у Дніпрі на виробництві ТОВ “Маурер Україна”. Широкий шов змонтують між сталевими прогоновими будовами першої та другої черг. А два вузьких – на устійних опорах мостової споруди. Прибрано більшість тимчасових технологічних споруд, таких, як шпунтові ящики та монтажні естакади. Залишилася лише головна естакада, з якої відбувається монтаж консольних плит.
Також зауважимо, що, як і всі металеві мости, цей монтувався на тимчасових опорних пакетах. Тобто зараз він стоїть трохи припіднятим відносно своїх постійних залізобетонних опор. Після того, як всі консольні плити будуть змонтовані, відбудеться процес опускання всієї прогонової будови мосту на постійні опори на рухомі опорні частини, що дадуть мосту змогу вільно змінювати свої геометричні розміри під час температурних перепадів. На цій споруді будуть використані сферичні металеві опорні частини виробництва німецької компанії “MAURER SÖHNE”, яку в Україні дистрибує ТОВ “Маурер Україна”.
Служба відновлення проінформувала про перелік робіт, що зараз відбуваються на будівництві:
- монтаж деформаційних швів;
- монтаж опорних частин;
- монтаж тротуарних консолей;
- монтаж технологічних проходів;
- встановлення перильного огородження;
- монтаж закладних деталей бар’єрного огородження;
Про те, як відбувається контроль якості та відповідності проекту на даному бідівництві я розповідав тут.
Замовником будівництва є Служба відновлення у Полтавській області. Генеральний підрядник – ТОВ “МП “Мостострой”. На зварювальних роботах при складанні погонової будови були задіяні співробітники 112-го мостобудівельного загону.
Попередній міст на цьому місці був побудований в 1962 році і до 2018 року жодного разу капітально не ремонтувався. За час тривалої експлуатації він прийшов у аварійний стан. Також його технічні параметри не відповідали сучасним нормативам. У 2018 намагалися розпочати його капітальний ремонт, але на це не вистачило коштів. Лише навесні 2020 року в рамках програми “Велике Будівництво” вдалося нарешті розпочати його реальну реконструкцію, яка мала завершитися у 2022 році. Нажаль, цим планам завадила велика російсько-українська війна. Але, наразі роботи вступили у завершальну стадію. В першому півріччі поточного року міст обіцяють відкрити для руху транспорту.
Останні новини з Полтавщини на нашому сайті: Агентство місцевих доріг Полтавської області відзвітувало про свою роботу у 2022 році. ONUR відзвітував про завершення комплексної реконструкції 68-кілометрової ділянки траси М-03, Агентство місцевих доріг оприлюднило рейтинг ТОП-35 територіальних громад Полтавщини, які брали участь у фінансуванні дорожних ремонтів місцевої та комунальної шляхової мережі, біля Полтави відновлювали гільзуванням старий водопропускник в бік Кременчука.