Коломийський район, Івано-Франківська область

Служба автомобільних доріг у Івано-Франківській області повідомила про хід ремонтних робіт на двох мостах на регіональній дорозі ♦ Р-24 “Татарів – Кам’янець-Подільський” у Коломийському районі області. Перший з них – величний міст через Дністер біля с.Устечко. Устечко належить до сусіднього Чортківського району Тернопільщини, а сам міст сполучає дві області, перебуває на балансі Прикарпатської САД та є візитівкою Франківщини, її в’їзними воротами. Другий міст розташований у с.Верхній Вербіж поряд з Коломиєю і перетинає річку Вербижець.

Про початок робіт на мосту поблизу Устечка я писав наприкінці лютого 2023 року. Роботи стосуються лише заміни дорожнього покриття на мосту, яке за довгі роки експлуатації зазнало значних руйнувань. В ньому утворилися величезні ями. Як виглядав міст у 2021 році ви можете побачити у моему відео-огляді з дуже атмосферною аерозйомкою, який доступний на моєму каналі. Міст мали ремонтувати ще у 2022 році, але російська навала стала цьому на заваді. Сьогодні стан поверхні мосту ще більш погіршився, тому в роботу його узяли досить активно.

Цей міст через Дністер є струнким, дуже високим та досить цікавим за своєю конструкцією. До того ж розташований в дуже мальовничому оточенні. Його зводили за принципом залізобетонного мосту т.з. “шашличного типу”. Тобто нарощували окремими величезними пустотними блоками, які скріплювалися між собою епоксидною сумішшю, а потім стягувалися за допомогою вантової арматури. Поступово вся конструкція насувалася на опори. Краще уявити собі це все ви також можете, передивившись огляд.

Якби не велика війна, міст варто було б відновити повністю та захистити від подальшого впливу зовнішнього середовища за допомогою сучасних технологій. Включно з опорами та конструкцією прогонової будови. Але, нажаль, об’єкт дуже великий за розмірами і на це потрібні суттєві кошти, яких зараз у воюючій країні бракує. Тому обмежилися роботами в рамках експлуатаційного утримання, які не лише створять безпечні та комфортні умови пересування мостом для водіїв, але і захистять конструкції принаймні від потрапняння води зверху через зруйноване покриття.

Роботи на мосту проводить франківська компанія ТОВ “ПБС”. Її працівники вже зняли старе покриття та провели підготовчі роботи для влаштування нового шару асфальтобетону. Крім заміни покриття передбачено також і ремонт деформаційного шва на підході до мосту.

Про наміри відремонтувати невеличкий однопрогоновий міст через р.Вербижець у Верхньому Вербіжі Служба автодоріг також повідомляла у лютому. Прогонова будова його складається з балок зразка 1960-х років, з’єднаних між собою діафрагмами та вкладених на дві устійні опори. І зараз роботи тут у розпалі. Працюють працівники тієї ж компанії ТОВ “ПБС”. Роботи проводяться без перекриття руху, – на лівій частині мосту. Вже змонтовано перехідні плити та перебетонована плита проїзду, проведено підготовчі роботи для влаштування гідроізоляції проїзної частини та бетонування тротуару. Після асфальтування і встановлення перильного та бар’єрного огородження до роботи візьмуть праву частину мосту.

Дорога Р-24 “Татарів – Кам’янець-Подільський” є однією з ключових доріг південнної частини Прикарпаття. Також її неофіційно називають “альтернативним шляхом до Буковелю”. В попередні роки у Івано-Франківській області проведено її поточний середній ремонт у Надвірнянському, Верховинському і Косівському районах, та від Коломиї до межі з Тернопільщиною.

З останніх новин з Франківщини на нашому сайті: на двох ключових автошляхах Прикарпаття проводилися роботи з утримання, до переліку мостів, що зараз ремонтують в Прикарпатті, додався ще один. В області  ремонтують чотири мости.  У Делятині САД разом з місцевою громадою реалізувала проект з покращення комфорту та безпеки руху для пішоходів уздовж траси, що проходить через населений пункт. З початку нового 2023 року на трасі М-30 (М-12) вже тривають роботи,  завершується будівництво мосту в Рожнові на Косівщині, який почали споруджувати 14 років тому, на трасі Н-09 збудовано захисну 600-метрову підпірну стінку.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар