Ужгород, Закарпатська область
У четвер 28 серпня 2022 року депутати Закарпатської обласної ради постановили виділити 26 мільйонів гривень на відновлення діяльности міжнародного аеропорту в Ужгороді. Про це сповістил на своїх шпальтах український авіаційний портал “Крила“.
З початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну в лютому цього року, всі українські аеродроми зазнали ракетних ударів ворога та мають той чи інший рівень пошкоджень. Також, через постійну військову небезпеку, небо для польотів цивільної авіації над територією України весь цей час закрите. Але, в країні лишився єдиний унікальний аеропорт, який не постраждав і навіть потенційно може працювати. І розташований він у Ужгороді.
Раніше його особливіть сприймалася за недолік. Але, під час війни, вона виявилася перевагою. Адже, єдина злітна смуга аеропорту має свій кінець просто на кордоні зі Словаччиною. Відстань складає 100 метрів. Тобто, літаки, що злітають, одразу потрапляють до неба ЄС, минаючи закрите українське. Також і на посадку можуть заходити лише повітряні судна з Словаччини. Раніше навіть існував проект сумісного використання цього аєропорту двома державами.
За словами Володимира Чубірко, голови Закарпатської облради, потенційно аеропорт може запрацювати вже за місяць-два. За його словами, які наводить в своїй публікації “Економічна правда“, “статутний фонд збільшено, … щоб провести необхідні процедури, отримати дозволи, побудувати необхідні будівлі і нарешті починати заробляти, а не рахувати збитки. Це важливий аеропорт для України. Колишній мінус – злітно-посадкова смуга, яка починається закордоном, – став його плюсом”.
Ужгородський аеропорт розташовано на західній околиці Ужгорода в мікрорайоні «Червениця» на вулиці Собранецькій. Через технічні проблеми та зовнішні фактори, такі, як неузгодженість використання повітряного простору зі Словаччиною, аеропорт не працював з 2016 року. Відновити його діяльність ненадовго вдалося лише у 2021-му році, коли був підписаний відповідний договір з урядом Словаччини та в межах програми “Велике Будівництво” провели часткову модернізацію інфраструктури аеропорту.
Ця новина вже встигла викликати певний оптимізм та піднесення серед українців, коли “ТСН” трохи “охолодила” очікування фанатів авіасполучення, процитувавши слова очільника Закарпатської ОВА Віктора Микити. За його уточненнями, сьогодні летовище не готове приймати, або відправляти цивільні рейси на територію Європейського Союзу. Аеропорт не має відповідних дозвільних документів для початку роботи. “Небо над Україною закрите, так само як і закриті всі аеропорти. Немає підписаних документів з ЄС про можливість запуску регулярних рейсів на територію Євросоюзу”, – зазначив пан Микита: “Світлосигнальна система, злітна смуга та інші елементи інфраструктури не готові приймати регулярні рейси тощо … Так, ми працюємо над приведенням аеропорту до вимог та сертифікації. Але ми говоримо про процес – довготривалий та системний. Тому зараз заяви про відновлення роботи аеропорту – це не більше, ніж бажання та наміри”.
Отже, як воно буде у реальності, ми побачимо у найближчому майбутньому, але факт лишається: кошти на аеропорт виділені рішенням Закарпатської облради. Отже, якісь “рухи” в цьому напрямку невдовзі розпочнуться.
Однозначно можна сказати, что ужгородський аеропорт не має військового значення. Як технічно, так і через його географічну особливість, він не може використовуватися для зльоту/посадки військових літаків. Також не може він приймати і важкі військово-транспортні літаки. Можливо, саме тому він і не постраждав від терористичних дій з боку держави-агресора. Проте, в якості повітряного порту для забезпечення гуманітарних потреб, він був би цілком корисний.
На початку липня ми також мали новину з Ужгорода, яка стосувалася покращення шляхів під’їзду до МКПП “Ужгород” у межах реалізації проекту “Відкритий кордон”.