Кременчуцький район, Полтавська область
Після оприлюднення у січні 2023 року фото-звіту з реконструкції автомобільного мосту через Сулу на трасі Н-08 на межі Полтавської та Черкаської областей біля с.Липове від Служби автомобільних доріг у Полтавській області я, за погодженням з “Укравтодором”, відвідав будівельний майданчик та ділюся докладною інформацією про те, як тривають будівельні роботи.
Історія мосту та його реконструкції
Будівництво мосту неподалік села Липове на трасі ♦ Н-08 “Бориспіль – Маріуполь” розпочалося наприкінці 1950-х років, а рух ним був відкритий у 1962-му році. З тих пір серйозних ремонтів його не проводилося. Міст мав довжину 214 метрів і ширину проїжджої частини 6 метрів. Ширина Сулинського лиману в цьому місці складає 1,6 км., тож до мосту з черкаського боку дорога прямувала насипною греблею завдовшки близько 1,4 км. Міст мав трискладовий конструктив. Від “нульової” устійної опори на полтавському березі перший прогін був балковим залізобетонним. За ним був розташоваий 54-метровий “судноплавний прогін. Він був виконаний у вигляді сталевої трепецеподібної ферми з їздою по низу. Далі прогонова будова складалася з двох нерозрізних сталево-залізобетонних прогонів аж до 8-ї устійної опори.
Станом на середину 2010-х років міст перебував у передаварійному стані. До того ж, він не відповідав сучасним нормам з вантажопідйомності та проїзного габариту. Дві фури не мали змоги вільно роз’їхатися на мосту, через що, зважаючи на велику протяжність мосту, тут часто виникали ускладнення руху.
З початку 2010-х років точилися розмови про необхідність реконструювати міст з приведенням його до сучасних нормативів. Нарешті, у 2018 році розпочалася перша черга реконструкції мостового переходу, яка передбачала заміну першого балкового прогону, фермного прогону та прогону 2-3 (частина нерозрізного наступного прогону) на один суцільний фермний прогін аркового типу з двома напіварками. Таким чином, судноплавний прогін було вирішено зберегти, не зважаючи на те, що Сулою вже давно не ходили жодні судна, крім маломірних. Нова проїзна частина мала розширитися до 9 метрів. Розділити реконструкцію на дві черги змусила невизначеність з фінансуванням реконструкційних робіт. Після відкриття руху першою чергою мосту планувалося відшукати кошти на здійснення другої черги ремонту.
Нажаль, навіть розбиття проекту на дві частини не врятувало його від сумної вдачі багатьох будівництв 2016-2019 років. Реконструкція припинилася ледь розпочавшись. Мостобудівельники встигли лише влаштувати дві нові додаткові палі на майбутнє розширення устійної “нульової опори”. Після цього виділені на ремонт кошти скінчилися та реконструкція була припинена.
Сулинський міст у 2020-2021 роках
На початку 2020 року сулинський міст на Н-08 був долучений до національної програми “Велике Будівництво”, після чого замовник робіт, Служба автомобільних доріг у Полтавській області, влаштувала новий тендер на першу чергу реконструкції. Його виграла досвідчена київська мостобудівельна компанія ТОВ “МП “МОСТОСТРОЙ”. Різноманітні підготовчі роботи тривали до другої половини того ж року. За цей період підрядник мобілізував необхідну техніку та плавзасоби, оскільки через особливості цього місця, більшість робіт було потрібно виконувати з понтонних систем.
Траса Н-08 була важнивим автомобільним шляхом, що накоротко сполучав лівобережний Київ з Кременчуком. Тому момент повного перекриття руху нею намагалися відстрочити якомога далі. Це визначило незвичну схему виконання робіт. Поряд з функціонуючим мостом було вирішено на спеціальному надводному стапелі складати новий 97-метровий прогін. Лише коли б він був ви на певній відсоток готовим, мостовики мали перекрити рух дорогою та приступити до демонтажу частини мосту. Після підготовки нових опор прогін мали насунути на проектне місце методом поперечного насування. Вперше мені вдалося відвідати цей об’єкт у січні 2021 року. Як тоді все там виглядало ви можете побачити у відповідному відео-огляді.
Далі ми з моїми глядачами продовжували слідкувати за перебігом подій на будівельному майданчику. Навесні 2021 року рух мостом нарешті було перекрито. До осені того ж року планувалося завершення встановлення першого прогону на оновлені опори. Але, цього не сталося через наднормове підняття рівня води у Кременчуцькому водосховищі. Вода затопила шпунтові ящики, де мали готувати нові опори. Роботи пригальмували до кінця літа.
Восени 2021 року, коли нарешті вдалося виконати поперечне насування, був відіграний тендер на другу чергу реконструкції. Замовник вирішив не призупиняти роботи і не відкривати рух першою частиною мосту, а одразу продовжити роботи. Завдяки цьому планувалося заощадити кошти та час, оскільки у випадку окремого виконання робіт першої та другої черги з паузою між ними, мостобудівельникам довелося б виконувати зайвий обсяг перехідих дій. Другу чергу робіт виграла та ж сама компанія ТОВ “МП “МОСТОСТРОЙ”, що було логічно з огляду на досвід та наявну мобілізацію техніки та особового складу.
Наприкінці лютого 2021 року я вчергове відвідав об’єкт. На той час переший прогін вже був встановлений на свої опорні частини, а мостобудівельники розпочали демонтувати другу частино мосту. Також поряд з мостом будувалася технологічна естакада.
2022-2023 роки реконструкції
На початку 2022 року робітники “Мостострою” продовжували підготовчі роботи до влаштування нових опор та складання прогонової будови другої половини мосту, яка, за проектом, тепер мала бути суцільнометалевою з двома головними П-подібними балками, ортотропними плитами між ними та консольними – обабіч. Нажаль, всі роботи довелося припинити з початком російської навали 24 лютого 2022 року.
Але, протягом перших місяців великої російсько-української війни стало зрозуміло, що країна потребує великої кількості дублюючих доріг, щоб забезпечувати надійну логістику. Неможлівість користування черкасько-полтавським відтинком траси Н-08 створювала великі незручності для місцевого бізнесу та для транспортних перевезень в регіоні в цілому. Через це було вирішено відновити реконструкцію. І в листопаді 2022 року роботи на об’єкті поновилися.
На час моєї зйомки, на початок лютого 2023 року, мостобудівельники розібрали складальний стапель та викаточний пірс першої черги ремонту. Побудували технологічну естакаду другої черги. Готові опори 8 (устійна з черкаського боку) та 7. На них вже розпочали укрупнення металоконструкцій нової прогонової будови. Майже готова опора 6. Забетоновані стійки опори 5. Забетонований ростверок та нижня частина опори 4. Готується до бетонування ростверок опори 3.
Дивитися відео зараз:
Ще з нещодавніх новин з Полтавщини: ONUR відзвітував про завершення комплексної реконструкції 68-кілометрової ділянки траси М-03, Агентство місцевих доріг оприлюднило рейтинг ТОП-35 територіальних громад Полтавщини, які брали участь у фінансуванні дорожних ремонтів місцевої та комунальної шляхової мережі, біля Полтави відновлювали гільзуванням старий водопропускник в бік Кременчука.