Чернігівський район, Чернігівська область
Головною інфраструктурною новиною Чернігівщини 10 квітня 2023 року стало відкриття руху автомобільним мостом через Десну на об’їзді Чернігова на трасі ♦ М-01 Київ – Чернігів – Нові Яриловичі”. Він був частково зруйнований під час оборони міста від російських окупантів в перші дні російської навали. Проїзд мостом був фізично неможливим.
З 2022 року, коли область була звільнена від російських загарбників і почалося створення тимчасових переправ біля зруйнованих мостів, вантажному транспорту з Чернігова, включно з транзитним, доводилося їхати в напрямку Києва дорогою Р-69, яка не була розрахована на подібне навантаження. І, попри постійні ремонти та моніторинг з боку обласної САД (тепер – Служба відновлення інфраструктури), наразі перебуває в дуже поганому стані. З відкриттям відновленого мосту, яким транспорт може рухатися без обмежень по вантажопідйомності (в рамках дозволеного ПДРУ), шлях від Чернігова до Києва скоротився до 1,5-2 годин.
Ця новина також край важлива в світлі найближчих планів відбудови мосту через канал біля Вишгорода, де вже існують обмеження для вантажівок, через що їм доводиться робити зайвий “гак” через Лебедівку.
Про ремонт мосту та його відкриття сповістили одразу кілька джерел. За основу нашої новини я взяв допис Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області (до реорганізації – Служба автомобільних доріг у Чернігівській області), яка є замовником цієї масштабної відбудови. Також додаткову інформацію маємо від очільника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса, від агенції “Суспільне Чернігів“, та від компанії “Автомагістраль-Південь“, яка виконувала мостобудівельні роботи разом з мостовиками ТОВ “Об’єднана мостобудівельна компанія”.
На сьогодні відкрита лише ліва сторона відновленого мостового переходу. На правій ще тривають роботи і відкриється вона через деякий час. Але, міст за проектом має першу категорію, тобто 4 смуги руху, – по два в кожному напрямку. Фактично, поряд побудовані два окремі паралельні двосмугові мости. Тому рух одним проїздом зараз здійснюється в обидва боки: кожний напрямок – по одній смузі.
Роботи на об’єкті мостовики змогли розпочати лише у другій половині 2022 року. Робота тут тривала в режимі 24/7, оскільки цей мостовий перехід є дуже важливим для логістики регіону. На відбудові у середньому працювало 100-150 працівників. Тому можна вважати такі темпи будівництва рекордними для України. Адже мова йде про позакласний міст. І процесу будівництва передували роботи з демонтажу та розбирання старих зруйнованих конструкцій. А перед тим навколишню місцевість та дно Десни довелося ще розміновувати. Процесс відбудови відбувався за підтримки військових та обласної військової адміністрації Чернігівщини.
Старий міст тут мав кілька різних конструктивів прогонової будови. Загальна його довжина складала понад 600 метрів. Зруйнований був його залізобетонний відтинок протяжністю 230 метрів, який розташовувався над заплавною частиною берега Десни з боку Києва. Його конструкція обумовила те, що при підриві опорних частин вся ця частина прогонової будови просто лягла на землю, а стійки опор наче “проштрикнули” її наскрізь. Це добре видно на світлині Чернігівської ОВА. Зауважимо, і це також відображено на фото, що певний час працювати зі знуйнованими конструкціями не давала змоги вода. Її рівень у Десні у минулому році тримався аномально високим тривалий час.
Після розбирання та вилучення з води всіх зруйнованих залізобетонних конструкцій, їх подрібнили та спрямувують, в міру необхідності, на повторне використання: для облаштування будівельних майданчиків та під’їзних шляхів на інших об’єктах відновлення в області. На сьогодні в експлуатації залишилася стара вціліла частина мосту, до якої приєднали нову. Така сама ситуація й на правому проїзді. Згодом, коли буде ухвалене відповідне рішення, старі частини також повністю перебудують. Справа в тому, що вони, хоч і витримають, за розрахунками проектувальників, транспортні навантаження протягом певного часу, але теж зазнали пошкоджень внаслідок вибуху. Також їх необхідно привести до сучасних нормативів.
Під час відновлення зруйнованих частин мосту працівникам “Автомагістралі-Південь довелося зводити нові опори і влаштувати кілька частин прогонової будови. Два нерозрізні прогони в кожному проїзді є сталезалізобетонними. Тобто їхню несучу основу складає опорна конструкція з двох поздовжних двотаврових головних балок, поєднаних горизонтальними зв’язками. На них влаштована монолитна плита проїзду завтовшки 150 мм. Обидві сталеві конструкції для кожного проїзду збиралися на спеціальному стапелі завдовжки 130-метрів, а потім поздовжно насувалися на опори за допомогою гідравлічних домкратів. Після цього на них вкладалися залізобетонні плити з технологічними вікнами, що правили за незйомну опалубку. Через вікна забезпечувався зв’язок арматурного каркасу плити та сталевої основи. В цьому технологія відбудови цього мосту відрізняється від бетонування аналогічних плит на сталезалізобетонних мостах, які раніше могли бачити постійні глядачі мого каналу в моїх оглядах. Зазвичай опалубка робиться зйомною з фанери. Але тут, заради швідкості виконання робіт, обрали таку схему бетонування. Також при її застосуванні відпадає необхідність у використанні консольних елементів кріплення опалубки.
Після насування всі чотири прогони (по два для кожного проїзду) опустили на підфермники опор на рухомі сферичні металеві опорні частини виробництва німецької компанії “MAURER SÖHNE”. Крім швидкості роботи з прогоновою будовою подібного типу, вона має ще одну перевагу перед звичайними залізобетонними балковими прогонами в необхідності її опирання на меншу кількість опор. Тобто довжина міжопорного прогону збільшується. На місці розібраного стапеля відновили під’їзні шляхи та зробили коротку балкову залізобетонну прогонову будову, що відіграє компенсаторну функцію. Балки для неї виготовила компанія ТОВ “Містіндустрия”. На кожному з проїздів використовується по 7 однопрофільних деформаційних швів D-80 українського виробництва ТОВ “Маурер Україна” та по одному двопрофільному шву D-160 німецького виробництва “MAURER SÖHNE”. Залізобетонні балки нової частини вкладені на ГОЧі (гумові опорні частини) також українського виробництва, які теж виготовила компанія “Маурер Україна”. Вони ж будуть використовуватися і при відновленні вцілілої частини, де теж присутній залізобетонний балковий конструктив.
Відновлена частина мосту заасфальтована двома шарами АБС. Верхній шар дорожнього покриття – ЩМА. На ньому нанесена тимчасова дорожня розмітка. Змонтовані відбійники та перильне огородження. На підходах до мосту – бар’єрна огорожа. Бордюри на мосту з натурального каменя. Тротуарний блок монолитний підвищений.
На правому проїзді готуються бетонувати монолітні плити.
Останні новин з Чернігівщини на нашому сайті: капітально відремонтований міст на трасі Н-27 неподалік Чернігова, відкрито рух ще двома мостами – капітальним на обході Чернігова та тимчасовим на Р-69, в Сновській громаді на місцевій дорозі відкрито третій тимчасовий французький міст, другий тимчасовий міст, наданий Управлінню капітального будівництва Чернігівської ОВА французькими партнерами, відкрито у Старому Білоусі. Тимчасовий французький міст змонтовано та відкрито у Новому Білоусі. Відновлено 400-метровий міст через Десну на кордоні з Сумщиною, частково відновлений рух одним з мостів на трасі М-01.