Херсонський район, Херсонська область
За повідомленням Державного агентства відновлення (колишній “Укравтодор”), на звільненій частині Херсонщини зараз відбувається перша капітальна відбудова мосту, зруйнованого російськими окупантами. Ще у грудні 2022 року біля знищеного російськими терористами залізобетонного мосту на міжнародній трасі ♦ М-14 “Одеса – Мелітополь – Новоазовськ”, що є головною “дорогою життя”, яка сполучає Одесу, Миколаїв та Херсон, були зведені дві пересипні переправи.
Траса має першу категорію, тобто чотири смуги для руху у протилежних напрямках. І рух нею зараз дуже жвавий, оскільки обласний центр та його околиці потребують великої кількості гуманітарних та військових вантажів. Через близкість ворога, що поки що утримує лівобережжя Дніпра, і постійні обстріли, влаштувати склади необхідних товарів та продуктів, налагодити економіку регіона наразі неможливо. Забезпечувати всім необхідним цивільне населеня та армію доводиться “з коліс”. Так само, через небезпеку вогневого ураження, дуже небажаним є ускладнення руху, яке виникає на тимчасових переправах. Через це було ухвалене рішення терміново капітально відбудувати зруйнований міст.
Оскільки значної водної перешкоди в цьому місці немає, а тік води присутній лише сезонно під час сильних дощів та танення снігу, то було вирішено провести не ремонт, а реконструкцію мосту. Тобто, не відбудовувати мостову споруду наново, а замінити її на гофровані водопропускні сталеві труби виробництва компанії “Віакон”. Постійні глядачі моїх довоєнних оглядів добре пам’ятають ці конструкції зі строком служби 100+ років.
На момент оприлюднення цієї новини, як ми бачимо на світлинах Агентства відновлення, повністю демонтовані старі мостові конструкції, вже зроблена належна “подушка”, вкладені три цілісно-виті гофротруби на повну ширину дороги, забетоновані часткові оголовки. Працівники компанії “ЄДБК” (“Європейська дорожньо-будівельна компанія”), яку мої глядачі також добре пам’ятають по роботам в Миколаївській області, на трасі Н-31 та у Вінницькому аеропорту, виконують зворотнє засипання труб.
В чому переваги застосування подібної технології в даному випадку? Головне – це швидкість та простота виконання робіт. Не треба забурювати палі, не треба бетонувати ростверки, опори, вкладати балки. Друге – гофротруби потребують мінімального догляду. Немає деформаційних швів. Висока корозіонна стійкість. Достатній запас міцності, який збільшується, чим більше товщина насипу над трубами. І ще одна беззаперечна перевага саме під час війни: подібні штучні споруди набагато складніше знищити обстрілами або бомбардуванням і в них можуть навіть безпечно ховатися люди.
З недоліків подібних труб-мостів можна зазначити непридатність їх в місцях, де передбачається великий тік води. Також, для транспортних тунелів, як наприклад в Кропивницькому або на 228 кілометрі траси М-03 “Київ – Полтава – Харків – Довжанський”, які я вам колись показував, висота насипу має бути відповідною, щоб забезпечити необхідні габарити та технологічне накриття труби або арки земполотном. Як бачимо, в даному випадку в нас немає значного току води і під дорогою не має бути проїзду.
Пістя того, як над новими трубами буде вкладене дорожнє полотно, дорожники змонтують тут металеве бар’єрне огородження з демпферними пристроями та встановлять дорожні знаки для забезпечення безпеки руху.
З останніх новин з Херсонщини на нашому сайті: військові збудували тимчасовий місцевий міст Краснолюбецьк – Калинівське, зведена тимчасова переправа Правдино – Миролюбівка, зведена новина про будівництво кількох тимчасових переправ на Херсонщині та Миколаїіщині, збудована тимчасова переправа Зарічне – Архангельське, відкрито рух двома гілками (4 смуги) тимчасовою переправою біля Херсону на трасі М-14, запрацювала тимчасова переправа в бік Снігурівки, відкрито тимчасовий проїзд біля зруйнованого мосту по трасі М-14 на под’їзді до Херсону, в селі Давидів Брід побудували тимчасову переправу через Інгулець, відновлено сполучення Кочубеївської громади Херсонщини з найближчим великим містом сусідньої Дніпропетровщини – Кривим Рогом.