Київська, Житомирська, Чернігівська та Харківська області
41 міст та шляхопровід, зруйновані під час бойових дій на державних дорогах країни сьогодні ремонтують цивільні та військові мостовики на звільнених від загарбників територіях у Київській, Чернігівській, Харківській та Житомирській областях. Про це написав у своєму дописі міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
Загалом на сьогодні відомо про 322 мости та шляхопроводи, зруйновані внаслідок злочинних дій російської федерації на території України. І це лише на дорогах, що знаходяться у підпорядкуванні “Укравтодору”. І скрізь, де ЗСУ звільняє та унебезпечує українську територію від ворожих зазіхань, дорожники та мостовики одразу приступають до відбудови логістичних шляхів. В деяких місцях, де все ще зберігається небезпека російських набігів по землі, за рекомендацією військових, мости не відновлюються. Натомість там покращують об’їзні шляхи. Але, в більшості випадків, на місці зруйнованих мостових переходів створюються тимчасові або капітальні переправи. Так, на сьогодняшній день влаштовано вже 54 тимчасові переправи. І робота триває.
На ключових транспортних напрямках, де це дозволяє ситуация, обласні підрозділи “Укравтодору” організовують капітальну відбудову штучних споруд. У пріоритеті – мости на дорогах міжнародного значення, які у переліку державних доріг позначені індексом “М”. У своєму дописі пан міністр подає свіжу інформацію по основних об’єктах, за більшістю з яких ми з вами стежимо у своїх новинах. Зверніть увагу на фото-галереї до окремих параграфів статті. В них я оприлюднюю не лише світлини з допису Олександра Кубракова, але й деякий ексклюзив з власного нещодавнього архіву. Після оголошення офіційних новин я вже можу вам дещо показати. У підписах до архівних світлин зазначено місяць зйомки. Без зазначення дати подано світлини кінця вересня 2022 року.
Київська область
Траса М-03 біля села Борщів
На подвійному (перша категорія дороги) 96-метровому мості через річку Трубіж біля села Борщів на трасі ♦ М-03 “Київ – Полтава – Харків – Довжанський” маємо хороший прогрес. Там працюють мостовики з компанії “Автомагістраль-Південь”.
На сьогодні змонтовані всі 70 проектних балок на обох гілках мосту. Правий проїзд в напрямку Полтави готується до нанесення гідроізоляції та асфальтування. Під’їзди до нього заасфальтовані першим шаром асфальтобетону. Розвантажувальна плита забетонована, деформаційні шви встановлені. Змонтована зовнішня перильна огорожа. Лівий проїзд: бетонують плиту. З огляду на темпи робіт, відкриття руху новими мостами можливе у жовтні, за сприятливої погоди. Можу припустити, що правий проїзд можуть відкрити раніше. Нагадую, що зараз рух транспорту в обхід зруйнованого мосту здійснюється через тимчасову переправу, яка була збудована тут в перші дні початку відбудови.
Траса М-06 біля с.Стоянка
Найбільший прогрес, за словами Олександра Кубракова, спостерігається на відбудові мосту через річку Ірпінь біля села Стоянка на “Житомирській” трасі ♦ М-06 “Київ – Чоп”. Рух для всіх видів транспорту лівим проїздом, терміново побудованим стаціонарно, але за тимчасовою схемою, був відкритий ще наприкінці травня 2022 року. А вже в червні компанія “Автомагістраль-Південь” почала тут зводити капітальний міст для правого проїзду. 10 червня я зафільмував тут для вас відео-огляд початку робіт, але зможу вам його показати лише після офіційної інформації про відкриття мосту. Цього вже чекати залишилося недовго. Поки що нижче ви можете подивитися світлини з нього. Також є в цій підбірці світлини поцесу монтажу балок, який відбувався наприкінці липня цього року.
На сьогодні, як ми бачимо зі світлин з допису пана міністра, всі мостові конструкції вже знаходяться на проектних місцях, забетонована розвантажувальна плита проїзду і мостовики готуються до бетонування монолітного тротуарного блоку. Відкриття руху мостом можемо очікувати в жовтні, знов таки, за сприятливих погодних умов.
Траса М-07 біля м.Гостомель
На “Варшавській” трасі ♦ М-07 “Київ – Ковель –Ягодин” в межах Київської області зараз капітально відбудовується одразу два мости: через річку Ірпінь біля м.Гостомель та через річку Здвиж біля Бородянки. На околиці Бородянки був зроблений тимчасовий переїзд. Відомостей про стан робіт з відбудови постійного мосту, нажаль, немає. Також на кордоні Київської та Житомирської областей ми маємо ще один зруйнований міст через річку Тетерев, але невідомо, чи ведуться там якісь роботи. Остання інформація, яку я давав вам ще у квітні поточного року: об’їзд мосту був організований через понтонну переправу.
В той же час, маємо декілька світлин з мосту біля Гостомеля. Тут теж функціонує тимчасовий міст, збудований військовими мостовиками з ДССТ МО України поряд зі зруйнованим. А відбудовою стаціонарного мосту, за деякою інформацією, займається 112-й мостобудівельний загін. Як бачимо, тут лише розпочали забивати палі під нові опори замість зруйнованих. Є неофиційна інформація про те, що такий повільний рух будівництва пов’язаний з складними ґрунтами в місці будівництва, через що довелося доробляти проект. Але це не точно. Строки запуску руху поки що не називаються.
Траса Р-30 біля села Романівка
Ще одна капітальна відбудова мосту триває на “Ново-Ірпіньській “трасі ♦ Р-30 “Київ – Ірпінь”. Про цей міст я розповідав Вам у своєму квітневому відео-огляді. Тоді тут щойно звели тимчасову переправу через річку Ірпінь у Романівці. Тут працює турецький “Onur”. Хоча цей міст не був згаданий Олександром Кубраковим у його дописі, але я маю декілька світлин з його будівництва, тож можу присвятити йому цей параграф.
Особливістю цього будівництва є те, що міст будують повністю на новому місці “з нуля”, – поряд зі зруйнованим. Руїни ж старого мосту, як я розповідав вже у відео-огляді, вирішено зробити частиною майбутнього військового меморіалу, присвяченого російсько-українській війні.
На сьогодні роботи ведуться на стадії будівництва опор. При чому, як бачимо з світлин, деякі опори вже готові, а деякі існують лише у вигляді буро-набивних паль під майбутні розтверки. Тут причиною затримки робіт є теж складнощі з проектними роботами. Адже у стислі строки треба було запроектувати абсолютно новий подвійний капітальний міст на новому місці, який має відслужити стандартний строк служби, визначений для мостів – не менше 100 років. Дата, коли мостом мають піти машини, як і у попередньому випадку, поки що не оголошується.
Житомирська область
Ще один капітальний міст на “Варшавській” трасі ♦ М-07 “Київ – Ковель – КПП “«Ягодин»” будується у Житомирській області – через річку Ірша між Українкою та Новоселицею. Наразі, ані світлин, ані інформації про поточний стан будівництва ми не маємо крім об’яви, що воно триває.
Чернігівська область
В Чернігівській області 27 штучних споруд зазнали руйнувань. “Укравтодор” разом з ДССТ МО України уже забезпечили 19 тимчасових проїздів. На трасах міжнародного значення відбудовуються три великі мости: два через Десну на трасі ♦ М-01 “Київ – Чернігів – Нові Яриловичі” на обході м.Чернигів та на під’їзді до міста. Тут працюють “АВТОСТРАДА” та “Автомагістраль-Південь”. Ще один міст через річку Сейм на автомобільній дорозі ♦ М-02 “Кіпті – Глухів – Бачівськ” відбудовує “АВТОСТРАДА” біля Батурина. З останньої відбудови маємо світлини, зроблені у серпні 2022 року, коли компанія лише приступила до розбирання зруйнованого мосту.
Харківська область
Після звільнення більшої частини Харківщини Збройними Силами України, разом з саперами на деокуповані території одразу ж зайшли дорожники та мостовики. В нашій FB-групі і на нашому сайті я вже розміщував декілька новин про те, як проходить прибирання доріг в області. Також представники Служби автомобільних доріг у Харківській області проводять обстеження доріг та мостових споруд для визначення обсягів робіт з майбутнього відновлення. В міру розмінування територій облаштовуються тимчасові переправи. Так, на шляху до Ізюму на дорозі ♦ Т-21-22 “Ізюм – Барвінкове” влаштували одну тимчасову переправу і ще дві – у роботі. Загалом, станом на сьогодні, в області збудовано вже 5 тимчасових переправ на дорогах державного підпорядкування. Також маємо світлини: мостовики приступили до розбирання зруйнованого шляхопроводу через залізничні колії десь на харківській частині траси ♦ М-03 “Київ – Полтава – Харків – Довжанський”.
На доданок Олександр Кубраков зазначив: “Більшість тимчасових рішень не витримають зими, надмірної вологості та перепадів термператур. Усюди, де це дозволяє безпекова ситуація, ми відновлюємо рух і пасажирського і вантажного транспорту, адже у часи війни інфраструктура перестала бути питанням комфорту, але є складовою обороноздатності та стійкості держави.”