Бучанський район, Київська область

Нарешті, сьогодні, 3 листопада 2022 року, в Стоянці Бучанського району Київщини відкрито проїзд транспорту капітально відбудованим правим проїздом мосту через річку Ірпінь на “Житомирській” трасі ♦ М-06 “Київ – Чоп”. Про це у своїх дописах повідомили майже одночасно міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, “Укравтодор” та компанія “Автомагістраль-Південь“, яка у стислі строки повністю відбудувала споруду на місці зруйнованої у перші дні оборони Києва від російських загарбників.

Всі дописувачі поділилися яскравими світлинами, які ви можете переглянути у галереї внизу статті. Я ж ще 16 жовтня у своїй новині про скоре відкриття цього об’єкту докладно розповідав вам про сам міст та історію його відбудови. Також цікаві подробиці про початок відбудови ви можете побачити та почути у моему червневому огляді, який, з дозволу “укравтодору”, я зміг оприлюднити лише у середині жовтня.

Таким чином, відсьогодні вільний та безперешкодний проїзд трасою М-06 від Києва до Житомира відновлено для всіх видів транспорту.

Дивіться відео просто зараз:

 У своєму дописі компанія “Автомагістраль-Південь” зазначила:

  • Важливо! Ми не відновлювали старі споруди, які будувалися ще за радянських часів. Мости споруджені за сучасними технологіями та відповідають сучасним вимогам.
  • Реалізація проєктів такого масштабу в максимально рекордні терміни під час війни (!) – це перемога нашої компанії. Свідчення професіоналізму та високої мотивації нашої команди.
  • Правий проїзд – це капітальна конструкція з п’яти прогонів довжиною понад 80 метрів. Також були фактично наново побудовані 100-метрові підходи до мосту, адже геометрія мостової будови змінилася.

Будівельні роботи проводилися під незалежним технічним наглядом фахівців австрійської компанії “АйСі Консулейтен”, яка також здійснює технагляд на будівництві Запорізького Мега-Мосту. Замовником виступила Служба автомобільних доріг у Київській області.

Втім, в процесі посиленої експлуатації лівого проїзду протягом п’яти місяців, поки будувався правий, були виявлені неприємні моменти. Це – тріщини в опорах на трьох прогонах, які залишилися зі старого мосту. Виявилося, що конструкції також були частково пошкоджені під час підриву і додаткове навантаження проявило ці вади. Через це рух лівої частини мосту довелося обмежити, звузивши проїзд до однієї смуги. Подальшу долю лівого проїзду будуть вирішувати фахівці. Скоріш за все, його доведеться розбирати та будувати новий міст за прикладом правого проїзду, як і передбачалося з самого початку відновлення. Але, якщо тимчасова конструкція частини мосту, що була побудована у травні, мала б слугувати значний термін, допоки, вже у повоєнній державі, з’являться можливості для капітальної відбудові всіх зруйнованих війною мостів, то нові дослідження, ймовірно, наблизять необхідність повної заміни мосту. Адже траса М-06 є надважливою для логістики центральної частини України у західному напрямку.

З нещодавніх новин с Київської області на нашому сайті: 2 листопада 2022 року в Броварському районі відкрито правий капітально відбудований проїзд мосту через річку Трубіж на “Полтавській” трасі М-03. В Гостомелі відкрита додаткова тимчасова переправа через річку Ірпінь на “Варшавській трасі” М-07. В Бучанському районі Київщини відновлюють гідротехнічну споруду, що забезпечить проїзд з Макарова до Бородянки. Міністерством культури України на громадське обговорення винесений проект створення меморіалу “Відкритий перелом” на околиці Ірпеня.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар