Охтирський район, Сумська область

Сьогодні, 8 серпня 2022 року, голова Сумської ОВА Дмитро Живицький повідомив про фінальний етап добудови мосту через річку Ворскла біля Климентова, що з’єднує обласні центри Полтавщини та Сумщини на трасі Н-12 “Суми – Полтава”. Оскільки небезпека обстрілів та повторного вторгнення в Сумську область з боку росії все ще не виключається, міст вирішили відновити по тимчасовій схемі. Це зекономить державні кошти та, у випадку небезпеки, він може бути миттєво знищений.

Ділянка дороги Н-12 між Тростянцем та Охриркою була захоплена російськими окупантами в перші дні повномасштабного їхнього вторгнення в Україну. Міст біля Климентова був знищений, але зарагбники просувалися одразу з двох боків: з напрямку Сум-Тростянця трасою Н-12 та з боку Великої Писарівки дорогою Т-1705. Тому руйнування мосту, хоча й завдало їм незручностей, але, нажаль, не змогло завадити просуванню у глиб території Сумщини.

Наприкінці 20-х чисел березня 2022 року було повідомлено про звільнення цієї місцевості від військ окупантів. Одразу ж після цього постало питання відновлення логістики областю, що було важливо як для наших захисників, так і для своєчасної доставки гуманітарних вантажів мешканцям населених пунктів Сумщини. Тож, протягом деякого часу військові налаштували тут тимчасову понтонну переправу.

Але, понтони потрібні в інших місцях. Також така переправа має періодично закриватися на технічне обслуговування і має обмежену пропускну здатність. З цих причин вона може розглядатися виключно як “тимчасово-тимчасове” рішення. Тому близько двох тижнів тому поряд із зруйнованим мостом військові інженери з Державної спеціальної служби транспорту при МО України розпочали будівництво стаціонарного тимчасового мосту. Цікаво, що міст переважно складається з деревини, але має досить потужні і достойні поваги технічні характеристики. Так його вантажопідйомнісь складає 60 тонн, що дозволить рухатися ним завантаженим фурам. Його довжина – 80 метрів і ширина – 8,5 метрів. З обох боків на ньому влаштовуються пішохідні проходи. І, хоча ми плануємо перемогти ворога значно раніше і відбудувати протягом 3-4 років всі зруйновані мости та дороги, як зазначив у своєму нещодавньому інтерв’ю перший заступник очільника “Укравтодору” Андрій Івко,  але термін експлуатації у тимчасовий міст також закладений із запасом: не  менший за 5 років.

Наразі військові мостовики завершують влаштування прогонової будови та приступають до монтажу перильної огорожі. Також підрядниками обласної Служби автомобільних доріг будуть облаштовані під’їзні шляхи до мосту з траси Н-12. Міст планують відкрити для проїзду вже протягом найближчих трьох тижнів.

Ну, і, звісно, я, як Оглядач, що спеціалізуюся на будівництві мостів, не міг не помітити деяких цікавих подробиць, уважно роздивляючись світлини, оприлюднені паном Живицьким у своєму дописі. Нажаль, я ніколи не бачив цього мосту в реальному житті. Тож те, що я розгледів на фото, спонукало мене провести деякий історичний пошук. Перше, що кинулося в очі, була новизна мосту. Так і з’ясувалося: міст було реконструйовано протягом 2017-2020 років. Початково він був побудований у 1962-му році і ніколи капітально не ремонтувався. Він мав один судноплавний довгий прогін фермного типу та ще кілька – звичайних балкових. Зараз важко встановити, яка саме будова була у балкової частини мосту, але в цілому міст виглядав дуже схожим на міст через Сулу поблизу с.Липове на трасі Н-08, реконструкцію якого я вам неодноразово показував у своїх оглядах. Завдяки сервісу Google Street View ми можемо бачити, як міст виглядав у 2015-му році до початку реконструкції.

Близько 10 років міст вважався аварійним. Його поверхні та конструкції були частково зруйнованими. Але, його продовжували експлуатувати з ваговими обмеженнями, бо об’їзд дав би великий гак. До того ж він давно не відповідав сучасним вимогам ані за вантажопідйомністю, ані за габаритами проїзду. Тож наприкінці осені 2017 року, нарешті, тогочасне керівництво “Укравтодору” спробувало розпочати його реконструкцію. Роботи виконувало ТОВ “Сумимостобуд”, що входить до групи компаній RGM Group. Міст планувалося відкрити до кінця 2018 року. Але, як зазвичай бувало в ті роки, фінансування робіт змогли забезпечити лише на 30%. Тому міст так і не добудували. Як писала свого часу “Сумська лента“, на Сумщині навіть існував міф про те, що міст у Климентовому відремонтувати взагалі неможливо.

Нове життя мосту було дано вже наприкінці 2019 року, коли він був включений до національної програми “Велике будівництво”. Роботи продовжила та сама компанія. Коштів вистачило і 1 серпня 2020 року фактично новий міст був урочисто відкритий. 5 вересня про це повідомив на своїй FB-сторінці “Укравтодор”, додавши цікавих подробиць у відомості про це будівництво. Зауважимо, що, на відміну від вищазгаданого мною мосту у Липовому, тут вирішили зберегти судноплавний прогін не в такий красивий спосіб. Його зробили сталезалізобетонним на конструкціях з подовжних трапецеподібних двотаврових балок.

Таким чином, жителі Сумщини та, частково, – Полтавщини, – раділи новому мосту, якого чекали десятиліттями, – всього лише півтора роки. Але, чи можемо ми вважати, що через руйнацію мосту всі гроші платників податків та праця мостовиків пропали марно? На щастя, ні. Зруйновано на сьогодні лише два коротенькі балкові прогони на боці Климентова. Якщо нових руйнувань не трапиться, то відновити міст професійні мостобудівники зможуть досить швидко та за відносно невеликі кошти. Але, то вже буде після нашої Перемоги.

З нещодавніх новин з Сумщини: відновлюється великий міст через Псел поблизу Лебедина, відновлено міст біля Конотопу, ремонтується об’їзд зруйнованого мосту через Сейм.

Новину повідомив на своїй FB-сторінці очільник Сумської ОВА Дмитро Живицький:

Мосту через Ворсклу в Охтирському районі – бути!

☝️ Щоправда поки що це буде тимчасова споруда. Але разом з тим вантажопідйомністю 60 т, довжиною 80 м і шириною 8,5 м і з терміном експлуатації щонайменше 5 років.
? Два авто точно розминуться, більше того, з двох боків передбачено пішохідні зони.
▪️ Роботи, які виконуються підрозділами Державної служби транспорту, розпочались трохи більше двох тижнів тому.
▪️ Наразі вже облаштовано чотири опори, триває монтаж прольотних будов. Наступного тижня розпочнеться облаштування дерев’яного настилу і перил.
☝️ Завершити будівництво моста плануємо за три тижні.
Є попередні домовленості з Державною службою автомобільних доріг щодо облаштування з’їздів.
Рух автомобільною дорогою Суми-Полтава стане більш комфортним та безпечним.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар