Системи зважування в русі (WIM – Weigh In Motion)

З 2019 року над дорогами країни почали з’являтися сріблясті металеві ферми з підсвіткою та встановленими на них дивовижними приладами. Українські автолюбителі, хто ніколи не виїжджав за кордон, з побоюванням розглядали ці досі небачені пристосування. Ті ж водії-далекобійники, хто часто ганяв фури до Європи, одразу зрозуміли: часи, коли за перевантаження фури можна було відкупитися на місці, незабаром сплинуть. Європа завітала до України.

Втім, ще деякий час водіям можна було не турбуватися. Автоматичних комплексів зважування в русі WIM було небагато, а нормативно-правової бази, яка б дозволяла їм стати реальним важелем впливу на ситуацію на дорогах з перевантаженими машинами, не було зовсім. По країні, як і раніше, працювали пересувні та стаціонарні пости габаритно-вагового контролю “Укртрансбезпеки”. Але вони не були ефективними: пост можна було непомітно об’їхати, з інспекторами “домовитися”. І, навіть, якщо все відбувалося по-чесному, за законом, то більшість машин встигали проїхати повз пост, доки інспектори займалися окремими автівками. Системи WIM мусили це кардинально змінити. Адже вони “вміють” зважувати, визначати габарити, марку машини, швидкість, ідентифікувати транспортний засіб і передавати всі ці дані в центр управління, який автоматизовано приймає рішення про накладання штрафу у разі виявлення порушень. При чому, роблять вони те все з усіма машинами, що рухаються дорогою, і без затримки або зупинки потоку.

Навіщо “Укравтодору” так перейматися габаритами та вагою машин?

ПДР України чітко регламентують, якими дорогами можуть рухатися які машини. Максимальна вага, навантаження на вісь, габаритні розміри і швидкість. Це пов’язано з вимогами безпеки руху, а також з будівельними нормами, згідно яких будуються дороги, мости та інші транспортні об’єкти. Що буває, коли по мосту, що розрахований на 15 тонн, їздять вантажівки масою по 30-50, ми, нажаль, могли бачити з “мостопаду” 2019-початку 2020 років. Не поодинокі випадки, коли надвисока машина руйнує або шкодить шляхопроводу. Ну, а колійність на дорогах, яка виникає протягом гарячих літніх місяців під колесами перевантажених зерновозів – це “класика”, знайома кожному водієві легкових авто, хто виїжджав за межу рідного міста. Особливо у південних регіонах. Саме для того, щоб народні гроші на ремонти і будівництва доріг та мостів не витрачалися марно, “Укравтодор” найбільш зацікавлений у дотриманні водіями вантажівок саме цих обмежень ПДР.

Реалізація WIM-проекту в Україні

Протягом 2019-2020 років “Укравтодор” побудував навколо Києва 6 пунктів WIM та Центр обробки даних. Таким чином, почали напрацьовувати досвід роботи з такими системами, випробовувати, які виробники та моделі найбільше пристосовані для вирішення поставлених задач у наших умовах. Також формувалася статистична база, яка показувала реальну обстановку на наших дорогах, а не розрахункові дані. За 2021-й рік кількість майданчиків WIM в цілому по країні збільшилася до 101. З статистичної мапи (дивіться внизу) по областях можна побачити, де та скільки постів запрацювали на початок поточного року і які майданчики будувалися. Нажаль, на сьогодні ще немає даних, скільки комплексів WIM були зруйновані або пошкоджені бойовими діями. Також, більшість з них сьогодні не працює з міркувань безпеки.

Які задачі може вирішувати єдина система з багатьох майданчиків WIM?

Крім основних задач збереження доріг та мостів, а також підвищення безпеки руху, ця система є засобом збирання та обробки величезного масиву даних про рух автотранспортних засобів по дорогах, які потім можуть застосовуватися у багатьох галузях. Перелічу лише декілька застосувань у порядку зменшення їх глобального значення. По цих даних можна оцінювати різні економічні процеси в державі. Приймати рішення щодо розвитку інших транспортних систем перевезення вантажів та пасажирів: залізничного, авіа- або водного транспорту. Планувати розвиток дорожньої мережі. Налаштовувати системи світлофорного регулювання на дорогах. Перерозподіляти траспортні потоки. Встановлювати ті чи інші дорожні знаки тощо.

Як оцінити ефективність роботи WIM? Чи варто їх встановлювати?

В своїх оглядах протягом останніх років я часто показував вам щойно встановлені WIM-рампи на побудованих та відремонтованих дорогах та завжди звертав на них вашу увагу. І час від часу ви запитували в мене в коментарях, яка ж ефективність роботи цих пристроїв? Чи доцільно з економічної точки зору їх встановлювати? Вважаю, що однозначно відповісти на ці запитання важко і на сьогоднішній день. Але, статистика напрацьовується з кожним днем. Якби не війна, то вже через кілька років можна було б не гіпотетично-розрахунково вивести залежність руйнування доріг від кількості та ваги перевантажених машин, а мати цілком реальну картину. А, відповідно, кожну тонну перевантаження можна було б “перевести” в гривні, витрачені на дорожньо-ремонтні роботи. Адже, системи WIM – це не засіб покарання, або заробітку грошей на перевізниках, а те, що подовжує термін експлуатації дороги і знижує вартість її утримання. Тому, було б некоректно судити про економічну доцільність встановлення WIMів лише за принципом: чи окупають суми штрафів вартість обладнання, монтажа та обслуговування, або ні. Ну, а оцінити ефективність роботи системи з точки зору її додаткових призначень (про що йшлося у попередньому блоці інформації) взагалі майже нереально.

Перші результати роботи WIM за три роки

Не зважаючи на сказане у попередньому абзаці, деякі результати роботи систем WIM за 2019-2021 ми все ж маємо. З них ще не можна зробити тих висновків, які потрібні для повної оцінки їхньої ефективности, але з чогось треба починати. Отже… Сьогодні “Укравтодор” відзвітував про результати обробки даних, отриманих протягом перших трьох років реалізації проекту. Оскільки, починаючи в перших майданчиків, що запрацювали у 2019 році і до сьогодні (там, де системи працюють) іде постійний збір даних про машини, що рухаються крізь рампи WIM, то однозначно відомо: з 1 жовтня 2021 року, коли законодавчо було дозволено накладання штрафів за порушення, виявлені системами WIM, середня кількість порушень зменшилася у 30 разів.

Також “Укравтодор” опублікував Технічний звіт про роботу систем WIM у 2019-2021 роках, який був підготовлений його внутрішнім Управлінням цифрового та інноваційного розвитку.  В цьому документі на 369 сторінках (дивіться зміст звіту внизу) міститься технічна інформація про 59 майданчіків WIM, а також статистична інформація по кожному з них за 2020-2021 роки. Зокрема:

  • Середньорічна добова інтенсивність руху по напрямках руху.
  • Середня інтенсивність руху крізь майданчик по категоріях транспортних засобів (ТЗ) за місяцями.
  • Середня інтенсивність руху крізь майданчик по категоріях ТЗ за проміжками часу протягом доби.
  • Середня швидкість руху крізь майданчик по категоріях ТЗ за проміжками часу протягом доби.
  • Середня інтенсивність руху крізь майданчик за днями тижня за проміжками часу (без урахування категорій ТЗ).

Крім того, в звіті наведені усереднені дані по категоріях вантажних ТЗ, де можна побачити, яку частку в кожній категорії займають автівки певною масою, среднім та максимальним навантаженням на вісь. Завантажити звіт можна за посиланням: http://bit.ly/wimrprt21 (14,5 Мб.). Як можна зрозуміти з повідомлення “Укравтодора”, в звіт увійшли не всі наявні дані, оскільки їхнє подання у всіх можливих представленнях займе тисячі сторінок. Тому автори звіту пропонують подавати пропозиції щодо формування наступних версій документу з урахуванням корисності для вирішування за його допомогою тих чи інших практичних задач.

⇒ До теми ваги транспортних засобів: нещодавно “Укравтодор” повідомив, що не буде вводити сезонних обмежень на рух по державних дорогах загального користування транспортних засобів певних вагових категорій.

Новину повідомив на своїй FB-сторінці “Укравтодор”:

Автоматичне зважування вантажівок на українських дорогах: звітуємо про роботу Системи WIM

Надмірне навантаження автотранспорту — одна з головних причин руйнування вітчизняних доріг. Порушення габаритно-вагових норм за десятиліття перетворилося у національну проблему. Традиційний габаритно-ваговий контроль не міг дати раду значному потоку вантажівок: поки один транспортний засіб проходив зважування, десятки інших порушників спокійно проїжджали повз.

? У 2019 році Укравтодор розпочав системну боротьбу із цим явищем: запровадження Системи зважування в русі (Weigh in motion). Кожен майданчик WIM має дорожні ваги, лазерні сканери та камери. Навантаження на осі, габаритні розміри передній та задній номери вантажного автомобіля фіксуються та в автоматичному режимі передаються до Укртрансбезпеки.

Впродовж 2019-2020 років Укравтодором реалізований пілотний проєкт: споруджено 6 майданчиків WIM на автомобільних дорогах навколо Києва та Центр оброблення даних. На кінець 2021 року кількість майданчиків WIM в Україні збільшилася до 101.

Кожне місце для будівництва майданчика обирали таким чином, щоб або унеможливити об’їзд, або зробити його нерентабельним для порушника. З 1 жовтня 2021 року набули чинності зміни в законодавстві, які дали змогу накладати штрафи в автоматичному режимі.

? Після запровадження автоматичного накладання штрафів кількість порушень зменшилась у 30 разів. Це яскраве свідчення того, що Укравтодору вдається досягати своєї стратегічної цілі: запобігання перевантажень. Система WIM — це не каральний інструмент держави, а спосіб створити нову культуру вантажоперевезень в Україні.

WIM — це не тільки про вагу, це перший з компонентів інтелектуальної транспортної системи на автомобільних дорогах загального користування державного значення в Україні. Рівень розвитку сучасних телекомунікацій, IoT-технологій та засобів вимірювання дозволяє збирати величезні масиви даних про українські дороги та транспортні потоки на них. А це, в свою чергу, дозволяє Укравтодору ефективніше керувати ними та розвивати інфраструктуру.

? Фахівці Управління цифрового та інноваційного розвитку Укравтодору підготували технічний звіт про роботу системи WIM у 2019 – 2021 роках

Наведені в цьому звіті дані та інформація допоможуть вам та вашим колегам готувати або оцінювати проєктні рішення з будівництва, ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування державного значення.

?  Завантажити звіт можна за посиланням http://bit.ly/wimrprt21.

? зауваження та пропозиції до наступних звітів, будь ласка, надсилайте на its@ukravtodor.gov.ua

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар