Косівський район, Івано-Франківська область
Дуже приємну новину маємо з Косівського району Прикарпаття. Тут в селі Рожнів на регіональній дорозі ♦ Р-20 “Тязів – Снятин – Косів – Старі Кути” добудовують міст через річку Рибниця, який почали зводити ще 14 років тому, після великої повені 2008 року. Про це повідомила Служба автомобільних доріг у Івано-Франківській області.
Під час повені 2008 року в Прикарпатті та Закарпатті стихія знищила багато мостів. Деякі з них розпочали відновлювати одразу ж, але справу так і не закінчили. Одним з таких мостів-довгобудів майже 14 років стояв і Рожнівський міст. Поряд з ним, з використанням залишків конструкцій старого зруйнованого мосту, був побудований тимчасовий. Здавалося, він прослужить недовго, але транспорт рухається ним і досі. Оскількі цей тимчасовий міст вже дішов до передаварійного стану, то влітку 2021 року, нарешті, в рамках національної програми “Велике Будівництво”, розпочали добудову нового капітального мосту.
В липні 2021 року я відвідав Рожнів, коли там облаштовувався новий підрядник – франківська компанія “ПБС”. Ця фірма відремонтувала та збудувала в Івано-Франківській та Закарпатській областях багато якісних доріг та мостів останніми роками. Ми з вами неодноразово зустрічали фахівців компанії на різних об’єктах, деякі з яких я показував вам у своїх відео-оглядах, а про інші – розповідав у новинах. Тоді міст знаходився на територіальній дорозі Т-09-09 “Снятин – Косів – Старі Кути” (Google досі так позначає її на своїх мапах), яка тепер отримала продовження та статус регіональної з індексом Р-20.
Отже, станом на початок липня минулого року “ПБС” вже розчистив будівельний майданчик, на якому за 13 років вірис справжній ліс, провів інвентаризацію наявних мостових конструкцій, які звели ще на початку будівництва, розпочав бетонувати нові підфермники та замовив мостові балки. Докладніше про цей міст ви можете подивитися у моєму минулорічному відео-огляді.
Дивитися відео зараз:
Активні роботи з будівництва продовжувалися протягом осені та зими 2021 року і були призупинені через початок російської навали, як і багато інших капітальних будівництв. На той момент міст вже був побудований в конструкціях і залишалося лише провести фінальні роботи.
У вересні 2022 року Кабінет Міністрів України визначив низку об’єктів, які потребують завершення та фінансування з Резервного фонду держбюджету. До нього ввійшли об’єкти капітального будівництва, які мають стратегічне значення, а також ті, які знаходяться на фінальній стадії будівництва. Саме до останніх і належить Рожнівський міст. Після цього підрядник приступив до завершення будівництва.
З початку відновлення будівництва восени 2022 року “ПБС” вже виконав асфальтування проїзної частини та підходів до мосту, влаштував покриття тротуарів, змонтував перильне та бар’єрне огородження. Зараз працівники підрядника монтують відкрилки, влаштовують бордюри та встановлюють опори освітлення. Найближчим часом рух транспорту новим мостом буде відкрито, після чого старий тимчасовий міст буде розібрано.
З цікавого: міст буде мати дві смуги руху. Його прогонова будова має п’ять балкових прогонів на двох устойних та чотирьох проміжних опорах. Проміжні опори складаються кожна – з трьох циліндричних стійок на загальному розтверку-хвильорізі, увінчаних монолітною ригельною насадкою. Два крайні прогони (по одному з кожного кінця мосту) короткі і в них використовуються п-подібні балки. По ширині прогону встановлено десять таких балок. Три середні прогони більш довгі і там застосовані і-подібні балки. В кожному прогоні їх по шість штук. Тому перша і остання проміжні опори – перехідні і мають по два ряди підфермників, що не співпадають між собою. Тротуари монолітно-консольні з навішаними карнізними блоками.
Ще однією цікавою технічною особливістю мосту є конструкція його устойних опор та відкрилків. Вони складені з окремих пустотілих залізобетонних блоків, які викладаються у шаховому порядку один на один, а потім заливаються бетоном в середині, з застосуванням армуючого каркасу. Цю технологію дуже рідко можна зустріти в українському мостобудівництві. Її плюс в тому, що для бетонування опори не треба використовувати опалубку, а сама опора виходить вельми естетичного вигляду. Докладніше про це я розповів у відео-огляді. Такі опори являють собою несучу підпірну стіну та не потребують додаткового захисту конусами-відкосами. А від підмивання основи опор рікою вони захищені габіонними матами.
З нещодавніх новин з Франківщини на нашому сайті: тривають дорожні роботи на трасі М-30 від межі Львівщини до Рогатина, одночасно ремонтували три мости в різних районах Франківщини, наприкінці жовтня у Калуському районі полагодили ще один міст – через річку Лімницю, у вересні в області ремонтувалися ще чотири мости, на трасі Н-09 збудовано захисну 600-метрову підпірну стінку.