Чернівецький район, Чернівецька область

Радісну звістку для мешканців села Глиниці, що на Буковині, повідомила Служба автомобільних доріг у Чернівецькій області. Найближчим часом до України прибуде збірно-металевий мостовий комплект з Норвегії, з якого планують побудувати в цьому населеному пункті тимчасовий 120-метровий міст через річку Прут.

Історія ремонту цього мостового переходу розпочалася восени 2021 році, коли в рамках національної програми “Велике будівництво” розібрали старий аварійний міст на територіальній  дорозі ♦ Т-26-07 “Кіцмань – Сторожинець – Глибока – Опришени з під’їздом до станції «Вадул-Сірет»”. Демонтаж тоді робила компанія ТОВ “Будмонтажсервіс 1”. Одночасно трохи вище за течією була побудована тимчасова технологічна переправа, що являє собою пересип з невеличким металевим мостом. Повноцінний тимчасовий міст будувати тут не планувалося, щоб не збільшувати бюджет будівництва.

Як виглядав старій міст, можна побачити в галереї світлин. Він був металевим фермним з їздою по низу. Опори мали по дві масивні стійки на висячих ростверках. Коли цей міст був побудований у 1959 році, то ростверки спиралися на забивні залізобетонні палі. Під час низької води в Пруті ростверки повністю знаходилися над водою.

На світлинах 2021 року ми бачимо під кожним ростверком по краях ще по одній товстій залізобетонній палі у металевій оболонці. Вони, ймовірно, додалися під час реконструкції, що проводилася у 1982 році. З тих пір міст серйозно не ремонтувався. Навіть неозброєним оком на фото бачимо, що на момент початку демонтажу деякі старі палі були зруйнованими. Через це вся конструкція була визнана небезпечною та непридатною для експлуатації. Її було вирішено повністю демонтувати та побудувати тут новий сучасний балковий залізобетонний міст.

Перед початком робіт “Укравтодор” визначив кілька маршрутів об’їзду цього місця через Вижницю та Чернівці, відповідно до ваги та напрямків руху транспортних засобів. Нажаль, всі вони змушували робити значний “гак”, через що місцеві мешканці були дуже незадоволені.

Запопоновані "Укравтодором" шляхи об'їзду
Запопоновані “Укравтодором” шляхи об’їзду

Формально проїзд технологічним мостом був заборонений відповідними знаками. Але місцеві легкові автівки на власний ризик переправлялися ним через Прут з Глиниці до Дубівців та в протилежному напрямку. Протягом минулого 2022 року цю переправу кілька разів підтоплювало водою Прута, через що бували ускладнення руху, а сам міст з насипом доводилося ремонтувати. Нажаль, ще один міст, що колись існував трохи східніше на місцевій дорозі, теж був розібраний через аварійність. Хоча мапи Google про це досі не знають.

Всі роботи з будівництва нового мосту планувалося завершити протягом 2022 року. Але цьому завадила неспровокована повномасштабна російська агресія проти України. Зараз доля цього будівництва невизначена, оскільки всі капітальні проекти в Україні на період військового часу “заморожені”. А обмежений перелік тих, будівництво або ремонт яких продовжується, затверджується Урядом України. Також, за інформацією Служби автодоріг, зараз триває процес коригування проектно-конструкторської документації. Можливо, з урахуванням поточної ситуації в країні та наявних виробничих можливостей, обране для нової переправи конструктивне рішення буде змінене.

Незважаючи на військові труднощі, Агентство відновлення (колишній “Укравтодор”) віднайшло тимчасове рішення, яке в змозі задовольнити місцевих мешканців. А, ймовірно, і здатне скоротити відстань об’їзду для транзитного транспорту. Адже дорога Т-26-07 – важливий автошлях і частина транспортного коридору до кордону з ЄС. Таке рішення – це застосування тимчасових легкозбірних металевих мостів, які надаються Україні західними партнерами, і досвід роботи з якими протягом 2022 – початку 2023 років вже був набутий нашими мостовиками.

Не дивно, що для будівництва тимчасового мосту у Глиниці була залучена група компаній “АВТОСТРАДА”, яка успішно зібрала та ввела в експлуатацію кілька подібних мостів у Київській, Харківській, Чернігівській та інших областях України. Щоправда, цей міст буде найдовшим не лише з тих, з якими досі працювала “АВТОСТРАДА”, але й взагалі з тих, що з’явилися протягом війни на наших дорогах поряд зі зруйнованими або демонтованими штучними спорудами. Хоча конструкції мосту будуть прибувати на будівельний майданчик протягом найближчих 2-3 тижнів (очікується), але дорожний підрозділ групи, не марнуючи часу, розпочав підготовку під’їздів до нової переправи та місць для установки її опор. Тимчасову споруду треба розмістити таким чином, щоб у майбутньому вона не заважала будувати капітальний міст. Терміни виконання робіт наразі не озвучуються, але конструкції розраховані на швидкий монтаж. Тож незабаром частина проблем у мешканців Глиниці нарешті зникне.

З Буковини останім часом мали такі новини: наприкінці зими, користуючить сприятливою погодою, наводили лад одразу на трьох дорогах області, у лютому 2023 року на Буковині відкрився ще один новий міжнародний пункт пропуску в Румунію. 25 кілометрів узбіч, пошкоджених вантажівками, відновлюють до МПП “Порубне”,  про хід ремонту гірської дороги до МПП “Шепіт” у 2023 році, ремонт мосту в Сторожинці завершено, на під’їзді до МПП “Красноїльськ” побудували 7 кілометрів бетонної дороги, дорожники обладнали делініаторами аварійно-небезпечне перехрестя на дорозі Н-03.

Від Павло Авдокушин

Журналіст, інфраструктурний оглядач ♦ Член Національної спілки журналістів України ♦ Дипломований спеціаліст в галузі физичного матеріалознавства (дипломи бакалавра та спеціаліста НТУУ "КПІ" з відзнакою, 1998). ♦ Майстер спорту України з пауерліфтингу (ФПУ/IPF, 1994) ♦ Майстер спорту з пауерліфтингу (UPC, 2015)

Додати коментар