В 10-х числах лютого 2023 року було оголошено про відкриття одразу двох нових міжнародних пунктів пропуску через державний кордон України в місцях, де перетин кордону не здійснювався протягом вже десятиліть. Обидва запущених в роботу МПП стали відповіддю на нові виклики українській міжнародній логістиці через російську навалу, а також – результатом плідної співпраці з нашими іноземними державами-партнерами.

Чернівецький район, Чернівецька область

На Буковині до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну працював лише один повноцінний пункт перетину кордону – “Порубне” на міжнародній трасі М-19. Цей МПП давно був перевантаженим, тому ще у 2013 році за рахунок міжнародних грантів розпочалися роботи з побудови двох нових пунктів пропуску через україно-румунський кордон: “Красноїльськ” та “Дяківці”. Але, у 2015 році роботи були припинені.

У 2020-21 роках, завдяки програмі “Велике Будівництво”, “Укравтодор” розпочав ремонтувати дороги, що вели до майбутніх МПП. Але найпотужнішим поштовхом до скорішого відкриття обох стало критичне збільшення пасажиро- та вантажопотоку через румунський кордон з настанням воєнного часу, коли черги до “Порубного” витягнулися на десятки кілометрів. Тож в рамках нового міжнародного проекту “Відкритий кордон”, започаткованого Міністерством інфраструктури України, завдяки допомозі міжнародних партнерів, у даному випадку – Румунії, три місяці тому вдалося відкрити оновлений МПП “Красноїльськ”, а 10 лютого “брама України” до сусідньої країни розпахнулася і в “Дяківцях”. Про це повідомили у своїх дописах МІУ та “Укравтодор“, а раніше про готовність МПП до роботи сповіщав також очільник Чернівецької ОДА Руслан Запарнюк.

“Укравтодор” зазначає, що в межах підготовки до відкриття КПП “Дяківці”, ще у 2021 році була капітально відремонтована дорога ♦ Т-26-04 “Чернівці – Герца – КПП «Дяківці»”. При цьому 5 кілометрів відновлено з «нуля»: раніше тут навіть не було асфальту, а лише гравійне покриття. Під час ремонту дороги також були відновлені 9 штучних споруд та 36-метровий міст. Проїжджу частину дороги було розширено згідно сучасних стандартів. Два шари асфальтобетону дорожнього покриття вкладалися на зміцнену основу. Укріплено узбіччя та виконані роботи з організації та безпеки дорожнього руху.

У самому ж пункті пропуску “Дяківці – Раковець” побудовано шість смуг руху для оформлення автівок та окрема смуга – для перетину кордону пішоходами. На початку лютого Чернівецька ОДА зазначила, що на «Дяківцях» повністю завершені будівельні роботи та монтаж необхідного обладнання, систем освітлення та зв’язку тощо.

Від моменту урочистого відкриття пункт пропуску працює цілодобово. Поки що він обслуговує пішоходів, легкові автівки, автобуси та порожні вантажівки і цистерни. Але, через деякий час тут зможуть перетинати кордон ваговози з товаром, тобто це буде ще один повноцінний пункт перетину україно-румунського кордону на Буковині. Запланована пропускна спроможність МКПП становить до 300 одиниць транспортних засобів на добу, в тому числі 10 автобусів, 1550 громадян, у тому числі 500 пішоходів. Голова Чернівецької ОДА зазначив, що загальна вартість робіт з облаштування нового пункту пропуску склала 181,5 млн. грн.

З Буковини останім часом мали такі новини: 25 кілометрів узбіч, пошкоджених вантажівками, відновлюють до МПП “Порубне”,  про хід ремонту гірської дороги до МПП “Шепіт” у 2023 році, ремонт мосту в Сторожинці завершено, на під’їзді до МПП “Красноїльськ” побудували 7 кілометрів бетонної дороги, дорожники обладнали делініаторами аварійно-небезпечне перехрестя на дорозі Н-03.

Самбірський район, Львівська область

На Львівщині ситуація з кількістю пунктів перетину україно-польського кордону була трохи кращою, ніж у Буковині, але і потік вантажів та пасажирів тут більше. Через це, з початку повномасштабного російського вторгнення, стала гостро відчуватися нагальна потреба у нових МПП. За словами очільника Агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафи Найєма, домовленості про початок будівництва пункту пропуску «Нижанковичі – Мальховіце» було досягнуто в серпні 2022 року, і за наступні півроку, завдяки зусиллям працівників Агентства відновлення (на той момент ще “Укравтодору”), а також за підтримки польських колег, 13 лютого 2023 року тут вже запрацювала тимчасова інфраструктура пункту пропуску.

Зараз тут  здійснюється оформлення та пропуск порожніх вантажівок в обох напрямках. А згодом, по завершенню облаштування пункту пропуску, він буде відкритий для всіх типів автотранспорту. Всі роботи на новому МПП планується завершити в поточному 2023 році. Пункт пропуску «Нижанковичі – Мальховіце» розрахований на міжнародне переміщення автотранспортними засобами з максимально допустимою масою до 3,5 тонни та передбачає спільний контроль українських і польських митників та прикордонників.

Зазначається, що українські дорожники відремонтували автошлях ♦ Т-14-18 “Нижанковичі – Дрогобич – Стрий”, який веде до цього МКПП. На ділянці дороги до нового пункту пропуску влаштовано додаткові смуги руху, металеве огородження, зовнішнє освітлення та світлофори, шлагбауми, дорожні знаки та розмітку. Роботи, як і на Буковині, проводилися в рамках проекту “Відкритий кордон”. Вартість дорожніх робіт склала 29, 57 млн. грн. Загальна ж вартість будівництва та облаштування самого пункту пропуску становила 109 мільйонів злотих, які надає Україні польська сторона.

Нещодавні новини зі Львівщини на нашому сайті: ремонтували дорогу Т-14-18 до нового МКПП, проведена реконструкція МПП “Краковець-Корчова”. Також було повідомлення з Самбору, де нарешті ввели в експлуатацію після капітального ремонту ділянку обходу міста.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар